Iaaf, Sponsor Desteğini Kaybediyor - Son Dakika

Iaaf, Sponsor Desteğini Kaybediyor

4 yıl önce

Gıda üreticisi Nestle, yolsuzluk ve doping skandallarının ardından zor günler geçiren Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinden (IAAF) sponsorluğunu çekti.

Iaaf, Sponsor Desteğini Kaybediyor, System.String[]

Gıda üreticisi Nestle, yolsuzluk ve doping skandallarının ardından zor günler geçiren Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinden (IAAF) sponsorluğunu çekti.


Şirketten yapılan açıklamada, IAAF'nin çocukları atletizmle buluşturmak için yürüttüğü programa yapılan sponsorluğun, alınan kararla tek taraflı sonlandırıldığı belirtildi.


Açıklamada, IAAF'de son dönemde ortaya çıkan doping ve yolsuzluk iddialarının sporun ruhunu yansıtmadığı ve Nestle'nin itibarını zedelemesi gerekçesiyle bu yönde bir kararın alındığı vurgulandı.


Konu hakkında açıklamalarda bulunan IAAF Başkanı Lord Sebastian Coe ise çocukların atletizmle ilgisini artırmak için düzenlenen bir programa sponsorluk yapan Nestle'nin tavrının, sadece çocukları üzeceğini ve bu nedenle kararı kabul etmeyeceklerini ifade etti.


Spor ürünleri firması Adidas da IAAF ile 11 yıldır devam eden 33 milyon dolar değerindeki sponsorluk anlaşmasını, kurumda ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle geçen ay sonlandırdığını açıklamıştı.


Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından Alman televizyonlarında yer alan sistematik doping iddiasını soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komisyonun hazırladığı raporların ardından eski IAAF Başkanı Lamine Diack, yolsuzluk suçundan gözaltına alınmıştı. 82 yaşındaki Diack ve aynı soruşturmada gözaltına alınan danışmanı Habib Cisse, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Senegalli eski yönetici Diack'ın, IAAF'nin pazarlama bölümünün yöneticisi oğlu Pape Massata Diack'ın da Rusya'daki doping skandallarının üstünü kapatarak yolsuzluk yaptığı iddia edilmişti.


Gelişmelerin ardından IAAF Etik Kurulu, Papa Massata Diack ile eski Rusya Atletizm Federasyonu (ARAF) Başkanı Valentin Balakhnichev ve eski Rus antrenör Alexey Melnikov'a ömür boyu, IAAF'nin dopingle mücadele komisyonunun eski başkanı Gabriel Dolle'a ise 5 yıl men cezası vermişti.

Haber Yayın Tarihi: 11.02.2016 11:59 Kaynak: AA

YORUMLAR


Son Dakika

Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu
Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti İngiltere yasak ilişki rezaletini konuşuyor! Gardiyan, uyuşturucu baronuyla birlikte oldu

Son Dakika Haberleri