DAÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nden Önemli Bir Hizmet Daha - Son Dakika

DAÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nden Önemli Bir Hizmet Daha

13.09.2011 09:30
DAÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nden Önemli Bir Hizmet Daha, System.String[]

Ticaret Liseleri için Bilgisayarlı Muhasabe Kursu DAÜ'de Başladı

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DAÜ- SEM) ve KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Dairesi işbirliği çerçevesinde organize edilen dört günlük bilgisayarlı muhasabe kursu DAÜ'de başladı.

Gazimağusa Ticaret Lisesi, Güzelyurt Ticaret Lisesi, Haydarpaşa Ticaret Lisesi ve Bekirpaşa Ticaret Lisesi öğretmenlerinin katıldığı 20 saatlik eğitim organizasyonunun ilk ayağı, DAÜ

Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu'ndan (BTYO) Öğretim Görevlisi Ayhan Tecel tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

DAÜ BTYO'da hayata geçirilen kurs başlangıcında, BTYO Müdürü Doç. Dr. Mustafa İlkan ve DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürü ve DAÜ-SEM Koordinatörü Derviş Ekşici de hazır bulundu. Ekşici, bilgisayarlı muhasebe bilgisine sahip olan bireylerin iş dünyasında daha başarılı olduğuna değinerek işe alımlarda bilgisayarlı muhasebe bilgisine sahip olanların daha avantajlı konumda olduğuna dikkat çekti. Ekşici, DAÜ-SEM tarafından verilen kurslar hakkında da katılcıları bilgilendirdi.

KKTC'nin ilk ve tek meslek yüksek okulu BTYO Müdürü Doç. Dr. İlkan ise üniversite kapısının her zaman liselere açık olduğunu söyledi. Doç. Dr. İlkan kursun, KKTC'de bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi veren ilk ve tek program olduğunu ifade etti ve organizasyonu tertiplemekteki amaçlarının ülke mesleki eğitimine katkı olduğunu vurguladı. Gelecekteki BYTO'nun hedeflerinden de bahseden Doç. Dr. İlkan, kursa Şubat 2012'de 20 saat daha eklenerek devam edeceğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Kursa ülkemizdeki mevcut ticaret liselerinden 20 öğretmen katıldı. Kursta Analiz Systems şirketinin yazılımı olan muhasebe alanındaki Expert Systems muhasebe yazılımının hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri verilecektir. Ayrıca Ticaret Liselerine Analiz Systems yazılımı olan Expert Systems paket muhasebe programı eğitim amaçlı olarak hibe edilecek ve katılımcılara belgeleri de verilecektir."

Kursu gerçekleştiren Ayhan Tecel ise, geleceğin iş dünyasında aranan kişinin bilgiyi en verimli şekilde kullananlar olacağını söyledi. Günümüzde artık hiçbir işyerinin hesap makineleri, kalem ve defter kullanarak hesap tutmadıklarını belirten Tecel, muhasebe paket programları vasıtasıyla her türlü stok, muhasebe kasa ve benzeri işlemleri hatasız ve hızlı bir şekilde bilgisayarla yapıldığının da altını çizdi . "Bilgisayarlı muhasebeye geçmiş olan bu kurumların muhasebedeki verimliliği ve güvenilirliği tartışılmaz" diyen Tecel, sözlerine "elde tutulan muhasebeyle bilgisayarla tutulan muhasebe karşılaştırıldığında bilgisayarlı muhasebe öğrenmenin kaçınılmaz bir zorunluluk olduğu görülmektedir" diye devam etti.

Bilgisayarlı muhasebe kursu, geçtiğimiz yıl yine Ayhan Tecel tarafından 280 KKTC Sayıştayı personeline verilmişti. Ticaret Liseleri öğretmenlerine yönelik söz konusu kurs ise dört gün boyunca DAÜ'de devam edecek.

DAÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nden Önemli Bir Hizmet Daha

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel DAÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nden Önemli Bir Hizmet Daha - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Orman yangınında tahliye edilen fabrikanın önünde otomobiliyle hortuma kapılan kadının beli kırıldı Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de Azerbaycan ordusu 13 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı! Aliyev, Berde için intikam yemini etti Boşanmak istemeyen kadın, kocası ve akrabaları tarafından sokak ortasında dövüldü Boşanmak isteyen eşinin kapısını çilingir yardımıyla açtırıp öldüren koca, vicdan azabından teslim olmuş Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım