Fransa Ulusal Meclisi, "cinsel taciz" ve "şiddet vakaları" ile gündemde - Son Dakika

Fransa Ulusal Meclisi, "cinsel taciz" ve "şiddet vakaları" ile gündemde

23.09.2022 14:54
Fransa Ulusal Meclisi, "cinsel taciz" ve "şiddet vakaları" ile gündemde

Fransa Ulusal Meclisinde milletvekillerine yönelik cinsel taciz ve şiddet suçlamalarının son yıllarda artış kaydettiği bildirildi.

Fransa Ulusal Meclisinde milletvekillerine yönelik cinsel taciz ve şiddet suçlamalarının son yıllarda artış kaydettiği bildirildi.

Fransa Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet, France-Info radyosuna yaptığı açıklamada, Ocak 2021'den bu yana milletvekillerine yönelik cinsel taciz ve uygunsuz davranışlarla ilgili 40 şikayet rapor edildiğini kaydetti.

Şikayetlerin 2020'de Meclis bünyesinde kurulan cinsel taciz ve şiddet gibi suistimallerle mücadele amaçlı özel birime yapıldığını anlatan Braun-Pivet, suç içermesi durumunda şikayetlerin savcılığa intikal ettirildiğini dile getirdi.

Braun-Pivet, suçlama yapılan milletvekilleri için iç yaptırımlar uygulanmasının da söz konusu olduğunu söyledi.

Öte yandan milletvekillerine yönelik şikayetlerin açıklanmasının, ülkenin önde gelen iki siyasetçinin isimlerinin "kadına şiddet" meselesinde tartışıldığı döneme denk gelmesi infiale yol açtı.

Milletvekillerinin isimlerinin bu tür olaylara karışması, Fransız Parlamentosunu eleştirilerin odağına koydu.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) Partisi Koordinatörü Milletvekilli Adrien Quatennens'in boşanma sürecinde olduğu eşini tokatladığı ve Yeşiller Partisi (EELV) Meclis Grup Eş Başkanı Julien Bayou'nun eski sevgilisine psikolojik şiddet uyguladığı iddiaları, Fransız kamuoyunda gündeme oturmuş ve tepki toplamıştı.

YORUMLAR
500
Macron'un 'sağ koluna' yasa dışı menfaat sağlamak suçlamasıyla soruşturma açıldı Macron'un 'sağ koluna' yasa dışı menfaat sağlamak suçlamasıyla soruşturma açıldı 2 bin Euro paha biçilen vazo, 7.7 milyon Euro'ya satıldı 2 bin Euro paha biçilen vazo, 7.7 milyon Euro'ya satıldı Fransa'da aşırı sağcı politikacı Le Pen, daha fazla cami kapatılmasını istedi Açıklaması Fransa'da aşırı sağcı politikacı Le Pen, daha fazla cami kapatılmasını istedi Açıklaması
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fransa Ulusal Meclisi, 'cinsel taciz' ve 'şiddet vakaları' ile gündemde - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement