Gözleri Kapalı Film İzlediler - Son Dakika

Gözleri Kapalı Film İzlediler

4 yıl önce

MERSİN'in Erdemli İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler günü etkinliği kapsamında protokol üyeleri engellilerle birlikte gözlerini bandajla kapatarak film izledi.

Gözleri Kapalı Film İzlediler, System.String[]

MERSİN'in Erdemli İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler günü etkinliği kapsamında protokol üyeleri engellilerle birlikte gözlerini bandajla kapatarak film izledi.


Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, belediye tarafından hazırlanan 'Engelsiz Hayaller' adlı kısa filmin galası yapıldı. Kısa filmi izlemek için engelliler ve aileleri 600 kişilik salonunu doldurdu. Filmi tekerlekli sandalyelerle izlemek isteyenler salonun ön tarafında yerlerini aldı. Engellilere filmi kolaylıkla takip edebilmeleri için özel kulaklık dağıtılırken, ilçe protokolüne de filmi bir engelli gibi takip etmeleri için aynı kulaklıktan verilip, gözleri de bandajla kapatıldı. Önce kısa filmi izleyen, ardından da 45 dakikalık filmi takip eden protokol üyeleri, yaklaşık bir saat boyunca görme engelliler gibi film izleyerek empati yaptı. Gösterim öncesi konuşan Belediye Başkanı MHP'li Mükerrem Tollu, engellilerin durumunu anlayabilmenin gerçekten mümkün olmadığını belirterek, "İlk defa sinemaya gelen engelli insanlarımız var. Onların yaşadıklarını yaşayabilmemiz için gözlerimizi bandajla kapatıp kendimizi onların yerine koyarak film izleyeceğiz. İşte bu engellilerimize gösterdiğimiz duyarlılığın bir neticesi, onlara sunduğumuz hizmetin bir neticesidir" dedi.


Erdemli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve yayınlanan ses betimlemeli kısa filmin yönetmeni Adem Aslan, belediye olarak ilk defa böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:


"Sadece engellilerin rol aldığı bir kısa film yaptık. Bu kısa film görme engelliler için ses betimlemeli özel bir filmdir. Ayrıca protokol başta olmak üzere isteyenler gözlerini göz bandı ile kapatıp, ses betimlemeli filmimizi takip etmeleri için bir kulaklık vereceğiz. Bir görme engelli nasıl bir duygu içerisinde ya da yaşamını nasıl idame ettiriyor, bunun empatisini yaptıracağız." Ardından oyuncuları engellilerden oluşan kısa filmin gösterimi gerçekleştirildi. Kısa filmde müzisyen olmak isteyen ve bunu başaran görme engelli karakteri canlandıran görme engelli Mehmet Kırcılı'ya da hayalini kurduğu org, Başkan Tollu tarafından hediye edildi.

Haber Yayın Tarihi: 04.12.2016 04:11 Kaynak: DHASon Dakika

Elazığ depremini önceden bilen Naci Görür'den yeni uyarı: 5 ilde ciddi tehlike var
Korona virüsü belirti göstermeden bulaşıyor ve bulaşıcılığı gitgide artıyor Acun Ilıcalı'nın programında depremzedeler için rekor bağış toplandı

Son Dakika Haberleri