Çiftçilerin korkulu rüyası çekirgeler tarım arazilerini istila etti: İlk defa karşılaştık! - Son Dakika

Çiftçilerin korkulu rüyası çekirgeler tarım arazilerini istila etti: İlk defa karşılaştık!

25.05.2022 11:09

Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde ekili tarım arazilerini istila eden çekirgeler çiftçilerin korkulu rüyası oldu. Binlerce çekirge tarım arazilerinde bir arada görüntülenirken, salgın yapabilen zararlı tür çekirgeyle mücadele başlatıldı. Düziçi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Soner Çerçi "Daha önceki yıllarda böyle bir şeyle karşılaşmamıştık. İlk defa böyle yoğun çekirgeyle karşılaştık" dedi.

Türkiye'de önemli tarım arazilerine sahip olan Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde ekili tarım alanlarında çok sayıda çekirge popülasyonu görüldü. Tarım arazilerini istila eden çekirgelerden kurtulmak isteyen çiftçiler durumu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne söyledi.

2022'nin kabusları bitmiyor! Şimdi de Türkiye'de çekirge istilası başladı: Daha önce böylesini görmedik

SALGINA NEDEN OLMASINDAN KORKULUYOR

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Soner Çerçi, ziraat mühendisleri Yusuf Ziya Mart ve Mehmet Acembekiroğlu'yla birlikte Yenifarsak köyündeki ekili tarım arazilerinde incelemelerde bulundu. Gerekli incelemelerin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gönderilen özel ilaçla çekirgelerin yoğun olduğu bölümlerde ilaçlama yapıldı. Çekirgeyle mücadele de 1 dekar alanda yapılan ilaçlamanın binlerde dönüm arazide etkili olacağını ifade eden Çerçi, salgın yapabilen ve zararlı tür olan çekirgeyle mücadelenin önemli olduğunu kaydetti.

2022'nin kabusları bitmiyor! Şimdi de Türkiye'de çekirge istilası başladı: Daha önce böylesini görmedik

"DAHA ÖNCE BÖYLESİNİ GÖRMEDİK"

Düziçi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Soner Çerçi, çekirgeyle mücadelenin çiftçilerin için önemli olduğunu belirterek, "Yenifarsak köyündeyiz. Çiftçilerimizin ve muhtarımızın çekirge şikayeti bizlere ulaştı. Bizlerde geldik yerinde inceledik. Gerçekten de ciddi manada çekirge popülasyonu ile karşılaştık. Daha önceki yıllarda böyle bir şeyle karşılaşmamıştık. İlk defa böyle yoğun çekirgeyle karşılaştık. Çekirgeyle mücadele etmezsek salgın yapabilen bir zararlı türüdür. Çekirge bitki türü ayrımı da yapmaz. Çekirgeyle iki türlü mücadele yöntemi var. Birincisi yavru ikincisi de ergin mücadelesidir. Biz şimdi yavru mücadeleyi yapacağız. Çekirgeler yavru dönemlerinde uyuşuk oluyorlar. Şuan 1 dekarlık alanda yaptığımız ilaçlamayla binlerde dönüm alandaki zararlıyı engelleyeceğiz" diye konuştu.

2022'nin kabusları bitmiyor! Şimdi de Türkiye'de çekirge istilası başladı: Daha önce böylesini görmedik
YORUMLAR (2)
  • Yasin Yıldırım: Peygamber devesi ve ördekle mucadele edeceksin, zirai ilacla degil. Çin, ördek ordusu kurdu, ilaclar dengeyi bozuyor, bazi bocekler azaliyor digerleri artiyor, akrepler cikiyor, biz ne zaman akıllıca isler yapacagiz cok merak ediyorum dogrusu.. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Antalya'da tarım işçisi yolda bulduğu cüzdanı sahibine teslim etti Antalya'da tarım işçisi yolda bulduğu cüzdanı sahibine teslim etti Bakan Kurum, sular altında kalan tarım arazilerini inceledi Bakan Kurum, sular altında kalan tarım arazilerini inceledi Arıcılara ekipman desteği Arıcılara ekipman desteği
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çiftçilerin korkulu rüyası çekirgeler tarım arazilerini istila etti: İlk defa karşılaştık! - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement