Son dakika haber | SARAYBOSNA - Bosna Hersek'te "Devlet Günü" törenlerle kutlandı - Kovaçi Şehitliği - Son Dakika

Son dakika haber | SARAYBOSNA - Bosna Hersek'te "Devlet Günü" törenlerle kutlandı - Kovaçi Şehitliği

25.11.2021 13:38

Son dakika gündem haberi: Bosna Hersek'te 25 Kasım 1943'te gerçekleştirilen Ulusal Kurtuluş Anti-Faşist Konseyinin (ZAVNOBİH) ilk oturumundan beri kutlanan "Devlet Günü" dolayısıyla başkent Saraybosna'da törenler düzenlendi.

Bosna Hersek'te 25 Kasım 1943'te gerçekleştirilen Ulusal Kurtuluş Anti-Faşist Konseyinin (ZAVNOBİH) ilk oturumundan beri kutlanan "Devlet Günü" dolayısıyla başkent Saraybosna'da törenler düzenlendi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, başkentteki Hum Dağı'nda yapılan törendeki konuşmasında, ülkenin farklı zamanlarda farklı zorluklarla karşı karşıya geldiğini belirterek, "Bugün Bosna Hersek için büyük bir gün. Her zaman hatırlanmalı. Bosna Hersek, biz ona inanmaya devam ettiğimiz sürece ayakta kalmaya devam edecektir." ifadesini kullandı.

Hum Dağı'nda Bosna Hersek bayrağının göndere çekilmesinin ardından Devlet Günü törenleri, başkentteki Sönmeyen Ateş Anıtı ve Kovaçi Şehitliği'nde devam etti.

Bu arada ülkenin büyük bölümünde törenlerle kutlanan 25 Kasım Devlet Günü, Sırp nüfusun yoğun olduğu Sırp Cumhuriyeti (RS) entitesinde "milli bayram" olarak kabul edilmiyor.

25 Kasım 1943'te ne oldu?

Devlet Günü, Bosna Hersek'in Mrkonjic Grad şehrinde 25 Kasım 1943'te düzenlenen ilk ZAVNOBİH oturumundan beri kutlanıyor.

Söz konusu tarihi oturumda, Bosna Hersek'in eski Yugoslavya bünyesindeki 6 cumhuriyetten biri olması kararlaştırılmış ve Orta Çağ dönemindeki Bosna Hersek sınırlarının muhafaza edilmesi güvence altına alınmıştı.

Oturumda, Bosna Hersek'in Müslüman, Sırp ya da Hırvat ülkesi olmadığı; hem Müslüman hem Sırp hem de Hırvatların ülkesi olduğu ve tüm bu halkların eşit sayılacağı kararlaştırılmıştı.

Son dakika haber | SARAYBOSNA - Bosna Hersek'te Devlet Günü törenlerle kutlandı - Kovaçi Şehitliği
Son dakika haber | SARAYBOSNA - Bosna Hersek'te Devlet Günü törenlerle kutlandı - Kovaçi Şehitliği
Son dakika haber | SARAYBOSNA - Bosna Hersek'te Devlet Günü törenlerle kutlandı - Kovaçi Şehitliği
Son dakika haber | SARAYBOSNA - Bosna Hersek'te Devlet Günü törenlerle kutlandı - Kovaçi Şehitliği

YORUMLAR
500
Bebeğinin mamasına karınca ilacı döküp zehirlemeye teşebbüs eden babanın intihar girişimine dayıdan tepki: Keşke o ip kopmasaydı! Bebeğinin mamasına karınca ilacı döküp zehirlemeye teşebbüs eden babanın intihar girişimine dayıdan tepki: Keşke o ip kopmasaydı! İngiltere Dışişleri Bakanı Truss'tan Bosna Hersek'e resmi ziyaret İngiltere Dışişleri Bakanı Truss'tan Bosna Hersek'e resmi ziyaret Kazak şair ve yazar Abay Kunanbayev anıtı Bişkek'te açıldı Kazak şair ve yazar Abay Kunanbayev anıtı Bişkek'te açıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber | SARAYBOSNA - Bosna Hersek'te 'Devlet Günü' törenlerle kutlandı - Kovaçi Şehitliği - Son Dakika


Advertisement