"Faiz kararı döviz piyasalarında yatay bir seyir oluşturabilir" - Son Dakika
Güncel

"Faiz kararı döviz piyasalarında yatay bir seyir oluşturabilir"

"Faiz kararı döviz piyasalarında yatay bir seyir oluşturabilir"

Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, Merkez Bankasının yüzde 14 ile sabit tuttuğu faiz kararlarına ilişkin, "Karar, hafta içi yapılan yeni swap anlaşmaları ile birlikte düşünüldüğünde kısa vadede özellikle döviz piyasalarında yatay bir seyrin oluşacağı öngörülebilir" dedi.

20.01.2022 17:58  Güncelleme: 18:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, Merkez Bankasının yüzde 14 ile sabit tuttuğu faiz kararlarına ilişkin, "Karar, hafta içi yapılan yeni swap anlaşmaları ile birlikte düşünüldüğünde kısa vadede özellikle döviz piyasalarında yatay bir seyrin oluşacağı öngörülebilir" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (MB) bu yılın ilk faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu faizi yüzde 14'te sabit tuttu. Konuyla alakalı olarak değerlendirmelerde bulunan Beykent Üniversitesinden Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, faiz kararının sabit tutulması sonucu, "Hafta içi yapılan yeni swap anlaşmaları ile birlikte düşünüldüğünde kısa vadede özellikle döviz piyasalarında yatay bir seyrin oluşacağı öngörülebilir" dedi. Öngel, faiz kararının son haftalarda yapılan kamuoyu yoklamalarına ve uzman görüşlerine paralel olduğunu söyleyerek açıklamalarına şöyle devam etti:

"Piyasada mevcut beklentilerle uyumlu olan faiz kararı sonrasında döviz kurlarında kayda değer bir değişikliğin olmadığı gözlemlendi. Fiyat istikrarı konusunda da baz etkisine bağlı düşüşün temel alındığı görülen karar, hafta içi yapılan yeni swap anlaşmaları ile birlikte düşünüldüğünde kısa vadede özellikle döviz piyasalarında yatay bir seyrin oluşacağı öngörülebilir."

"MB, FED KARARINA GÖRE KONUM ALACAKTIR"

FED'in mart ayındaki faiz kararının bir sonraki faiz kararında etkili olacağını da aktaran Prof. Dr. Öngel, "Özellikle FED'in mart ayında alacağı faiz kararına bağlı olarak küresel piyasalarda ortaya çıkan konjonktüre göre MB'nin konum alacağı yönünde bir yorum yapmak bugün için gerçekçi olacaktır. Salgının seyri, enerji fiyatlarındaki gelişmeler ve bunların fiyatlar üzerine yansımaları da kısa ve orta vadede öncelikli olarak izlenecek göstergeler olacaktır" diyerek sözlerini sonlandırdı.

(İHA)

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 'Faiz kararı döviz piyasalarında yatay bir seyir oluşturabilir' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Sinop'ta Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı
  16:34 Sinop'ta Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı

  Sinop Seyit Bilal İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen 'Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı'nda öğrenciler ve öğretmenler senaryo gereği binayı tahliye etti. Tatbikatta depremden etkilenen ve yaralanan öğrenciler ambulansa bindirildi.

 • Standart Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi
  16:34 Standart Altının Kilogram Fiyatı Yükseldi

  Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 2 milyon 290 bin liraya çıktı. Altın piyasasında en düşük 2 milyon 135 bin lirayı, en yüksek 2 milyon 295 bin lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, gün sonunda yüzde 6,5 artışla 2 milyon 290 bin lira oldu. Standart altının kilogram fiyatı dün günü 2 milyon 150 bin liradan tamamlamıştı. KMKTP'de altında toplam işlem hacmi 6 milyar 32 milyon 930 bin 583,31 lira, işlem miktarı ise 2.771,08 kilogram oldu. Tüm metallerde toplam işlem hacmi ise 6 milyar 153 milyon 594 bin 982,11 lira düzeyinde gerçekleşti. Altın borsasında bugün en fazla işlem yapan kurumlar, Ahlatcı Döviz, Uğuras Kıymetli Madenler, VakıfBank, Ahlatcı Metal Rafineri ve Zirve Değerli Madenler olarak sıralandı.

 • BEÜ Kar Festivali'nde Öğrenciler Eğlenceli Anlar Yaşadı
  16:33 BEÜ Kar Festivali'nde Öğrenciler Eğlenceli Anlar Yaşadı

  Bitlis Eren Üniversitesi tarafından düzenlenen 3. Kar Festivali'nde öğrenciler, eğlenceli anlar yaşadı. Festivalde öğrenciler halay çekti, kayak yaptı ve kızakla kaydı. Ayrıca meşaleli kayak ve halk oyunları gösterisi düzenlendi. Festivalde yapılan konuşmada, üniversitenin kayak alanında da gelişmeyi planladığı belirtildi.

 • RTÜK ve KADEM işbirliğiyle 'Televizyon Dizilerinde Kadın' paneli düzenlendi
  16:33 RTÜK ve KADEM işbirliğiyle 'Televizyon Dizilerinde Kadın' paneli düzenlendi

  RTÜK, KADEM ve UMED işbirliğiyle düzenlenen panelde, senaristler ve oyuncular televizyon dizilerindeki kadın karakterlerin durumunu ve dizilerin topluma etkisini tartıştılar. Panelde, senarist Hilal Çelenk, dizilerdeki negatif karakterlerin izleyiciler üzerindeki etkisini anlattı ve içerik modalarının senaristlerin özgürlüğünü kısıtladığını belirtti. Oyuncu Deniz Uğur ise dizilerdeki kötü karakterlerin cezasız kaldığı senaryoların sorun olduğunu vurguladı. KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Canan Sarı ise dizilerdeki şiddetin toplumdaki şiddeti artırdığını ve hukuki düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

 • Edirne ve Kırklareli'nde Sağanak Yağış Etkili
  16:33 Edirne ve Kırklareli'nde Sağanak Yağış Etkili

  Edirne ve Kırklareli'nde aralıklarla görülen sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor. Edirne'de öğle saatlerinde başlayan yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, yağmurun durmasını bekledi. Ekipler, trafikte aksama yaşanmaması için sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kırklareli'nde de sağanak nedeniyle su birikintileri oluştu. Vatandaşlar, otobüs durakları ve dükkan tentelerinin altında korunmaya çalıştı. Hava sıcaklığı 11 derece olan Edirne'de ve 10 derece olan Kırklareli'nde sağanak yağışın hafta sonuna kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

 • Fırat Üniversitesi Keban MYO'da Çiftçilere Bağ Budama Eğitimi Verildi
  16:32 Fırat Üniversitesi Keban MYO'da Çiftçilere Bağ Budama Eğitimi Verildi

  Fırat Üniversitesi Keban Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından çiftçilere bağ budama eğitimi verildi. Eğitimde, çiftçiler bağ budama tekniklerini uygulamalı olarak öğrendi. Keban MYO'da bulunan bağ alanında yapılan çalışmalarda yerli üzüm çeşitlerinin adaptasyon kabiliyetlerinin ve verimlerinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Bu çalışmalar, Keban çiftçilerine örnek teşkil ederek ilçede üzüm yetiştiriciliği konusunda yeni bağların ekimine vesile oldu. Keban MYO Müdürü Doç. Dr. Haşim Pıhtılı, yüksekokul olarak çiftçilere yönelik bu tür uygulamaları sürdüreceklerini belirtti.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi Seçim Öncesi Mali Raporu Yayınlandı
  16:32 Ankara Büyükşehir Belediyesi Seçim Öncesi Mali Raporu Yayınlandı

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Seçim Öncesi Mali Raporu'nu internet sitesi üzerinden yayınlamaya başladı. Rapor, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın göreve geldiği tarihten itibaren borçlarda 1 milyar 858 bin 913 dolar azalma olduğunu gösteriyor. Yavaş, temiz ve şeffaf siyaset için mal varlığını kamuoyuna açıkladığını belirtti ve halkın verdiği paranın hesabını kuruşu kuruşuna vermeye devam edeceklerini söyledi.

 • Antalya'da Sağanak ve Fırtına Hayatı Olumsuz Etkiledi
  16:31 Antalya'da Sağanak ve Fırtına Hayatı Olumsuz Etkiledi

  Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğünün uyarısının ardından Antalya'da öğleden sonra kuvvetli yağış ve fırtına başladı. Yollarda su birikintileri nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı. Kaleiçi Yat Limanı'nda ve Konyaaltı Sahili'nde dev dalgalar oluştu. Doğu ilçelerde çok kuvvetli yağış beklendiği ve olumsuz hava koşullarının gece yarısına kadar devam edeceği bildirildi.


Advertisement