Hayata "Yaşam Evi"Nde Hazırlanıyorlar - Son Dakika

Hayata "Yaşam Evi"Nde Hazırlanıyorlar

22.11.2017 11:15

Muş'ta zihinsel engelli ve otistik öğrenciler, Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan "Yaşam Evi"nde, yemek yeme, diş fırçalama, yatak düzeltme gibi günlük ihtiyaçlarını kendi başlarına yapabilmeyi öğreniyor.

YAHYA SEZGİN - Muş'ta zihinsel engelli ve otistik öğrenciler, Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan "Yaşam Evi"nde, yemek yeme, diş fırçalama, yatak düzeltme gibi günlük ihtiyaçlarını kendi başlarına yapabilmeyi öğreniyor.

Merkezdeki bir sınıf, orta ağır düzey zihinsel engelli ve otistik öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için öğretmenler eşliğinde çeşitli aktivitelerin yapıldığı "Yaşam Evi"ne dönüştürüldü.

Burada yemek yeme, diş fırçalama, yatak düzeltme, mutfaktan su alma gibi bir evde rutin yapılan davranışların uygulamalı öğretildiği çocuklar, ailelerinden bağımsız hareket etmeyi öğreniyor.

Öğrenciler ayrıca gün içerisinde televizyon izleyip, zihin geliştiren oyunlar oynuyor ve sosyal etkinliklere katılıyor.

"94 öğrenci eğitim görüyor"

Merkezin Müdürü Mahmut Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli ve otistik öğrencilerin anne ve babaları olmadan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Merkezde 3-22 yaşında öğrenciler bulunduğunu anlatan Yıldırım, "Yaşam Evi'nde bir evde ne varsa aynısı var. Oturma odası, tuvaleti, banyosu ve mutfağı her şey var. Amacımız bu çocuklar tek başlarına kaldıklarında kendi ihtiyaçlarını karşılayabilsinler." dedi.

Yıldırım, her gün bir iki sınıfın Yaşam Evi'ne gelerek eğitim gördüğünü aktardı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bu çalışmanın yapıldığı 3 okuldan biri olduklarını dile getiren Yıldırım, "Merkezimize 94 öğrenci kayıtlı. Öğrencilerin kendi yaşamlarını idame ettirebilmelerini ve yaşam becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmamızın faydası görüldükten sonra ileride diğer okulların alt yapısında da bu bölümün kurulacağını düşünüyorum." diye konuştu.

"Eğitimin ardından kendi düzenlerini sağlıyor"

Özel Eğitim Öğretmeni Esra Aksan ise Yaşam Evi'nde uygulamalı eğitimler yaparak çocukların becerilerini geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Eğitimlerin öğrenciler üzerinde kalıcı hale gelmesi için düzenli bir çalışma gerçekleştirdiklerini kaydeden Aksan, "Verdiğimiz eğitimlerin ardından öğrenciler günlük yaşamlarında yataklarını kendileri topluyor, dişlerini kendi fırçalıyor ve diğer düzenlerini kendileri yapıyor." dedi.

Hayata Yaşam Evi Nde Hazırlanıyorlar
Hayata Yaşam Evi Nde Hazırlanıyorlar
Hayata Yaşam Evi Nde Hazırlanıyorlar
Hayata Yaşam Evi Nde Hazırlanıyorlar

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hayata 'Yaşam Evi'Nde Hazırlanıyorlar - Son Dakika


Son Dakika

Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirler arası seyahat izne tabi olacak İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Son Dakika: Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak