Boom Overture ile İstanbul'dan New York'a 4 saatte ulaşılabilir! Dünyanın en hızlı uçağı şaşkına çevirdi - Son Dakika

Boom Overture ile İstanbul'dan New York'a 4 saatte ulaşılabilir! Dünyanın en hızlı uçağı şaşkına çevirdi

18.08.2022 16:23
Boom Overture ile İstanbul'dan New York'a 4 saatte ulaşılabilir! Dünyanın en hızlı uçağı şaşkına çevirdi

ABD merkezli sesten hızlı uçak üreten Boom Supersonic'in geliştirdiği Overture uçağı, seyahat süresini yarı yarıya kısaltacak hamleyi yaptı. Hesaplamalara göre yeni dönemle birlikte İstanbul-New York arası 4 ya da 5 saate düşebilir.

Boom Supersonic tarafından geliştirilen dünyanın en hızlı uçağı olan Overture, yolculukları değiştirecek bir adım atıyor. American Airlines, 2029'da hizmete girecek 20 yeni Overture yolcu uçağı anlaşması imzaladı. Seyahatler için yeni bir dönem başlatacak olan Overture, birçok avantajıyla gelecek.

İSTANBUL İLE NEW YORK ARASI UÇUŞ SÜRESİ 4-5 SAATE İNEBİLİR

Söz konu su uçuş olduğunda pek çok kişinin şikayet ettiği şey, uçakta uzun süre kalmak oluyor. ABD'li uçak üreticisi Boom Supersonic ise Overture jetiyle bu sorunu çözmeye hazırlanıyor. 2003 yılında Concorde'un emekliye ayrılmasından sonra yaklaşık 20 yıldır ticari süpersonik bir seyahat gerçekleşmedi. Ancak bu durum çevre dostu Overture ile değişecek gibi görünüyor.

Boom Overture ile <a class='keyword-sd' href='/istanbul/' title='İstanbul'>İstanbul</a>'dan <a class='keyword-sd' href='/new-york/' title='New York'>New York</a>'a 4 saatte ulaşılabilir! Dünyanın en hızlı uçağı şaşkına çevirdi

İki katı hızda taşımaya hazırlanan Concorde'un oğlu Overture, su üzerinde uçarken ses hızından olarak 1.7 Mach hıza ulaşıyor. Bu da saatte 2 bin kilometreye denk geliyor. Ayrıca dört kanatlı motoruyla yolcuların seyahat sürelerini oldukça azaltacak.

Test sonuçları başarılı olduğu takdirde yolcu uçakları kullanılabilir hale gelecek. Bu durum özellikle seyahat sürelerinin kısalmasına yardımcı olacak. En merak edilen soru ise seyahat süreleri ne kadar olacak. İstanbul-New York arası 8 bin kilometre ediyor. Hesaplamalara göre yeni dönemle birlikte İstanbul-New York arası 4 ya da 5 saate düşebilir. Ayrıca New York- Londra arası normalde yaklaşık 7 saat sürerken Overture ile seyahat süresi 3.5 saat sürecek.

YÜZDE YÜZ ÇEVRECİ UÇAK YAKITI

Uçağın ilk uçuşu için ise hedef 2026 olarak yer alıyor. İlk insanlı test uçuş tarihi ise 2029'u gösteriyor. Ayrıca uçağın 65 ile 80 birinci sınıf yolcu taşıma kapasitesine sahip olacağı da ifade ediliyor. Bunlarla birlikte Overture, yüzde 100 çevreci ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilen uçak, uçak yakıtı ile çalışıyor.

Dünyanın en hızlı uçağı Boom Overture, seyahat sürelerini kısaltıyor!

Güncellenen tasarımı sıcaklığı ve ağırlığı dengede tutacak şekilde yer alıyor. Boom Supersonic, daha küçük motorlar için itme gereksinimini de azaltacağını belirtiyor. Böylece uçağın daha sessiz çalışması mümkün olacak. Dünyada 600'den fazla rotada uçmak için tasarlanan uçağın gövde boyutu, önden arkaya gittikçe inceliyor. Bu da sürtünmeyi en aza indirerek yakıt verimliliğini üst düzeye çıkarıyor.

Boom Overture ile İstanbul'dan New York'a 4 saatte ulaşılabilir! Dünyanın en hızlı uçağı şaşkına çevirdi
YORUMLAR (1)
500
2022 Londra Maratonu 2022 Londra Maratonu Atletizm: Londra Maratonu Atletizm: Londra Maratonu Çin, Enerji Naklinde Sınır Ötesi Altyapının Güvenliği İçin Tüm Taraflarla İşbirliğine Hazır Çin, Enerji Naklinde Sınır Ötesi Altyapının Güvenliği İçin Tüm Taraflarla İşbirliğine Hazır
Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Teknoloji Boom Overture ile İstanbul'dan New York'a 4 saatte ulaşılabilir! Dünyanın en hızlı uçağı şaşkına çevirdi - Son Dakika

Bu haber Shiftdelete tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Shiftdelete tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Shiftdelete kurumudur.

Advertisement