Son Dakika Haberleri: Brexit Hükümeti İş Başında

Brexit Hükümeti İş Başında

3 yıl önce

İNGİLTERE'de yeni Başbakan Theresa May dün selefi David Cameron'dan görevi devraldıktan sonra Buckhingam Sarayı'na giderek Kraliçe 2. Elizabeth'in huzuruna çıktı.

Brexit Hükümeti İş Başında, System.String[]
İNGİLTERE'de yeni Başbakan Theresa May dün selefi David Cameron'dan görevi devraldıktan sonra Buckhingam Sarayı'na giderek Kraliçe 2. Elizabeth'in huzuruna çıktı. 30 dakikalık kabulün ardından Kraliçe tarafından 76. hükümeti kurmakla görevlendirilen May, Başbakanlık resmi konutu ve çalışma ofisi '10 Numara' önünde ilk açıklamasını yaptı.

AB MESAJI

İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) karşıtı olsa da, May 10 Numara önündeki açıklamasında, "AB'den ayrılırken, ülkemizin dünyada yeni bir pozitif rol üstlenmesini sağlayacağız" diye konuştu. Ekonomi alanında selefi David Cameron'u öven May, " Britanya'yı sadece ayrıcalıklı azınlığa değil, herkese fayda sağlayacak bir ülke yapacağız. Bu, benim liderliğimdeki hükümetin görevi olacak. Hep birlikte daha iyi bir Britanya inşa edeceğiz" dedi.

AYRILIK KABİNESİ

May'in bu açıklamalarının ardından, ajanslar yeni kabinede görev alan isimleri bildirmeye başladı.

AB karşıtı kampanyaların başını çeken Boris Johson, Dışişleri Bakanlığı'na getirildi. Türk kökenli ve 52 yaşında olan Johnson, Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torununun oğlu. Johson, 2008-2016 yılları arasında Londra'nın belediye başkanlığını yapmıştı. May, Cameron'un ekonomi politikalarını övse de, Maliye Bakanlığı için eski Dışişleri Bakanı Philip Hammond'u görevlendirdi. İçişleri Bakanlığına Enerji Bakanı olan ve ülkenin AB'den kalmasını savunan Amber Rudd getirilirken, David Davis ülkenin "Brexit"ten sorumlu bir bakanı olarak atandı.

10. NUMARA HATIRASI:

Görevini Theresa May'a bırakan eski Başbakan David Cameron, Başbakanlık konutu '10 Numara'nın önünde eşi Samantha Cameron ve çocukları Nancy, Arthur ve Florence ile kameraların önüne geçti. Cameron, parlamentoda başbakan sıfatıyla yaptığı son konuşmada, 10 Numara'nın resmi fare avcısı 'Larry' adlı kediyi çok sevdiğini ancak onu yanında götüremeyecek olmaktan üzüntü duyduğunu söyledi.
Kaynak: Hürriyet

Haber Yayın Tarihi : 14.07.2016 07:42 Hastalarını kendi spermiyle gebe bırakan kadın doğum doktoru meslekten men edildi Yüzerken kayalıkların arasında buldu, yerinden çıkarınca gözlerine inanamadı Koyunun kesik kulağı yasak aşk cinayetini çözdü! Müebbet hapis cezası aldılar