Güzellik merkezinde lazer işlemi yaptıran genç kızın kolu yandı - Son Dakika

Güzellik merkezinde lazer işlemi yaptıran genç kızın kolu yandı

Diyarbakır'da bir ay önce gittiği güzellik merkezinde her iki koluna da lazer işlemi yaptıran 22 yaşındaki Dilara Turhan'ın sol kolunda morluklar oluştu. Çevresinin kendine zarar verdiğini düşünmesi üzerine sosyal hayata katılamayan genç kadın güzellik merkezinden şikayetçi olarak mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Diyarbakır'da bir ay önce gittiği güzellik merkezinde lazer işlemi yaptırdığı sırada sol kolunda yanık oluşan Dilara Turhan (22), güzellik merkezinden şikayetçi olarak mağduriyetinin giderilmesini istedi. Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Aktaş, "Bu tür merkezler, bu işlemleri yaptıktan sonra işlerin üstesinden gelemezler. Çünkü bu konuda yetkili ve yetkin değiller" dedi.

Merkez Yenişehir ilçesindeki Şehitlik Mahallesi'nde oturan Dilara Turhan, arkadaşının tavsiyesiyle kolundaki tüylerden kurtulmak için güzellik merkezine gitti. Turhan, 1 ay önce gittiği güzellik merkezinde 3'üncü seans yapıldığı sırada sol kolunda yanma hissetti. Kolundaki yanık belirtilerini güzellik merkezindeki yetkililere bildirilen Turhan'a kullanması için krem tavsiye edildi. Sol kolunda siyah lekeler oluşan Turhan, yaklaşık bir aydır kullandığı kremlerden sonuç alamayınca tekrar güzellik merkezine gitti. Siyah lekelerin geçmediğini ve dışarıya bu sebeple çıkamadığı şikayetinde bulunan Turhan'a, denize girdiği için böyle olduğu yanıtı verildi. Duruma tepki gösteren Turhan, mağdur olduğunu belirterek, savcılığa güzellik merkezi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Güzellik merkezinde lazer işlemi yaptıran genç kızın kolu yandı

"GÖRENLER KENDİME ZARAR VERDİĞİMİ DÜŞÜNDÜ"

Turhan, güzellik merkeziyle görüştüğünü ve bir krem kullanması konusunda tavsiyede bulunduklarını söyledi. Kremi kullanmasına rağmen kolundaki izlerin silinmediğini anlatan Turhan, "Kolumu gördüler. 'Ay bu kızın koluna bak, ne olmuş acaba' diye kendi aralarında konuştular. Dışarıdan çok kötü görünüyordu. Dışarıda görenler 'acaba kendine zarar mı verdi' diye düşündüler. Çalıştığım iş yerinde arkadaşlarım ve müşteriler tarafından çok fazla tepki gördüm. 'Koluna ne olmuş, sen kendine zarar mı veriyorsun' gibi sözler sarf ettiler. Bu süreçte çok zorlandım. Psikolojik olarak baskı altında kaldım" dedi.

"SUÇU BANA ATMAYA ÇALIŞTILAR"

Kolunda iz kalması halinde şikayetçi olacağını ifade eden Turhan "İşlemi yapan kadın, hiçbir şekilde iz kalmayacağını söyledi. Bütün suçu bana yıkmaya çalıştı. 'Siz denize gittiniz vücudunuz yandığı için iz kaldı' dediler ancak ben diğer kolum için de lazere girdim, sağ kolumda olmadı ama sol kolumda iz kaldı. Bu sebeple olsaydı sağ kolumda da iz kalırdı. Benimle hiçbir şekilde ilgilenmediler. Geçiştirip gönderdiler. Haklarında şikayette bulundum" şeklinde konuştu.

