Eskişehir gündem haberi: ESKİŞEHİR - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dinç, Eskişehir'de konferansta konuştu - Son Dakika
Güncel

Eskişehir gündem haberi: ESKİŞEHİR - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dinç, Eskişehir'de konferansta konuştu

Eskişehir haberi... Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, "Kulları irşad etmek, kulları tebliğ etmek için Cenabıhak, en son Kur'an-ı mübin azimüşşan ile 6 bin 236 ayetle kullarını her daim kıyamete kadar irşad etmeye devam etmektedir.

10.10.2022 16:59  Güncelleme: 17:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, "Kulları irşad etmek, kulları tebliğ etmek için Cenabıhak, en son Kur'an-ı mübin azimüşşan ile 6 bin 236 ayetle kullarını her daim kıyamete kadar irşad etmeye devam etmektedir." dedi.

Eskişehir Dini İhtisas Merkezi'nde düzenlenen "Hz. Peygamber'in İrşadı ve Cami Merkezli Medeniyetin İnşası" konulu konferans, Kuran-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterimiyle başladı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, "Mevlid-i Nebi" haftasını her yıl belirli bir tema belirleyerek icra etmeye çalıştıklarını söyledi.

İnsanlık ağacının en yüce şahsiyetlerinin peygamberler olduğunu ifade eden Dinç, "Çünkü peygamberler bütün varlıklarını, hayatlarını insanlık için adamış, insanlığın huzur ve mutluluğu için adamış şahsiyetlerdir. Onun için insanlık ağacının en önde gelen şahsiyetleri peygamberlerden oluşur. Cenabı Allah, Hazreti Adem'i yaratıp ona cennette bir yer tahsis edince biliyorsunuz insanoğlu bir sınava tabii tutuldu. Yeryüzü serüveni başladı. İlk insan aynı zamanda ilk peygamber olarak görevlendirildi." diye konuştu.

Allah'ın peygamberlerine gönderdiği kitaplarla insanoğlunu sürekli irşad ettiğini vurgulayan Dinç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hidayete davet etti. Nitekim Hazreti Musa aleyhisselama gönderilen Tevrat, Hazreti İsa aleyhisselama gönderilen İncil, Hazreti Davut aleyhisselama gönderilen Zebur, efendimiz aleytüvesselama gönderilen Kur'an-ı mübin hep bunun için gönderildi. Kulları irşad etmek, kulları tebliğ etmek için Cenabıhak, en son Kur'an-ı mübin azimüşşan ile 6 bin 236 ayetle kullarını her daim kıyamete kadar irşad etmeye devam etmektedir."

Dünya hayatındaki vazife şuurlarını ve insanı nasıl bir imtihanın beklediğini Kur'an-ı Kerim'in irşadı ile öğrendiklerini dile getirerek, "Varlık gayemizi Kur'an-ı Kerim'in irşadı ile öğreniyoruz. Niçin yaratıldık, insanoğlu nasıl bir varlıktır? İnsanoğlu nasıl tanımlanmıştır ve insanoğlu dünya hayatı serüveni sonunda nasıl bir hayata uyanacaktır? Nasıl bir son onu beklemektedir? Bütün bu yönleriyle beraber Kur'an azimüşşan insanı, kulu irşad etmeye devam etmektedir." ifadesini kullandı.

Programda Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ile İl Müftüsü Bekir Gerek de bir konuşma yaptı.

2022 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye giren din görevlilerine, Vali Ayyıldız, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcı Ali Yeldan ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Arif Hamdi Sazak tarafından plaket ve ödülleri takdim edildi.

Program, Eskişehir İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Eskişehir şubesinin yapmış olduğu hizmetlere destek veren hayır sahiplerine plaket ve gül takdimi yapılmasıyla sona erdi.

Konferansa, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağarlar, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ercan Atasoy ve diğer ilgililer de katıldı.

Eskişehir gündem haberi: ESKİŞEHİR - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dinç, Eskişehir\'de konferansta konuştu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Eskişehir gündem haberi: ESKİŞEHİR - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dinç, Eskişehir'de konferansta konuştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yusuf Ziya Yılmaz: 1 Nisan sabahı AK Parti galip gelecek
  12:15 Yusuf Ziya Yılmaz: 1 Nisan sabahı AK Parti galip gelecek

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamada, seçimlerin galibi AK Parti olacağını belirtti. Yılmaz, seçim havasının ülkeyi sardığını ve AK Parti'nin büyük şehirlerde iddialı olduğunu ifade etti. Aday belirleme sürecinin milletin istekleri doğrultusunda gerçekleştiğini vurgulayan Yılmaz, kentlerin de ülkeler gibi yarıştığını ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'un deprem güvenliği konusunda önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

 • Eskişehir'de 656 Aranan Şahıs Yakalandı
  12:14 Eskişehir'de 656 Aranan Şahıs Yakalandı

  Eskişehir'de yapılan polis denetimlerinde, aralarında farklı sürelerde kesinleşmiş hapis cezası bulunan 656 aranan şahıs yakalandı. Çalışmalar sonucunda 142 şahıs 5 yıla kadar, 37 şahıs 5 ila 10 yıla kadar, 13 şahıs ise 10 yıl ve üzeri hapis cezasıyla yakalandı. Ayrıca ifadeye yönelik aranan 464 şahıs da emniyet güçleri tarafından yakalandı.

