Emniyet'ten camideki biber gazlı müdahaleye ilişkin açıklama: Provokasyon olduğu ortadadır - Son Dakika

Emniyet'ten camideki biber gazlı müdahaleye ilişkin açıklama: Provokasyon olduğu ortadadır

04.05.2021 05:02

Emniyet Genel Müdürlüğü, Gaziantep'teki bir camide dün meydana gelen biber gazlı müdahaleye ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, itikaf ibadetini bahane edip camide kolluk kuvvetlerine zorluk çıkaranların gözaltına alındığı belirtilerek, "Alparslan Kuytul ve yandaşları tarafından itikaf ibadeti bahane edilerek bir provokasyon girişiminde bulunulduğu ortadadır. Meydana gelen olayın istismar üzerinden tahrik etme amacı taşıdığı açık ve nettir" denildi.

Türkiye, 17 günlük tam kapanma dönemini yaşarken Gaziantep'te camilerde itikafa gireceğini söyleyen bir grup koronavirüs kuralları gereğince kolluk kuvvetleri tarafından engellendi. Bu durumu kabul etmeyen grupla polis arasında arbede çıktı, bir memur cami içerisinde biber gazı kullandı.

BİBER GAZI KULLANAN MEMUR AÇIĞA ALINDI

Tepki çeken görüntüler sonrası Gaziantep Valiliği, "Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır." ifadelerini kullandı. Şahısların ise o mahallede yaşamadıklarının tespit edildiği ve gözaltına alındıkları açıklandı.

"KUYTUL VE YANDAŞLARI PROVOKASYON GİRİŞİMİNDE BULUNDU"

EGM'den yapılan açıklamada, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na daha önceden 'Silahlı terör örgütlerini övme' gerekçesiyle kayyum atandığı ve hakkındaki kapatma davasının devam ettiği belirtildi. Vakfın eski yöneticisi Alparslan Kuytul ve taraftarlarının itikaf ibadetini bahane ederek provokasyon yapmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada "Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın eski yöneticisi Alparslan Kuytul ve yandaşları tarafından itikaf ibadeti bahane edilerek bir provokasyon girişiminde bulunulduğu ortadadır. Meydana gelen olayın istismar üzerinden tahrik etme amacı taşıdığı açık ve nettir" denildi.

"HERHANGİ BİR İZİNDE BULUNMADILAR"

İtikaf'ın Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'na göre "Ramazan ayında gerçekleştirilen ve zorunlu haller dışında camiden çıkılmadan yapılması gereken" bir ibadet olarak tanımlanan açıklamada "Pandemi dönemindeki tam kapanma sürecinde, teravih namazları dahi evde kılınarak fedakarca davranılırken, söz konusu şahıslar tarafından itikaf ibadetinin kurallarına dahi uyulmadan, istismar edilerek örgütlü provokasyon yapılmaya çalışılmıştır. Anılan şahıslar, 2 Mayıs 2021 tarihinde yatsı namazını müteakip, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu konuda müftülükler aracılığıyla bildirdiği kurallara uymamış, yine kurallar uyarınca mülki idare amirliklerinden herhangi bir izin başvurusunda da bulunmadan 3 camide toplanmış ve cami görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Yaşananlar üzerine cami görevlileri tarafından kolluk güçlerinden yardım istenmiştir" ifadeleri kaydedildi.

"BU TÜR GİRİŞİMLERE ASLA İZİN VERİLMEYECEK"

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, itikaf ibadetinin pandemi dolayısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da evlerde yapılmasına dönük tavsiyesilerinin hatırlatıldığı açıklamada "Şahıslar, camiden çıkmama konusunda direnmiş ve daha önceden yaptıkları hazırlıklarla sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri canlı yayınlarla örgütlü provokasyonda bulunmuşlardır" denildi.

Açıklamanın devamında ise şunlar ifade edildi:

"Yaşanan olay karşısında anılan şahıslar, kolluk güçlerince defalarca uyarılmış, uyarılara hakaret ve küfürlerle karşılık verilmiş, bunun üzerine kademeli güç kullanmak suretiyle müdahale edilmiştir. Müdahale sırasında yapılan yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personel, tam da aranılan provokasyonun nedenini oluşturacak şekilde göz yaşartıcı gaz kullanmıştır. Daha sonra şahıslar gözaltına alınmış, polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, görevin yaptırılmasını engellemeye yönelik fiziki mukavemette bulunmak ve diğer tedbirlere riayet etmemekten işlem başlatılmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma açılmış, bahsedilen personel açığa alınmıştır. Bu ve benzeri provokasyon girişimlerine asla müsaade edilmeyecek olup, devamında Gaziantep, Adana ve bazı illerde bu örgütlü provokasyonu engelleyecek gerekli çalışmalar gerçekleştirilmiştir."

Emniyet'ten camideki biber gazlı müdahaleye ilişkin açıklama: Provokasyon olduğu ortadadır
Camide biber gazlı müdahaleye valilik el attı! Bir personel açığa alındı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Emniyet'ten camideki biber gazlı müdahaleye ilişkin açıklama: Provokasyon olduğu ortadadır - Son Dakika


YORUMLAR (36)
  • Muhalif bir vatandaş: Provokatörlük ise niye provoke oldunuz acaba? Bırakın artık insanların aklı ile dalga geçmeyi. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ahmet: memuru neden aciğa aliyonuzki kanuna uymayan orada belli provakator belli bunlar istiyorki hindidan gibi insanlar yollarda can versi hastalik var kardesim hastalik olmasa itikafami giriyon yerin dibine mi giriyon gir. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • ERTAN: Allah ın afeti başına yağdığı zaman ölmek için yalvaranlardan olasın 2 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Kabine öncesi Mehmet Ceyhan'da normalleşme uyarısı: Gevşeme adımları haziranın ortasında atılmalı Kabine öncesi Mehmet Ceyhan'da normalleşme uyarısı: Gevşeme adımları haziranın ortasında atılmalı Normalleşmenin detayları belli oldu: Akşam sokak kısıtlaması devam edecek, esnaf tedbirli açılıyor Normalleşmenin detayları belli oldu: Akşam sokak kısıtlaması devam edecek, esnaf tedbirli açılıyor Mucize Doktor dizisinden final kararı! 64'üncü bölümde ekranlara veda edecek Mucize Doktor dizisinden final kararı! 64'üncü bölümde ekranlara veda edecek Hakan Çalhanoğlu ile Cristiano Ronaldo takım arkadaşı oluyor Hakan Çalhanoğlu ile Cristiano Ronaldo takım arkadaşı oluyor 32 yaşındaki kadın, odasının kapısına asılı halde bulundu 32 yaşındaki kadın, odasının kapısına asılı halde bulundu Şampiyonlar Ligi finali Porto'ya verilince, İstanbul'a gelmek istemeyen İngilizler pişman oldu Şampiyonlar Ligi finali Porto'ya verilince, İstanbul'a gelmek istemeyen İngilizler pişman oldu Kafasına poşet geçirdi, piknik tüpünün gazı ile intihar etti Kafasına poşet geçirdi, piknik tüpünün gazı ile intihar etti Kassam Tugayları, Ayyaş-250 füzelerinin görüntülerini ilk kez yayınladı! İsrail'i tam kalbinden vurmuştu Kassam Tugayları, Ayyaş-250 füzelerinin görüntülerini ilk kez yayınladı! İsrail'i tam kalbinden vurmuştu
Advertisement