Iaaf, Sponsor Desteğini Kaybediyor - Son Dakika

Iaaf, Sponsor Desteğini Kaybediyor

11.02.2016 11:59
Iaaf, Sponsor Desteğini Kaybediyor, System.String[]

Gıda üreticisi Nestle, yolsuzluk ve doping skandallarının ardından zor günler geçiren Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinden (IAAF) sponsorluğunu çekti.

Gıda üreticisi Nestle, yolsuzluk ve doping skandallarının ardından zor günler geçiren Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinden (IAAF) sponsorluğunu çekti.

Şirketten yapılan açıklamada, IAAF'nin çocukları atletizmle buluşturmak için yürüttüğü programa yapılan sponsorluğun, alınan kararla tek taraflı sonlandırıldığı belirtildi.

Açıklamada, IAAF'de son dönemde ortaya çıkan doping ve yolsuzluk iddialarının sporun ruhunu yansıtmadığı ve Nestle'nin itibarını zedelemesi gerekçesiyle bu yönde bir kararın alındığı vurgulandı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan IAAF Başkanı Lord Sebastian Coe ise çocukların atletizmle ilgisini artırmak için düzenlenen bir programa sponsorluk yapan Nestle'nin tavrının, sadece çocukları üzeceğini ve bu nedenle kararı kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Spor ürünleri firması Adidas da IAAF ile 11 yıldır devam eden 33 milyon dolar değerindeki sponsorluk anlaşmasını, kurumda ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle geçen ay sonlandırdığını açıklamıştı.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından Alman televizyonlarında yer alan sistematik doping iddiasını soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komisyonun hazırladığı raporların ardından eski IAAF Başkanı Lamine Diack, yolsuzluk suçundan gözaltına alınmıştı. 82 yaşındaki Diack ve aynı soruşturmada gözaltına alınan danışmanı Habib Cisse, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Senegalli eski yönetici Diack'ın, IAAF'nin pazarlama bölümünün yöneticisi oğlu Pape Massata Diack'ın da Rusya'daki doping skandallarının üstünü kapatarak yolsuzluk yaptığı iddia edilmişti.

Gelişmelerin ardından IAAF Etik Kurulu, Papa Massata Diack ile eski Rusya Atletizm Federasyonu (ARAF) Başkanı Valentin Balakhnichev ve eski Rus antrenör Alexey Melnikov'a ömür boyu, IAAF'nin dopingle mücadele komisyonunun eski başkanı Gabriel Dolle'a ise 5 yıl men cezası vermişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Spor Iaaf, Sponsor Desteğini Kaybediyor - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Papa'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj: Size ve Türk halkına gani bereketler niyaz ediyorum Survivor'a damga vuran kavga sonrası ünlüler takımından iki isim, adaya veda edebilir Eintracht Frankfurt, Ali Akman ile sözleşme imzaladı Rasim Öztekin'in kalp krizi geçirmeden 20 dakika önce yapımcı Birol Güven'e mesaj attığı ortaya çıktı Son Dakika: Oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti Mısır-Türkiye arasındaki ilişki Yunanistan'ı çıldırttı: Kalleşlik İsveç'te kaybolan subay Deniz Arda'nın cansız bedeni bulundu "Çiçekçi annenin Oxford'lu kızı" diye haber olmuşlardı, tüm hikaye yalan çıktı