 • Tekirdağ'da Jandarma Operasyonu: 9 Kişi Uyuşturucudan Gözaltına Alındı
  12:11 Tekirdağ'da Jandarma Operasyonu: 9 Kişi Uyuşturucudan Gözaltına Alındı

  Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Süleymanpaşa, Ergene ve Çerkezköy ilçelerinde uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyon düzenledi. Operasyonlarda yapılan aramalarda, 1007 sentetik ecza hap, 100 gram esrar, 5 gram metamfetamin, 6 gram kokain ve 12 bin 400 Türk lirası ele geçirildi. A.H, E.H.B, M.Ö, Ö.K, K.A, D.D, T.A, Y.Y. ve E.V. isimli 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

 • Mersin Erdemli'de çıkan yangında hayatını kaybeden Bütüner çifti son yolculuğuna uğurlandı
  12:11 Mersin Erdemli'de çıkan yangında hayatını kaybeden Bütüner çifti son yolculuğuna uğurlandı

  Mersin Erdemli'de Durmuş ve Elif Bütüner çiftinin yaşadığı evde çıkan yangında hayatını kaybetmesi üzerine çiftin cenazesi defnedilmek üzere Erdemli Türbe Mezarlığına getirildi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • İspanya doğumlu üç dev panda Çin'e geri döndü
  12:11 İspanya doğumlu üç dev panda Çin'e geri döndü

  İspanya doğumlu üç dev panda, anne ve babalarıyla birlikte Çin'in Chengdu şehrine ulaştı. Pandalar, Chengdu Dev Panda Yetiştirme Araştırma Üssü'ne gönderildi ve sağlık durumları iyi. İspanya ve Çin arasındaki anlaşma gereği, bir çift genç panda daha Madrid'e gönderilecek.

 • Tokat'ta afet evleri için çalışmalar devam ediyor
  12:09 Tokat'ta afet evleri için çalışmalar devam ediyor

  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Günebakan köyünde meydana gelen toprak kayması sonucu etkilenen konutlar ve iş yerleri için afet evlerinin yapılacağı alan ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Hatipoğlu, bölgedeki tahliye kararlarının hızlıca alındığını ve güvenlik tedbirlerinin alındığını belirtirken, afet konutlarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını söyledi. Hak sahipliği listesinin askı süresinin sona ermesiyle birlikte vatandaşların yerleştirileceğini ifade eden Hatipoğlu, toprak kaymasının durumunu da yakından takip ettiklerini vurguladı.

 • Tekirdağ'da uyuşturucu ticareti yapan 9 şüpheli gözaltına alındı
  12:05 Tekirdağ'da uyuşturucu ticareti yapan 9 şüpheli gözaltına alındı

  Tekirdağ'ın Süleymanpaşa, Ergene ve Çerkezköy ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda, uyuşturucu satıcılarına yönelik 9 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlarda, 1007 sentetik ecza hap, 100 gram esrar, 5 gram metamfetamin, 6 gram kokain ve uyuşturucu satışından elde edildiği değerlendirilen 12 bin 400 lira ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerin jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

 • Hırsızların
  12:05 Hırsızların "pes" dedirten taktiği...Hırsızlık için önce çocuk yapıyorlar

  Bursa'da hırsızlar, hamile ya da küçük bebeği olanların cezaevine girmediğini bildikleri için hamile kadınları kullanarak hırsızlık yapıyor. 9 aylık hamile olan bir kadın, 500 bin liralık ziynet eşyası çaldıktan sonra serbest bırakıldı. Olayın ardından polis, ev sakinlerine tanımadıkları kişilere kapılarını açmamaları konusunda uyarıda bulundu.

 • Erzurum Büyükşehir Belediyesi Pazaryolu'nda Kültür Merkezi Açtı
  12:02 Erzurum Büyükşehir Belediyesi Pazaryolu'nda Kültür Merkezi Açtı

  Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Pazaryolu ilçesinde inşa edilen Kültür Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine yoğun ilgi gösterildi.


Advertisement