Güzellik merkezinde lazer işlemi yaptıran genç kızın kolu yandı

"BU İŞLEMLER EN TEMEL SORUNUMUZ"

Konunun uzmanları güzellik salonlarına dair uyarılarını yineledi. Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Aktaş, güzellik merkezlerinde uzmanların olmayışının böylesi sorunların ortaya çıkmasına neden olduğuna dikkat çekti. Yetkisi ve uzman olmaya kişilerce yapılan lazer işlemlerinden Turhan'ın yaşadığı olayın oluşmasına neden olduğunu anlatan Aktaş, şunları söyledi:

"Bu mağduriyetleri gidermek, bu sorunları çözebilmek meşakkatli bir iş. Son dönemlerde, yıllarda bizim en çok şikayet ettiğimiz konulardan birisi de budur. Bu işte yetkisi olmayan kişilerin kendini uzman olarak tanıtıp bir uzman tarafından yapılması gereken işlemleri çok rahat bir şekilde yapması ve bunun sonucunda komplikasyonlar geliştiğinde sorunlar yaşıyoruz. Bu hastada muhtemelen epilasyon için lazer uygulanmış. Lazer uygulamasından sonra da bir yanık tablosu gelişmiş. Uygulama dozu belki de yüksek verilmiş veya hastanın daha önce bir reaksiyona hassasiyeti vardır. Yanık reaksiyonundan sonra lezyonlar iyileştikten sonra kahverengi bir leke de kalabilir. Bu da kalıcı bir hasar demektir aslında. Hastanın bu anlamda yaşayacağı psikolojik stres, psikolojik sorunlar da işin cabası olacak. Güzellik merkezlerinde yapılan bu işlemler de en temel sorunumuz."

"BU VAKALAR ÇOK GELİYOR"

Turhan'ın yaşadığı sorunları bu tür güzellik merkezilerin gideremeyeceğini söyleyen Aktaş, "Bu konuda yetkili ve yetkin değiller. Uzman değiller, konuya vakıf değiller. Sadece yaptıkları şey, hastayı alıp hemen müdahalelerini yapıp evlerine göndermek. Belki de gelişebilecek bu tür sorunlarla ilgili de tamamıyla alakasız, ilgisiz olmak. Bize çok lazer sonrası yanık vakaları geliyor. Bazılarını doğru yönetip, tedavisini düzenleyip belki toparlayabiliyoruz. Hasta bu anlamda belki mutlu oluyor, leke kalmadığı için. Ama bazı hastalarımızda bu yanıklar çok daha derin olabiliyor. Mesela bu hastamızda orta düzeyde reaksiyon var. Çok daha ağır vakalar görüyoruz. Bildiğimiz sıcak su ile yanık gibi su toplamış kabarcıklar şeklinde yanıklar geliyor. Onlarla baş edebilmek çok daha zor. Onlar iyileştikten sonra çoğu zaman iz bırakıyor. ve bu izler ömür boyu hastalarla birlikte kalıyor ve hastaların psikolojileri de ciddi anlamda etkileniyor" dedi.

Güzellik merkezinde lazer işlemi yaptıran genç kızın kolu yandı
Güzellik merkezinde lazer işlemi yaptıran genç kızın kolu yandı

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2020 08:50 - Kaynak: DHA

Son Dakika Kadın Güzellik merkezinde lazer işlemi yaptıran genç kızın kolu yandı - Son Dakika

YORUMLAR (7)
  • : bu saanane yazan şahıs agzını topla siz kız oldugun apacık ortada sensin mal sizin boyle l-kafalara iyi oluyorrr hahahaha Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Olcaytoo: Senin gibi embesiller tüysüz kız isterler kıllı kız gördüğü zamanda ayy ne kıllı derler. Her şeyi dine bağlamaktan vazgeçin artık!! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ftmmt: ıyı gezelım kıllı kıllı..ondan sonra kıllı bıyıklı karı dıye davul calın aksama kadar. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

51 yaşındaki Jennifer Lopez'den gençlere taş çıkartan bikinili poz Trump'a zehirli paketin Kanada'dan gönderildiği tespit edildi Doğa yürüyüşüne çıkan 44 yaşındaki adamdan günlerdir haber alınamıyor Çamaşır makinesi büyük bir gürültüyle patladı, yangın çıktı Emekli polis memurunun otomobilinden 61 kilo 750 gram eroin çıktı Niğde'de yaşanan trafik kazasında 3 tekvandocu hayatını kaybetti Yoldan geçenlerin güreş yaptığını sandığı iki kişinin kavga ettiği ortaya çıktı Konyaaltı Sahili'nde görülen Türk denizaltısı turistleri şaşırttı