Hasan Kıran'dan Ağaç Baskı Sergisi - Son Dakika

Hasan Kıran'dan Ağaç Baskı Sergisi

19.10.2011 11:04
Hasan Kıran'dan Ağaç Baskı Sergisi, System.String[]

Konusu ve Şamanistik Söylenceler; mitsel söylencelerin ekspresif bir anlayışla görsel önermelere dönüşmesi durumudur.

"Bir Kalıp Bir Baskı"

Galeri SOYUT A - B Salonları

Açılış:

28 Ekim Cuma Saat: 18.00-20.00

Sergi: 28 Ekim – 23 Kasım 2011

Hasan Kıran'nın Çalışmaların Genel Konusu ve Şamanistik Söylenceler;

Mitsel düşüncelerin, mistik ve primif yanlarının imgeler aracılığıyla yeni ifade biçimlerine dönüşmesi olayıdır. Başka bir deyişle mitsel söylencelerin ekspresif bir anlayışla görsel önermelere dönüşmesi durumudur.

Örneğin;

Sergide yer alan; "Şaman'ın Rüyası" ve "Şaman'ın Transı", "Ayin Töreni", "Gösteri", "Şamanların Yüzleşmesi", "Arayış", "Bekleyiş" isimli seriler, şamanist inancın içinde var olan "Şaman Söylenceleri" özgün dans ritüelleri, doğa inancı gibi konuları işler. Şaman inancında eskiden beri var olan "mit"lerin, günümüz düşüncesinde "imge" aracılığı ile resim yüzeyinde görselleşmesidir. Herhangi bir şaman söylencesi, şamanla ilgili kısa bir metin veya şamanistik çağrışımlar yapan bir görüntü, bir resmin ortaya çıkmasına neden olur. Konu ile ilgili okurken, söylenceleri dinlerken, işaretleri incelerken, ön fikirler kara kalemle çizgilere yansır.

Buradan da gelişerek ağaç baskı tekniği ile biçim ve renklerle dönüşür. Yani sanatçının kendi yaratı sınırlarını zorlayıp Şamanistik bir olayı kendi zihninde canlandırıp resim yoluyla görünür kılmaya çalışması olayıdır. Şamanistik bir olayın sanatçıda bıraktığı etki; doğal, orijinal, yapıcı ve dinamik bir yapıda olması önemlidir. Aynı zamanda spontane işleyişe de olanak verilmektedir.

Araştırırken geçmişimizde var olan bir gerçeğin bizde bıraktığı etki önemlidir. Fakat önemli olan o gerçeği ortaya çıkarmak değildir. O gerçeğin sanatçı tarafından kılık değiştirerek farklı şekilde imgeler aracılığıyla karşımıza yeniden çıkması olayıdır.

Hasan Kıran'dan Ağaç Baskı Sergisi

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Hasan Kıran'dan Ağaç Baskı Sergisi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüs aşısını bulan BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin: En az bir yıllık koruma sağlayacak CHP yönetimi disipline vermeyi düşünmediği Muharrem İnce'nin partiden ayrılmasını bekliyor Ünlü pilottan dev yarış öncesi İstanbul pistine ağır eleştiri: Niye milyonlar harcamışlar? Memur olmak isteyenler dikkat! İşte kadrosuna personel alan kurumların tam listesi Son Dakika: Türkiye'de 13 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 93 kişi vefat etti, 3045 yeni vaka tespit edildi 2018 Türkiye Güzeli Şevval Şahin, mayolu pozlarını paylaştı Rus basını, Dağlık Karabağ savaşını yazdı: Ermenistan ve Rusya kaybetti, Türkiye kazandı Gaybubet evinde "maklube" sofrasında yakalanan FETÖ'cüler tutuklandı