Google 73. Yaş Gününde Duygu Asena'yı Doodle Yaptı - Son Dakika

Google 73. Yaş Gününde Duygu Asena'yı Doodle Yaptı

19.04.2019 08:47
Google 73. Yaş Gününde Duygu Asena'yı Doodle Yaptı, System.String[]

Popüler arama motoru Google, 73. Yaş gününde gazeteci Duygu Asena'yı doodle yaptı. Peki, Google'ın doodle yaptığı Duygu Asena kimdir?

Arama motoru Google, 73'üncü yaş gününde gazeteci ve yazar Duygu Asena'yı unutmadı. 19 Nisan 1946'da İstanbul'da dünyaya gelen Duygu Asena kimdir ve nerelidir? Duygu Asena hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde…

DUYGU ASENA KİMDİR?

Asena, 19 Nisan 1946'da İstanbul'da dünyaya geldi. Atatürk'ün yaveri ve dönemin CHP milletvekili olan Ali Şevket Öndersev'in torunu olan gazeteci, orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji'nde tamamladı, ardından İstanbul Üniversitesi Pedagoji Bölümünde eğitim gördü. Pedagog olarak kariyerine başlayan Duyu Asena, Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İÜ Çocuklarevi'nde görev yaptı.

Duygu Asena'nın, Hürriyet Gazetesi'nin Kelebek ekinde 1972 yılında ilk yazısı çıktı. Böylelikle gazeteciliğe de adım atarak, çeşitli dergi, gazetelerde gazeteci ve yönetici olarak çalıştı. 1992-1997 yılları arasında TRT-2 televizyon kanalında "Ondan Sonra" isimli bir program hazırlayıp sundu.

KADININ ADI YOK KİTABIYLA TANINDI

Yazarlığı da sürdüren Asena, ''Kadının Adı Yok'' adındaki ilk kitabını çıkardı. Müstehcen bulunan kitap 1988'de yasaklandı ve uzun dava sürecinden sonra kitabın yayımlanmasına tekrar izin verildi. Tekrar yayımlandığı yıl kitap, yönetmen Atıf yılmaz tarafından film yapıldı. 1989'de Aslında Aşk da Yok, 1992'de Kahramanlar Hep Erkek, 1994 yılında Değişen Bir Şey Yok, 1997'de Aynada Aşk Vardı, 2001 yılında Aslında Özgürsün, 2003'de Aşk Gidiyorum Demez ve 2004 yılında da Paramparça kitaplarını çıkardı.

BEYİN TÜMÖRÜ NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ

Yazılarının temaları nedeniyle feminist yazar olarak tanınan Duygu Asena, beyin tümörü nedeniyle tedavi gördüğü VKV Amerikan Hastanesi'nde 30 Temmuz 2006 tarihinde hayatını kaybederek, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Google 73. Yaş Gününde Duygu Asena'yı Doodle Yaptı

Son Dakika Güncel Google 73. Yaş Gününde Duygu Asena'yı Doodle Yaptı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Sosyal medyada ilgiyle izlendi! Kısıtlamayı ihlal eden bir grup, polis aracını görünce çığlıklar atarak kaçtı Korona aşısını bulan Uğur Şahin ve Özlem Türeci BM Genel Kurulu'nda konuştu! Aşıyı buluş sürecini anlattılar Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD, eşime benden boşanması için teklif yaptı Pentagon'un raporu sızdı! Savaş pilotunun çektiği UFO fotoğrafı ortaya çıktı