Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hastalık sebebiyle 165 çocuk yaşamını yitirdi - Son Dakika

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hastalık sebebiyle 165 çocuk yaşamını yitirdi

22.10.2021 09:11

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bilinmeyen bir hastalık sebebiyle geçtiğimiz Ağustos ayının sonundan bu yana en az 165 çocuğun yaşamını yitirdiğini kaydedildi. Sağlık Bakanlığı enfekte olan çocukların sıtma benzeri semptomlar gösterdiğini ve hızlı testlerde pozitif sonuçlar çıktığını duyurdu.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bilinmeyen bir hastalığın giderek yayılması, ülkede çocuk ölümlerine neden oluyor. Yerel basında yer alan haberlerde, ülkenin güneybatısında yayılan ve bilinmeyen bir hastalık nedeniyle geçtiğimiz Ağustos ayının sonundan bu yana en az 165 çocuğun hayatını kaybettiği ifade edildi.

SITMAYA BENZİYOR VE HIZLI TESTLERDE POZİTİF ÇIKIYOR

İlk olarak geçtiğimiz Ağustos ayında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Kwilu eyaletinde yer alan Gungu kasabasında ortaya çıkan hastalığın, 5 yaşına kadar olan çocukları etkilediği belirtilirken, Kwilu Eyaleti Sağlık Baklanı Jean-Pierre Basake yaptığı açıklamada, enfekte olan çocukların bazılarının sıtma benzeri semptomlar gösterdiğini kaydetti. Basake, "Sıtmaya benziyor ve hızlı testlerde pozitif çıkıyor, fakat sıtmanın yanı sıra bazı çocuklar ise, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz ve anemiye neden olan bir hastalıkla mücadele ediyorlar" ifadelerini kullandı.

ARAŞTIRMALAR HENÜZ BAŞLAMADI

Bakan Basake, Kwilu Sağlık Bakanlığının henüz hastalığın kaynağını araştırmaya ve karşı önlemler geliştirmeye yönelik çalışmalara başlamadığını belirtti.

GÜNLÜK ORTALAMA 4 ÇOCUĞUN ÖLÜMÜNE NEDEN OLUYOR

Ayrıca Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Mukedi Topluluğu Başkanı Alain Nzamba yaptığı basın açıklamasında, hastalığın Lozo Munene ve Kinzamba köylerinde günlük ortalama 4 çocuğun ölümüne neden olduğunu kaydetti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hastalık sebebiyle 165 çocuk yaşamını yitirdi

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hastalık sebebiyle 165 çocuk yaşamını yitirdi - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • Ali Cebi: Fenerbahçe Alanyaspor maçını mutlaka kazanmalıdır. Aksi her sonuç şampiyonluktan kopmasına neden olur. Cevap Yaz 4 14 Yayından Kaldır
500

Son Dakika

Yozgat'ta çekilen esrarengiz görüntüler 14:20 Yozgat'ta çekilen esrarengiz görüntüler Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi hakkında söylediği 14:14 Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi hakkında söylediği "Osman bir kadın için halkını sattı" sözleri tekrar gündeme geldi İrfan Can Kahveci Galatasaray maçını kaçırıyor mu? 14:11 İrfan Can Kahveci Galatasaray maçını kaçırıyor mu?
Fedon kansere yakalandığını duyurdu 13:53 Fedon kansere yakalandığını duyurdu Yanlış otobüse binen kadın, sinirini şoförden çıkardı 12:57 Yanlış otobüse binen kadın, sinirini şoförden çıkardı İYİ Parti Grupbaşkanvekili Öztürk'ün Osman Öcalan paylaşımına yorum yağdı 12:18 İYİ Parti Grupbaşkanvekili Öztürk'ün Osman Öcalan paylaşımına yorum yağdı
Başarır: Uçan tekme atılan işçinin öldüğü iddia ediliyor, eğer doğruysa dünyayı başlarına yıkarız 12:09 Başarır: Uçan tekme atılan işçinin öldüğü iddia ediliyor, eğer doğruysa dünyayı başlarına yıkarız Galatasaraylı Feghouli: Mesut Özil'den nefret ediyorum 11:48 Galatasaraylı Feghouli: Mesut Özil'den nefret ediyorum
Advertisement