'Beş Şehir'in İzindeki Ünlü Yazar Manguel Erzurum'da - Son Dakika

'Beş Şehir'in İzindeki Ünlü Yazar Manguel Erzurum'da

02.11.2013 12:47
'Beş Şehir'in İzindeki Ünlü Yazar Manguel Erzurum'da, System.String[]

'Tanpınar'ın izinde Beş Şehir' etkinliği kapsamında Türkiye'ye gelen Arjantinli ünlü yazar Alberto Manguel, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ayak izinde Erzurum'a geldi.

'Tanpınar'ın izinde Beş Şehir' etkinliği kapsamında Türkiye'ye gelen Arjantinli ünlü yazar Alberto Manguel, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ayak izinde Erzurum'a geldi. Manguel, Tanpınar'ı yeni tanıdığını ve Avrupa için önemli bir yazar olduğunu söyledi.

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF)'in davetli olarak Türkiye'ye gelen Alberto Manguel, 'Beş Şehir'in anlatıldığı illerden Erzurum'u ziyaret etti. İki günlük gezi programı kapsamında yazar, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yaşadığı yerleri gezdi, şehrin tarihi ve kültürel mekanlarını dolaştı. Manguel, 'Beş şehir' in günümüzdeki yansımalarını kaleme alacak. Manguel, Tanpınar'ınn 'Beş Şehir' isimli eserinden yola çıkarak kaleme alacağı eserin içeriğinin deneme olacağını söyledi. Manguel, Tanpınar'ı yeni okuduğunu ve etkileyeci bulduğunu belirterek,"Tanpınar'ın ayak izlerini takip ediyorum. Tanpınar'ı yeni okudum. Okuyunca Avrupa edebiyatında önemli bir yazar olduğunu keşfettim." dedi.

Türk edebiyatıyla ilgili çok şey bilmediğini belirten Alberto Manguel, gençlik yıllarında kendisi için Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal'i eserlerinden tanıdığını ifade etti. Tanpınar'ı yakın zamana kadar okumadığını ve tanımadığını belirten Manguel,"Tanpınar'ı okumamıştım. Proje bana geldiğinde Tanpınar'ın çevrilmiş eserlerine baktım. Bende çevrilmiş iki eserini okudum 'Huzur' ve 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü. Eserleri okuyunca Tanpınar'ı dünya edebiylatında önemli bir yazar olduğunu keşfettim. Ustaca iletişim yöntemiyle Tanpınar'ı etkileyici buldum. Avrupa'da günümüzde böyle bir şeyin eksikliğini hissediyoruz. Belki taraflı bir tercümeden okudum. Sonradan bana söz konusu eserlerin fotokopisini göndermek zorunda kaldılar. Bu harika yazarın ayak izlerini takip ederek böyle proje içinde olmak mutluluk verdi." dedi.

Tanpınar'ın 'Beş şehir'iyle ilgili olarak ağır bir sorumluluk üstlendiğini ve altından hakkıyla kalkıp kalkamayacağını da bilmediğini belirten Manguel,"Gerçekten bilmiyorum bunun altından kalkabilir miyim. Neler yapabileceğimi şu anda tam biliyorum yüzeysel fikirler edinmeye çalışıyorum şehir ve tanpınarın ayak izlemkiyleilgili umuyorum ki bu tecrübe yazmama yardımcı olacak ve bazı şeyler yolunu bulacak düşünce dünyamda. Şehrin bu tarafından Tanpınarla diyalog oluşturabilirim." ifadelerini kullandı.

Yazağı eser hakkında konuşmanın doğmamış bir çocukla konuşmak gibi olacağını da hatırlatan yazar, gözlemlerini izlenim olarak yazacağına da vurgu yaparak,"Yazılmamış kitap hakkında konuşmak doğmamış çocukla konuşmak gibi. Gözlemlerini izlenim olarak yazıyorum roman olacağını düşünmüyorum izlenimlerden oluşacak bir deneme olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Alberto Manguel, Erzurum' da Kanada ve Arjanti gibi dağlarla çevrili bir şehir olduğunun ve kendisini bu iki ülkede gibi hissettiğini de sözlerine ekledi.

ALBERTO MANGUEL KİMDİR ?

1948 yılında Arjantinli bir anne ve babanın çocuğu Buenos Aires'te doğdu.Çocukluğunu babasının diplomatik görevi nedeniyle İsrail'de geçirdi. Çek bakıcısından İngilizce ve Almanca öğrendi. Ana dili olan İspanyolca'yı ise 1955'te Arjantin'e döndükten sonra öğrendi. Öğrencilik yıllarında ünlü Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'le tanıştı. Fransa, İtalya ve İngiltere gibi değişik ülkelerde hayatını geçiren yazar, 1988'de Kanada vatandaşı oldu.

