Engelliler Platformu: "Kadrolar Dolu Bahanesi Öne Sürülerek Engelli Sağlıkçı Alımı Yapılmadı" - Son Dakika

Engelliler Platformu: "Kadrolar Dolu Bahanesi Öne Sürülerek Engelli Sağlıkçı Alımı Yapılmadı"

29.11.2022 15:16
Engelliler Platformu: "Kadrolar Dolu Bahanesi Öne Sürülerek Engelli Sağlıkçı Alımı Yapılmadı"

Engelliler Platformu, “Sağlık Bakanlığı’ndaki kadro pozisyonları dolu bahanesi öne sürülerek engelli sağlıkçı alımı yapılmadığını, sözleşmeli atanan binlerce kişinin yüzde 3’lük kamu kotasının ise göz ardı edildiğine” dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı, 30 bin sağlık personeli, 11 bin 317 işçi ve bin 183 sözleşmeli personel alacağını açıkladı.

Engelliler Platformu, " Sağlık Bakanlığı'ndaki kadro pozisyonları dolu bahanesi öne sürülerek engelli sağlıkçı alımı yapılmadığını, sözleşmeli atanan binlerce kişinin yüzde 3'lük kamu kotasının ise göz ardı edildiğine" dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı, 30 bin sağlık personeli, 11 bin 317 işçi ve bin 183 sözleşmeli personel alacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 30 bin sağlık personeli, 11 bin 317 işçi ve bin 183 sözleşmeli personel alım ilanını dün yayınladı. Engelliler Platformu tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, "kadro pozisyonları dolu bahanesi öne sürülerek" engelli sağlıkçı alımı yapılmadığına dikkat çekti. Açıklama şöyle:

"2018-2022 yılları arasında Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda hiç alım olmamasına rağmen son alımda (merkezi atama dışında) Sağlık Bakanlığı çok az kadro açmıştır. Sağlık Bakanlığı'nın bazı branşlarda ise hiç kadro açmamıştır. Açılan kadrolarda ise alımın Sağlık Bakanlığı nezdinde bu kadar az olması bizleri mağdur etmiştir.

Sağlık Bakanlığı'ndaki kadro pozisyonları dolu bahanesi öne sürülerek engelli sağlıkçı alımı yapılmamakta ancak, sözleşmeli atanan binlerce kişinin yüzde 3'lük kamu kotası göz ardı edilmektedir. Sağlık alanında mezun olan laboratuvar teknikerler, fizyoterapist, teknisyen, diyetisyen, hemşire ve buna benzer nitelikli kadrolarda, merkezi atama bazında atama yapılmamıştır.

BAKANLIK BÜNYESİNDE 14 İN 279 ENGELLİ MEMUR VAR

Konuyla alakalı olarak milletvekilleri aracılığıyla sorunumuzu Sağlık Bakanlığı'na ilettik. Fakat soru önergelerine cevap veren Sağlık Bakanlığı, 'Bakanlık bünyesinde 14 bin 279 engelli memur olduğu, Bakanlığın yüzde 3'lük engelli personel kadrosunun dolduğunu' ifade etmektedir. Sağlık alanında her yıl binlerce mezun olan engellilerin 'kadro doluluğu' bahanesiyle atamanın yapılmaması üzücü bir durumdur."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Kütahya Eczacı Odası Başkanı Ceylan: 'Firmalardan Edindiğimiz Bilgilere Göre İlaç Yokluğu Nisan Ayına Kadar Sürecek' Kütahya Eczacı Odası Başkanı Ceylan: 'Firmalardan Edindiğimiz Bilgilere Göre İlaç Yokluğu Nisan Ayına Kadar Sürecek' Yurt Dışından Tedarik Edilen İlaçlar İçin Türkiye'de Yerleşik Temsilci Zorunluluğu Getirildi Yurt Dışından Tedarik Edilen İlaçlar İçin Türkiye'de Yerleşik Temsilci Zorunluluğu Getirildi İspanya'da hastane, sağlık merkezi ve eczane dışında maske kullanma zorunluluğu kaldırılacak İspanya'da hastane, sağlık merkezi ve eczane dışında maske kullanma zorunluluğu kaldırılacak

Son Dakika Güncel Engelliler Platformu: 'Kadrolar Dolu Bahanesi Öne Sürülerek Engelli Sağlıkçı Alımı Yapılmadı' - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement