Fransa, ABD'ye Karşı Almanya'nın Yanında Yer Aldı - Son Dakika

Fransa, ABD'ye Karşı Almanya'nın Yanında Yer Aldı

13.07.2018 10:09
Fransa, ABD'ye Karşı Almanya'nın Yanında Yer Aldı

MACRON, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Zirvesi'nin son gününde basın toplantısı düzenledi.

MACRON, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Zirvesi'nin son gününde basın toplantısı düzenledi. Fransa Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Trump'ın Almanya'ya yönelttiği eleştirilere ilişkin soruya, "Almanya ile ortak kaderimiz var. Komşuyuz. Avrupa'nın ve Euro Bölgesi'nin iki önemli ülkesiyiz. Almanya'nın yararına olmayan bir karar Fransa'nın yararına da olmaz" yanıtı verdi.

Trump ve Merkel ile ilgili bazı yorumları okuduğunu kaydeden Macron, kendisinin de şahit olduğu ikili arasında geçen diyaloğun saygı çerçevesinde gerçekleştiğini dile getirdi. Almanya'nın yerine getirmesi gereken konuları kendi ritmine göre uyguladığını ve sorumluluklarını yerine getirdiğini belirten Macron, "Almanya vazgeçilmez ve stratejik bir ortak" diye ekledi. Macron, ayrıca ticaret konusunda Trump'ın Avrupa'ya yönelik aldığı kararların bilincinde olduğunu ancak uluslararası kurallara uyulması gerektiğini vurguladı.

'ALMANYA RUSYA'NIN ESİRİ' DEMİŞTİ

ABD Başkanı Trump, NATO ile ilgili savunma harcamalarını artırmadığı gerekçesiyle Almanya'yı eleştirmişti. Ayrıca Almanya'nın Rusya ile petrol ve doğalgaz anlaşmaları yapmasının "çok uygunsuz" olduğu değerlendirmesinde bulunan Trump, "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya Rusya'nın esiri" ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel'deki NATO Zirvesi marjında ikili görüşme gerçekleştirmişti. Trump, görüşmeye ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik. Şansölye (Merkel) ile çok çok iyi bir ilişkimiz bulunuyor" demişti.

Merkel ise "ABD, Almanya'nın iyi bir ortağı" ifadesini kullanmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Alman ve ABD'li mevkidaşlarıyla telefonda görüştü Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Alman ve ABD'li mevkidaşlarıyla telefonda görüştü
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Fransa, ABD'ye Karşı Almanya'nın Yanında Yer Aldı - Son Dakika


Advertisement