Hatay'da "Canavar Otu ve Su Sümbülü" Konferansı - Son Dakika

Hatay'da "Canavar Otu ve Su Sümbülü" Konferansı

29.04.2018 11:39
Hatay'da

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Ziraat Mühendisleri Odası ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nin (MKÜ) iş birliğiyle Asi Nehri'nin yeni konuğu 'su sümbülü ve canavar otu' konulu konferans düzenlendi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Ziraat Mühendisleri Odası ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nin (MKÜ) iş birliğiyle Asi Nehri'nin yeni konuğu 'su sümbülü ve canavar otu' konulu konferans düzenlendi.

MKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Üremiş, HATMEK Toplantı Salonu'nda düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada canavar otunun ülkenin 81 ilinde görüldüğünü, Akdeniz bölgesinin çok önemli bir paraziti olduğunu ve tarım alanında sorunlar yarattığını belirtti.

Canavar otunun ayçiçeği, domates, havuç, kayısı ve daha birçok tarım bitkisinde çiftçiyi mağdur eden bir parazit olduğunu ifade eden Üremiş, şöyle devam etti:

"Canavar otu, su, hava, toprak işleri ve gübre ile bulaşmaktadır. Söz konusu ot ile yeterince mücadele edilmezse tohumlara bile bulaşabiliyor. Bu canavar otunun bulaşmasını engellemek için birçok yol var. Tarla işleme sonrasında tarım aletlerinin tam anlamıyla temizlenmesi gerekiyor. Bu canavar otundan mağdur olmamak için dayanıklı tarım ürünleri ekim yapılması ve yabancı konuğu olmayan bitkiler tercih edilmelidir. Tuzak bitki kullanılması da önemli bir mücadele yöntemidir."

Üremiş, Asi Nehri'nin yeni konuğu su sümbülünün bölge için ciddi bir tehdit olduğunu söyledi.

Su sümbülünün dünyadaki en güçlü istilacı bitkilerden biri olduğunun altını çizen Üremiş, "Başlangıçta sadece Asi Nehri'nde bulunan bitki, günümüzde Asi'nin denize döküldüğü yere kadar hemen her yerde görülmektedir. Su sümbülü, su taşımacılığını, balıkçılığı, bitkisel üretimi dolayısıyla çevreyi etkiler. Ayrıca hidroelektrik santraller, göçmen kuşlar ve turizm için önemli bir tehdittir." dedi.

Üremiş, su kaynaklarının girişlerine zincir gerilmesi, kablo çekilmesi, ağ, ızgara konulması, elle toplama, teknelerle toplama, kimyasal ve biyolojik yönden de su sümbülüyle mücadele edilebileceğini kaydetti.

Konferansa, çok sayıda ziraat mühendisi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Hatay'da Canavar Otu ve Su Sümbülü Konferansı
Hatay'da Canavar Otu ve Su Sümbülü Konferansı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hatay'da 'Canavar Otu ve Su Sümbülü' Konferansı - Son Dakika


Son Dakika

Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti Nevşin Mengü'den "Kendi polisime saldırmam" diyen Cüneyt Arkın'a yanıt Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı