Son Dakika Haberleri: Başbakan Yıldırım Yunanistan'da: Yapacağımız Olumlu Çalışmalar Sorunlarımızdan Fazla

Başbakan Yıldırım Yunanistan'da: Yapacağımız Olumlu Çalışmalar Sorunlarımızdan Fazla

5 ay önce

Yunanistan Başbakanı Çipras ile bir araya Başbakan Yıldırım, "Birlikte yapacağımız olumlu çalışmalar, sorunlarımızdan daha fazla. Dolayısıyla fırsatlara yoğunlaşarak, sorunları zamana yaymalıyız" dedi.

Yunanistan Başbakanı  Aleksis Çipras'ın davetine icabetle  Yunanistan'ın başkenti Atina'ya çalışma ziyaretinde bulunan Başbakan  Binali Yıldırım, "Birlikte yapacağımız olumlu çalışmalar, fırsatlar, sorunlarımızdan daha fazla. Dolayısıyla fırsatlara daha fazla yoğunlaşmak, sorunları da zamana yayarak iyi komşuluk, adalet içinde, diyalogla çözmek her zaman mümkündür. Bunun gayreti içinde olmamız gerekir" dedi.

BAŞBAKAN ÇİPRAS'LA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Yıldırım, Atina temaslarının ilk durağında  Yunanistan Başbakanı Çipras ile bir araya geldi. Yıldırım, Başbakanlık binasında Yunan mevkidaşı tarafından karşılandı. İki lider baş başa görüşme öncesi selamlama konuşması yaptı.

"KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR"

Başbakan Yıldırım, "Biz komşuyuz, bizde bir tabir vardır; komşu komşunun külüne muhtaçtır. Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz, bu demektir ki aynı kaderi paylaşıyoruz. Şüphesiz zaman zaman sorunlar olabilir, sorunların çözümü de aklıselimle konuşarak karşılıklı diyalogla halledilebilir" ifadesini kullandı.

"SORUNLARI ZAMANA YAYARAK, DİYAYLOGLA ÇÖZMEK MÜMKÜNDÜR"

Son yıllarda  Yunanistan'ın zorlukları olduğunu,  Türkiye'nin de güney sınırlarında,  Suriye'de,  Irak'ta iç savaşın devam ettiğini hatırlatan Yıldırım, "Dolayısıyla zorluklarımız var, bu zorlukları dayanışmayla karşılıklı iyi niyetle anlayışla çözebileceğimize inanıyorum. Birlikte yapacağımız olumlu çalışmalar, fırsatlar, sorunlarımızdan daha fazla. Dolayısıyla fırsatlara daha fazla yoğunlaşmak, sorunları da zamana yayarak iyi komşuluk, adalet içinde, diyalogla çözmek her zaman mümkündür. Bunun gayreti içinde olmamız gerekir." şeklinde konuştu.

"BEN DE MÜHENDİSİM, SİZ DE"

Başbakan Yıldırım,  Yunanistan Başbakanı Çipras'ın, "İkimiz de mühendisiz, bu nedenle sorunlara hızlı ve olumlu çözüm bulma imkanımız var diye düşünüyorum" ifadesi üzerine, "Katılıyorum, ben de mühendisim, siz de mühendissiniz, dolayısıyla daha pragmatik, analitik yollarla konuları ele alıp pratik çözümler geliştirebiliriz. Ön yargılar, yanlış algılar bizim, konuların üzerine cesaretle gitmemizi engellememeli. Ümit ediyorum bu ziyaretimizde var olan iyi komşuluk ilişkilerimizi daha da ileri düzeye hem ticari hem de beşeri ilişkiler bakımından geliştirmek için fırsat olur" değerlendirmesinde bulundu.Sevgilisinin Ata Tecavüz Ettiğini Gören Kadın Onu Terk Etti CHP'li Vekil Aytun Çıray Partisinden İstifa Etti, Akşener'in Partisine Katılacağını Açıkladı
İstifa Eden Recep Altepe, Erdoğan'ın Asker Arkadaşı Çıktı