Danıştay Saldırısı Failine Ağırlaştırılmış Müebbet ve 72 Yıl Hapis - Yeniden - Son Dakika

Danıştay Saldırısı Failine Ağırlaştırılmış Müebbet ve 72 Yıl Hapis - Yeniden

31.08.2018 16:19
Danıştay Saldırısı Failine Ağırlaştırılmış Müebbet ve 72 Yıl Hapis - Yeniden, System.String[]

ANKARA'da 17 Mayıs 2006'da Danıştay 2'nci Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in öldürüldüğü, 4 kişinin de yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin açılan 'Danıştay saldırısı' davasında bugün karar verildi.

ANKARA'da 17 Mayıs 2006'da Danıştay 2'nci Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in öldürüldüğü, 4 kişinin de yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin açılan 'Danıştay saldırısı' davasında bugün karar verildi. Mahkeme, saldırının faili Alparslan Arslan'a ağırlaştırılmış müebbet ile 72 yıl, Osman Yıldırım'a ise 39 yıl hapis cezası verdi.

Ankara 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar katıldı. Saldırının faili Alparslan Arslan ve başka suçtan tutuklu bulunan sanık Erhan Timuroğlu, mahkemeye tutuklu bulundukları cezaevlerinden telekonferans sistemiyle katıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 72 YIL

Duruşmada kararını açıklayan mahkeme, sanık Alparslan Arslan'a, 'kamu görevlisini yerine getirdiği görev nedeniyle tasarlayarak öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Arslan'a ayrıca silahla yaraladığı Daire Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu'na yönelik eylemlerine ilişkin 'kamu görevlisini tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' suçundan 72 yıl hapis cezası verildi.

Sanıklar Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu hakkında ise 'kasten adam öldürmeye yardım' suçundan 14 yıl 2'şer ay, 4 kişinin 'öldürülmesine teşebbüse yardım' suçundan da 25'şer yıl olmak üzere toplam 39 yıl 2'şer ay hapis cezasına hükmedildi.

Ayrıca sanıklardan Mahmut Güzel'e 'silah ticareti yapmak' suçundan 5 yıl hapis cezası ile 375 lira adli para cezası, aynı suçtan yargılanan sanık Erkan Ayyıldız'a ise 4 yıl 7 ay hapis cezası ile 375 lira adli para cezası verildi.

'Kasten adam öldürmeye yardım' ve 'kasten adam öldürmeye teşebbüse yardım' ile suçlanan Süleyman Esen ise delil yetersizliğinden beraat etti. - Ankara

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Danıştay Saldırısı Failine Ağırlaştırılmış Müebbet ve 72 Yıl Hapis - Yeniden - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Başsavcılıktan 'Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı' iddialarına yanıt Başsavcılıktan 'Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı' iddialarına yanıt Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nedenlerle mi durdurdu? Kremlin'den açıklama var Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nedenlerle mi durdurdu? Kremlin'den açıklama var Son Dakika: Türkiye'de 12 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 243 kişi vefat etti, 54 bin 562 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 12 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 243 kişi vefat etti, 54 bin 562 yeni vaka tespit edildi Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'i aşan 6 ili paylaştı Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'i aşan 6 ili paylaştı Gazeteci Hande Fırat evinde kaza geçirdi! İki gözünde hasar var Gazeteci Hande Fırat evinde kaza geçirdi! İki gözünde hasar var Bodrum'da silahlı kavgaya karışan oyuncu Mustafa Üstündağ serbest bırakıldı Bodrum'da silahlı kavgaya karışan oyuncu Mustafa Üstündağ serbest bırakıldı Mansur Yavaş, Çin Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddenin adını değiştiriyor Mansur Yavaş, Çin Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddenin adını değiştiriyor İmzaların atılmasına ramak kaldı! Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yüzde 51'i satılıyor İmzaların atılmasına ramak kaldı! Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün yüzde 51'i satılıyor