Son Dakika Haberleri: Göstericiyi Döven Korumasını Kovan Macron, Özel Kalem Personelini de Değiştiriyor
BBC

Göstericiyi Döven Korumasını Kovan Macron, Özel Kalem Personelini de Değiştiriyor

5 ay önce

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir göstericiyi döven korumasını görevden aldıktan sonra, benzer bir olayın yeniden yaşanmaması için özel kalem personelinin değiştirilmesi emri verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir göstericiyi döven korumasını görevden aldıktan sonra, benzer bir olayın yeniden yaşanmaması için özel kalem personelinde değişikliğe gidilmesi için emri verdi.

BAKANLARI TOPLAYARAK DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPTI

Olayın ortaya çıkmasının ardından hızlı hareket etmemekle eleştirilen Macron, Pazar günü bazı bakanlarını toplayarak durum değerlendirmesi yaptı.

Benzer bir olayın tekrarlanmaması için Cumhurbaşkanının başdanışmanlarından Alexis Kohler'e, Macron'un özel kalem müdürlüğünü yeniden yapılandırma görevi verildiği açıklandı.

ALEXANDRE BENALLA GÖSTERİCİLERE POLİS KIYAFETİ İLE SALDIRIRKEN GÖRÜLMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanlığı'nda çalışan güvenlik danışmanı Alexandre Benalla'nın, 1 Mayıs eylemleri sırasında göstericilere başındaki polis kaskıyla saldırırken görüldüğü bir video kaydı sosyal medyada paylaşılmıştı. Le Monde gazetesi video kaydındaki kişinin Benalla olduğunu ortaya çıkarmıştı. Cumhurbaşkanlığı'ndan Cuma günü yapılan açıklamada, olayla ilgili "yeni gerçeklerin" ortaya çıkmasının ardından Macron'nun Benalla'yı kovmaya karar verdiği belirtildi.

Macron'un yaşananları kabul edilemez olarak nitelediği ve cezasız kalmayacağını söylediği de aktarıldı.

MUHALİF LİDERLER MACRO'NU ELEŞTİRMİŞTİ

Bu kişinin Benalla olduğunun tespit edilmesinden sonra, muhalif liderler Macron'u güvenlik görevlisin hemen kovamamakla ve sessiz kalmakla eleştirmişti.

Olayın ardından Mayıs ayında Benalla'nın iki hafta görevden uzaklaştırıldığı ancak olayla ilgili soruşturma başlatılmadığı da ortaya çıktı.

BBC muhabiri Hugh Schofield, olay basına yansımadan önce Macron'un olaydan haberinin olmasının muhemel olduğunu belirtiyor.

SAVCILIK BENALLA HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Savcılık Benalla hakkında "şiddet, polis memurunun yetki alanına girmek ve hakkı olmadığı halde polis rozeti takmaktan" soruşturma başlatmıştı.

Video kaydında görülen bir diğer kişi olan, Macron'un partisi En Marche (Yürüyüş) çalışanı Vincent Crase hakkında da soruşturma başlatıldı.

BENALLA'NIN DURDURULMAMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Olay yaşanırken çevredeki polislerin cumhurbaşkanlığı görevlisini durdurmaması da kamuoyunda tepki çekti.

Olayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Gérard Collomb'un bugün parlamentoda ifade vermesi bekleniyor.

BBCÜnlü Şarkıcı Jennifer Lopez, Film Çekimleri Sırasında Birçok Kez İlişkiye Girdiğini İtiraf Etti Bergen'i Öldüren Kocasının Eski Gelini, Fuhuş Yaptırmaktan Tutuklandı

Son Dakika! Trump'tan Erdoğan'a: Gülen ve Diğerlerinin Sınır Dışı Edilmesi İçin Çalışıyoruz