Bayburt Türküleri Bilimsel Araştırma Konusu - Son Dakika

Bayburt Türküleri Bilimsel Araştırma Konusu

4 yıl önce

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Bayburt'tan genel detay Baksı Müzesi'nden dış detay Radyoda çalan Bayburt türküsü Hüsamettin Koçan ile röportaj Bayburt türküleri bilimsel araştırma konusuBaksı Kültür Sanat Vakfı, Bayburt türkülerindeki duygu, köken, ifade tarzları konusunda bilimsel araştırma yaptırıyor Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Koçan: "Bayburt türküleriyle ilgili bir çok konuyu araştıracak şekilde başlattığımız çalışmamız devam ediyor"Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Baksı Kültür Sanat Vakfı olarak müzik konusunda bir adım atmak istediklerini ve bunun içinde Bayburt türkülerinin bilimsel araştırmasını yaptırdıklarını belirtti.

Bayburt Türküleri Bilimsel Araştırma Konusu, System.String[]

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Bayburt'tan genel detay

Baksı Müzesi'nden dış detay

Radyoda çalan Bayburt türküsü

Hüsamettin Koçan ile röportaj Bayburt türküleri bilimsel araştırma konusu


Baksı Kültür Sanat Vakfı, Bayburt türkülerindeki duygu, köken, ifade tarzları konusunda bilimsel araştırma yaptırıyor

Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Koçan:

"Bayburt türküleriyle ilgili bir çok konuyu araştıracak şekilde başlattığımız çalışmamız devam ediyor"


Baksı Müzesi kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Baksı Kültür Sanat Vakfı olarak müzik konusunda bir adım atmak istediklerini ve bunun içinde Bayburt türkülerinin bilimsel araştırmasını yaptırdıklarını belirtti.


Koçan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlattıkları çalışmayı bu konuda alanında uzman bilim insanlarıyla profesyonel bir biçimde yürüttüklerini söyledi.


Yürüttükleri çalışmada Bayburt türkülerini tespit ettiklerini, sınıflandırdıklarını ve bunların otantik olarak notalarını çıkardıklarını anlatan Koçan, "Bayburt türküleri nedir, arkasındaki duygu nedir, köken nedir, ilişkiler nedir, ifade tarzında ne ağır basıyor, ifade tarzının dayandığı temel meseleler nedir. Belki şiirle, felsefeyle, inançla bunların bağlantıları nedir. Böyle bir bilimsel araştırma yapıyoruz" dedi.


Koçan, yaptıkları çalışmada eski kayıtları mümkünse yeniden CD sistemiyle ürettiklerini dile getirerek, eskiyi tamamen bilinçli bir biçimde koruma altına aldıklarını kaydetti.


Bazı müzik şirketlerinin de bu projeyi desteklediklerini ifade eden Koçan, Bayburt türkülerinin günümüz sanatçıları tarafından yorumlanma çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.


Koçan, Bayburt türkülerini yeniden yorumlayacak sanatçıları belirleyeceklerini vurgulayarak, "Onun için zannediyorum ki hem eskinin aynen üretilmesi ve bunun metinleştirilmesi hem de bunların yeniden yorumlanıyor olması Bayburt'un müzik dünyamızda yeniden bir rol alması anlamına gelir. Hatta şöyle görüşlerde var, 'bunlardan birkaç tanesini orkestra aracılığı ile seslendirebilir miyiz?' diye. Onun içinde çalışmalar devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.


Koçan, Bayburt türküleri alanında başlattıkları çalışmayı 2016 yılı içerisinde tamamlamak istediklerini belirterek, şunları söyledi:


"Sonuçta bununda bir bütçesi var, bunun bir hinterlandı var, bir ilişkileri var, telif hakları var. Bütün o süreçleri geçirerek eğer bu sene yetiştirebilirsek yeni yapacağımız amfi tiyatromuzda o türküleri seslendiren sanatçılar birer de konser vererek yapılan araştırmanın ve müziğin güncelleşmesine katkıda bulunacaklar diye düşünüyorum. Müzikten sonra da edebiyatla, sözlü gelenekle ilgili görüşlerimiz var. Onlar da zaman içerisinde zannediyorum ki gündeme gelir."


Koçan, Bayburt türküleri alanında müdahalede bulunmak istedikleri alanlardan birinin eskiyi korumaya almak, ikincisinin de eskiye yeni çağın dinamizmini ve duygusunu ilave etmek olduğunu anlatarak, "Böylece eski ve yeni arasında bir kültürel ırmak oluşturmak istiyoruz." diye konuştu.

Bayburt Türküleri Bilimsel Araştırma Konusu

Haber Yayın Tarihi: 25.06.2016 12:07 Kaynak: AASon Dakika

Patron, yanında çalışan iç mimarın etek altı fotoğrafını çekti
Tecavüzcüsünü öldüren Rus kadınlar artık hapis cezası almayacak İmamoğlu, "Otur işine bak" diyen Erdoğan'a yanıt verdi: En iyisini 16 milyon bilir