Yazarlık Kariyeri, Yazarlığının yanı sıra, çok dilli bir çevirmen, antoloji yazarı ve editör olarak da uluslararası bir şöhret kazanan Alberto Manguel'in en çok tanınan eseri Hayali Yerler Sözlüğü'dür. Öte yandan, Okumanın Tarihi adlı kitabı otuzdan fazla dile çevrilerek uluslararası ölçütte çok satan kitaplar arasında yer aldı. Bu kitap, aynı zamanda, Times Literary Supplement tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi. Ayrıca, Fransa'da Médicis ödülünü kazandı.

1992'de Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi adlı romanı McKitterick ödülünü kazandı. Aynı şekilde, Resimleri Okumak: Aşk ve Nefretin Tarihi adlı eseri de Kanada'da kurmaca-dışı dalında Genel Vali Ödülüne layık görüldü. Kitapları Hayali Yerler Sözlüğü, Başka Ateşler: Latin Amerikalı Kadın Hikayeciler Antolojisi, Okumanın Tarihi, Borges'in Evinde,

Okuma Günlüğü, Resimleri Okumak: Aşk ve Nefretin Tarihi, Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi, Palmiyeler Altında Stevenson. (kaynak: Vikipedia)

AHMET HAMDİ TANPINAR KİMDİR ?

23 Haziran 1901'de İstanbul'da doğdu.1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. Liselerde ve yüksek okullarda çeşitli dersler okuttu. 1939 yılında İstanbul Üniversitesi'nde Yeni Türk Edebiyatı profesörlüğüne atandı. 1942-1946 yılları arasında Maraş Milletvekili olarak görev yaptı. Bir süre Milli Eğitim müfettişliği yaptı. Sonra 1949 yılında Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ndeki görevine döndü. Gençlik yıllarında Yahya Kemal ve Ahmet Haşim'in talebesi ve dostu olmuş, Batı edebiyatından Paul Valéry ile Marcel Proust'u kendisine üstad olarak seçmiştir. Bu yazarlar edebiyatta güzellik ve mükemmeliyete önplanda yer verirler. Onlara göre edebiyat, tıpkı resim ve musiki gibi "güzel sanat"tır. Onlardan farkı, boya ve ses yerine, insanı ve hayatı anlatmada bu iki vasıtadan çok daha zengin olan dili kullanmasıdır.Tanpınar şiiri hayatının en büyük ihtirası haline getirmiş, fakat asıl kabiliyetini şiir estetiğine göre yazdığı mensur eserlerde göstermiştir. İlk şiiri 1920'de yayımlanmıştır. Geniş okuyucu kitlesi onu umumiyetle lise kitaplarına ve antolojilere giren " Bursa'da Zaman" şiiri ile tanır. Altmış kadar şiirinden ancak otuz yedisi ile, tek şiir kitabını ölümüne yakın çıkardı: Şiirler (1961; Bütün Şiirleri adıyla genişletilmiş olarak 1976). Şiirlerinde bir imaj ve müzik kaygısı taşıdığı, hikaye ve romanlarında da, başta zaman teması olmak üzere, psikolojik anları, bilinçaltını aradığı, yansıttığı görülür. Çeşitli baskıları olan eserleri Dergah Yayınları' nda toplanmaktadır. Enis Batur 1992 yılında Ahmet Hamdi Tanpınar'dan "Seçmeler" adlı bir kitap hazırladı. Yazar ile ilgili yayınlanmış en son eser 2007 yılının sonunda çıkan "Günlüklerin Işığında Tanpınar'la Başbaşa"dır. Eser Tanpınar'ın 1953 yılında yazmaya başladığı ve 1962 yılında vefatına kadar tuttuğu notlardan oluşmaktadır. Hayatı boyunca sağlığından şikayetçi olan Tanpınar, 23 Ocak 1962 günü geçirdiği kalp krizi ile Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı. Ertesi sabah, ikinci bir krizle hayata veda etti. Namazı Süleymaniye Camii'nde kılınan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın cenazesi Rumeli Hisarı Kabristanı'nda, hocası ve dostu Yahya Kemal'in yanı başına defnedildi. Mezartaşı üzerinde çok bilinen "Ne İçindeyim Zamanın" şiirinin ilk iki mısrası yazılmıştır:

Eserleri Roman; Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Sahnenin Dışındakiler, Mahur Beste, Aydaki Kadın, Ayna

Denemeleri; Beş Şehir, Yahya Kemal, Edebiyat Üzerine Makaleler, Yaşadığım Gibi (Kaynak: vikipedia)

'Beş Şehir'in İzindeki Ünlü Yazar Manguel Erzurum'da
'Beş Şehir'in İzindeki Ünlü Yazar Manguel Erzurum'da

- Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat 'Beş Şehir'in İzindeki Ünlü Yazar Manguel Erzurum'da - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı Dünyaca ünlü Azerbaycanlı kick boksçu Zabit Samedov, Kuruluş Osman dizisine transfer oldu Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik yeni destek paketi için çalışma başlattı Yasak Elma'nın Ender'i Şevval Sam, göğüs dekolteli elbisesiyle poz verdi Ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, La Casa de Papel dizisinin kadrosuna dahil oluyor İYİ Parti'de istifa depremi! 5 isim partiyi bombalayarak görevlerini bıraktı