Ceren Özdemir'in katil zanlısında ortaya çıkan Amok hastalığı nedir? - Son Dakika

Ceren Özdemir'in katil zanlısında ortaya çıkan Amok hastalığı nedir?

05.12.2019 11:33

Türkiye'nin yüreğini dağlayan üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'i bıçaklayarak öldüren katil zanlısına psikologlar "Amok rahatsızlığı" teşhisini koydu. Gündemi sarsan olayla birlikte duyulan Amok rahatsızlığının ne olduğu merak konusu oldu. İşte hastalık hakkında bilinmeyenler.

Ordu'da 20 yaşında üniversite öğrencisi balerin Ceren Özdemir'in bıçaklanarak öldürülmesi Türkiye gündemini derinden sarstı. Yaşanan olay sonrası katil zanlısını yakalayan polisler zanlıyı psikologlar tarafından sağlık muayenesinden geçirdi. Katil zanlısına psikologlar tarafından "Amok rahatsızlığı" teşhisi konuldu. İşte herkesin merak ettiği hastalık hakkında bilinmeyen bilgiler...

İLK OLARAK GÜNEYDOĞU ASYA'DA ORTAYA ÇIKTI

18. yüzyılda Filipinler, Papua Yeni Gine ve Porto Riko'da bulunan ilkel kabilelerde görülen amok vakaları, coğrafi ve kültürel faktörlerin bir sonucu olarak kabul görmüşse de sonraki 2 yüzyıl boyunca amok oluşumları azaldı. Kabileler modernleşmeye başladığı için, şiddet içeren davranışlara yol açtığı düşünülen kültürel faktörler de ortadan kalktı.

Çok tehlikeli sonuçlara yol açan bu hastalık ilk kez 1849'da psikolojik bir vaka olarak sınıflandırıldı. Amok ya da amok koşucusu terimi, Malezya dilindeki mengamok kelimesinden türemiştir. Mengamok sözcüğü ise, öfkeli ve çaresiz bir suçlama anlamına gelir.

DAHA ÇOK ERKEKLERDE RASTLANIYOR

Tayland, Endonezya, Malezya gibi Güney Asya ülkelerinde karşılaşılan amok, daha çok erkeklerde gözlemleniyor. Psikotik hastalıklar, kişilik ve duygudurum bozuklukları yaşayan kişiler amok durumu için risk altında olarak nitelendiriliyor.

Bu rahatsızlığın ortaya çıktığı kişiler genellikle psikotik bir geçmişe sahip olsa da, hayatı boyunca şiddet eğilimi göstermeyen kişilerde de amok sendromu görülebiliyor.

AMOK KOŞUSU: KARŞISINA ÇIKAN HER ŞEYİ ÖLDÜRME İSTEĞİ

Sendromu yaşayan kişiler, birden tehlike altında olduklarını düşünerek harekete geçiyorlar. Başlarına bir kötülük geleceğine inanıyorlar ve kaçmaya yani koşmaya başlıyorlar. Bu sırada bir trans halinde olan amok koşucusu, önüne kim çıkarsa öldürmeye hazır oluyor.

Ceren Özdemir'in katil zanlısında ortaya çıkan Amok hastalığı nedir?
Ceren Özdemir'in katil zanlısında ortaya çıkan Amok hastalığı nedir?

Son Dakika Yaşam Ceren Özdemir'in katil zanlısında ortaya çıkan Amok hastalığı nedir? - Son Dakika


YORUMLAR (22)
  • Trbz10 : Herkes psikolok olmuş. Adam ruh hastası. Bilinçli olarak suç işlemiyor bu hastalar. Fakat teşhis konulmuşsa önlem alınmalıydı. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ahmet : Biri yazmis Kadin cinayetlerine bari idam ciksin diye. Niye? Eger bir suc islendi ise bunun kadini erkegi yoktur herkez kanun karsisinda esittir. Buda ulkemizde yeni trend kadina siddet. Sanki butun kadinlar melek tek suclu erkek. Tabiki kadini dovmek tartaklamak kotu bisey. Ama herkez uzerine düsen sorumlulugu yerine getirse zaten ortad Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

ABD'de Biden seçildi, herkesin aklında aynı soru var! Yeni dönemde Türkiye'yi ne bekliyor? Trump'a verdiği destekle bilinen Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Biden kazanınca ağız değiştirdi ABD Başkanı seçilen Joe Biden'in hayatı dram çıktı! Yıllar önce eşi ve çocuklarının ölümüyle sarsıldı Konyaspor, maç sonrası sosyal medyadan Fenerbahçe'nin gol müziğini paylaştı Restorandaki işini bırakan genç model, internetten sattığı çıplak fotoğraflarıyla haftada 215 bin lira kazanıyor Spikerlikten oyunculuğa! Ünlü ekran yüzü Gülay Özdem, artık Kanal 7 dizisinin 'kötü kadın İkbal'i Kardeşinin eşiyle ilişkiye giren Giggs hakkında çarpıcı itiraf: O bağımlı bir kadın avcısı Ailesinin, "Cep telefonu patladı" dediği Mihriban, av tüfeğiyle vurularak öldürüldüğü ortaya çıktı