Beylikdüzü'nde Deniz Altında 8 Tarihi Batık Bulundu - Son Dakika

Beylikdüzü'nde Deniz Altında 8 Tarihi Batık Bulundu

09.10.2017 18:05

Beylikdüzü'nde deniz altında 8 tarihi batık bulunduİSTANBUL (DHA)- BEYLİKDÜZÜ Belediyesi, West İstanbul Marina ve Batı İstanbul Vakfı öncülüğünde yapılan sualtı tarihi araştırmaların tanıtımını West İstanbul Marina'da yaptı.

Beylikdüzü'nde deniz altında 8 tarihi batık bulundu

İSTANBUL (DHA)- BEYLİKDÜZÜ Belediyesi, West İstanbul Marina ve Batı İstanbul Vakfı öncülüğünde yapılan sualtı tarihi araştırmaların tanıtımını West İstanbul Marina'da yaptı. 13 kilometrelik kıyı şeridine sahip Beylikdüzü sahilinde yapılan sualtı araştırmaları sonucunda, çok önemli keşiflerin yanı sıra 8 tarihi batığın bulunduğu açıklandı.

'Beylikdüzü Denize Açılıyor; Sualtı Tarihi Araştırmaları' başlıklı çalışmanın tanıtım toplantısına Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, programın moderatörlüğünü üstlenen Araştırmacı- Belgeselci Cengiz Özkarabekir, Deniz ve Gemi Tarihçisi Ahmet Güleryüz, Yrd. Doç. Dr. Denizhan Vardar, Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Gürdeniz, Yrd. Doç. Dr. Güzden Varinlioğlu, Sualtı Görüntü Yönetmeni ve Sualtı Araştırmacısı Cumhur Ayar ile West İstanbul Marina Genel Müdürü Fuat Çimen katıldı.

"8 TANE SAÇ BATIK VAR"

Sualtı Görüntü Yönetmeni ve Sualtı Araştırmacısı Cumhur Ayar, "Yapılan araştırmalarımızda Beylikdüzü kıyılarında 8 tane saç batık dediğimiz tarihi mendirek, antik liman ve antik batığa rastladık. Bunların hazine kadar değer taşıyor olduğu araştırmalardan çıkacak. Daldığımız derinliklerden tespit görüntüler aldık" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Güzden Varinlioğlu, söz konusu zenginliği gözler önüne serecek bir sualtı parkı ve sualtı müzesinin kurulabileceğinden, çalışmayı bir gemi replikasına dönüştürmek için teknolojiyi kullanmaları gerektiğini belirtti. Moderatör Cengiz Özkarabekir, amaçlarının farkındalık yaratıp araştırmanın önünü açmak olduğunu söyleyerek, "Özellikle batık noktaları bizi çok heyecanlandırıyor. Marmara Denizi, zengin tarihi ile araştırmacılar için müthiş bir okyanus. Beylikdüzü özelinde gidebildiğimiz kadar gideceğiz" diye konuştu.

"UYGARLIĞIN YOLU DENİZCİLEŞMEKTEN GEÇER"\t

Titiz çalışmalar sonucu önemli bulgular elde ettiklerine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Denizhan Vardar ise deniz altında 3,5 kilometrelik liman ve dalgakıran sistemi olduğunun altını çizdi. Uygarlığın yolunun denizcileşmekten geçtiğini aktaran Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cem Gürdeniz, " Türk denizcilik kültürüne katma değer sağlamak büyük bir gelişme" açıklamalarında bulundu. West İstanbul Marina Genel Müdürü Fuat Çimen de "Marina olarak kentin bir parçasıyız. Denizcilik değerini de kente katmaya çalışıyoruz" dedi. Yaptığı araştırmalarla projeye destek veren Deniz ve Gemi Tarihçisi Ahmet Güleryüz, "Marmara Denizi'nin batı kısmı çok önemlidir. 1'inci Dünya Savaşı sırasında ordulara en çok ikmalin yapıldığı bölgenin bu noktadır. Trakya ve Çanakkale'deki harekata destekler yapıldı. Dolayısıyla oldukça önemli" diye konuştu.

"DENİZLE KURDUĞUMUZ BU BAĞ, ÇOK SÜRPRİZ İŞLER GETİRECEK"

Bir ilçenin yöneticisi olmanın binlerce yıllık tarihini bilmeyi gerektirdiğini ve heyecan duydukları bir işe imza atıldığını ifade eden Başkan İmamoğlu şunları söyledi:

" Türkiye'nin onca deniz varlığına rağmen, denizle gereken bağlantının kurulamıyor. Bir topluluğun kendini yaşadığı toprağa ait hissetmesi için bölgenin tarihini en eskiye kadar bilmesi önemlidir. Büyük bir adım atıyoruz. Kentteki her şey bir emanet ve ileriye taşınması gerekiyor. Denizle kurduğumuz bu bağ, çok sürpriz işler getirecek, Türkiye'ye örnek işler geliştireceğiz. Batı İstanbul Vakfı'nı da bu amaçla kurduk. Vakfın önceliği tarih ve araştırma. Ayrıca Marina'nın desteği ile sualtı araştırmalarına önderlik yapacak 19 metrelik bir araştırma teknesi yapılıyor. Katkı sunan herkese teşekkürler. Yolumuz açık olsun."

(Tür: İstanbul)

Beylikdüzü'nde Deniz Altında 8 Tarihi Batık Bulundu
Beylikdüzü'nde Deniz Altında 8 Tarihi Batık Bulundu
Beylikdüzü'nde Deniz Altında 8 Tarihi Batık Bulundu
Beylikdüzü'nde Deniz Altında 8 Tarihi Batık Bulundu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Beylikdüzü'nde Deniz Altında 8 Tarihi Batık Bulundu - Son Dakika


Son Dakika

Ermenistan ordusu tükeniyor! Bu kez de 15 yaşın altındaki çocukları cepheye sürmeye başladılar Son Dakika! Cumhurbaşkanlığından Hollandalı siyasetçi Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Sistematik zorbalık bir ifade özgürlüğü meselesi değildir Sinan Engin'den çarpıcı iddia: Bu açıklamalara göre yönetimin Terim'i göndermesi lazım Falcao'nun attığı golü öven Rıdvan Dilmen, kırmızı kartı eleştirdi: İnanılmaz, olamaz Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan Hollandalı parlamenter Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Avrupa'nın ezik ırkçıları yine kendini gösterdi Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu Nihat Hatipoğlu'ndan "Otelinde içki satılıyor" iddiasına yanıt: Asla satılmadı, aklınızca benden intikam aldınız