İett ile Tübitak'tan, Metrobüs ve Toplu Ulaşımın Verimliliğini Artırma Projesi - Son Dakika

İett ile Tübitak'tan, Metrobüs ve Toplu Ulaşımın Verimliliğini Artırma Projesi

7 yıl önce

Metrobüs ve toplu ulaşımın verimliliğini artırmak için İETT ile TÜBİTAK arasında protokol imzalandı.

İett ile Tübitak'tan, Metrobüs ve Toplu Ulaşımın Verimliliğini Artırma Projesi, System.String[]

Metrobüs ve toplu ulaşımın verimliliğini artırmak için İETT ile TÜBİTAK arasında protokol imzalandı. Protokol imza törenine katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, İstanbul'un bir megakent olduğunu ifade ederek, "Bütün metropoller ve megakentler gibi İstanbul'un da bir trafik problemi doğal olarak var. İşte bu trafik problemine bilimsel bir açıdan bakmak istiyoruz ve trafik problemini bir nebzeazaltmak ve İstanbul halkının yaşam kalitesine katkıda bulunmak istiyoruz. Bu amaçla, İETT ile TÜBİTAK arasında bir proje başlatıyoruz" dedi.


PROJE İKİ AŞAMALI


Söz konusu projenin iki aşaması bulunduğunu kaydeden Altunbaşak, şöyle konuştu:


"Birinci aşamada, metrobüs kapasitesinin arttırılması; metrobüslerin hızları, duraklar, duraklar arasındaki mesafe, duraklarda bekleyen kişi sayısı gibi parametreleri alarak metrobüslerin bir saatte taşıyabileceği insan kapasiteni arttırmaya çalışacağız. İkinci aşamasında, İstanbul için esnek bir toplu taşıma modeli gerçekleştirmeye çalışacağız. İstanbul, çok dinamik bir şehir, eğitim, iş imkanları diğer şehirlere göre çok daha iyi olduğundan dolayı hızlı bir şekilde değişiyor. Seneden seneye yolcu ihtiyaçları değişiyor. O nedenle daha dinamik, esnek bir ulaşım modeline ihtiyacımız var. Projenin ikinci aşamasında bunlara bakmaya çalışacağız."


Prof. Yücel Altunbaşak, proje için iki yıllık bir çalışma yapılacağını aktararak, çalışmanın TÜBİTAK'dan ve İETT'den 5'şer kişi tarafından yürütüleceğini belirtti.


ESNEK BİR TOPLU ULAŞIM MODELİNİ HEDEFLİYORUZ


İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı da, yaptıkları çalışmanın sadece metrobüsle değil, tüm toplu taşımayla ilgili bir çalışma olduğunu belirterek, şunları söyledi:


"Hem halk-durak optimizasyonu, hem halk-durak iyileştirmeleri, bununla beraber yolcu sayılarına göre bunların optimize edilmesi çalışması. Bu kaliteli ve konforlu çalışmayı sürdürülebilir hale getirmek için de bizler, 2013 yılı içerisinde tamamlayacağımız bin 705 yeni, engelliler için de uygun otobüs alarak, filo yaşı ortalamamızı da 4'e indirdik. Bunlarla beraber, hem duraklardaki bekleme süreleri ve seyahat süreleriyle ilgili de verileri bir bütün halinde alarak, bunları işleyip, bilgi haline dönüştüreceğiz ve ona göre de sistemi sürekli olarak iyileştimeye gayret göstereceğiz. Esnek bir toplu ulaşım modelini hedefliyoruz TÜBİTAK ile yapacağımız olan çalışmada. Bunlar içinde en önemli unsur mesai saatlerine göre toplu ulaşımın planlanması."


6 AY İÇİNDE DENEME ÇALIŞMASI YAPILACAK


Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Baraçlı, metrobüslerle ilgili 2 yıldan önce herhangi bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi:


"Sürekli olarak zaten bu hatla ilgili aktif çalışmalarımız var. Bununla ilgili düzenlemeleri yapıyoruz. Hem duraklarla ilgili hemde taşıma sistemi ile ilgili. Ama tabii ki TÜBİTAK'la yapacağımız olan çalışmada bize farklı bir boyut katacak. Bizim göremediklerimizi görebilmek adına yaptığımız akademik bir çalışma olacak. Tabii ki hiçbir zaman sonuçlanmasını 2 yıl beklemiyoruz. İlki 6 ayda zaten bir deneme çalışması ortaya çıkacak. Deneme çalışması neticesinde de bizler bu projeyi uygulanabilir hale getireceğiz. Ama şu unutmamamız gerekiyor; zaten belirli bir ekibimiz var, 30'u aşkın mühendis arkadaşımızla tüm hatlarla ilgili bir çalışmalarımızı yapıyoruz. O yüzden araçlarla ilgili araçların kapasite arttırımı ile ilgili çalışmalarımız var."


İETT'DE ÇALIŞIYORUZ VE O YÜZDEN ÇOK DA MUTLUYUZ


Baraçlı, "Savunma Sanayi Müşteşarlığına geçişiniz söz konusu mu, o konuda iddialar var?" sorusu üzerine, "İETT'de çalışıyoruz ve o yüzden çok da mutluyuz" dedi.


Otobüs duraklarının işgal edilmesi konusunda da Baraçlı, şunları söyledi:


"Duraklarla, parklanmalarla ilgili, sürekli olarak biz ikazlarımızı yapıyoruz. Ama elektronik denetim sistemi (EDS) ile ilgili çalışmalarımızı ana duraklarda başlayacağız. Bu duraklara yanlış parklanma ve yahut da yanlış yanaşmalarla ilgili uygulamalarımız da olacak. Önümüzdeki dönemde bununla ilgili çalışmalarla bizlerin hedefi şoför arkadaşlarımıza verdiğimiz eğitimlerle duraklara doğru yanaşmalarını onlara öğretiyoruz. Ancak duraklara yanlış parklanma neticesinde bu istenilen hedefe ulaşmıyor. Ama artık belirli ana duraklarla bu EDS ile bu uygulamaya geçeceğiz o zaman belki biraz daha düzenlemeye kavuşmuş olacak."


"TÜBİTAK ile yapacağınız, çalışma sonucunda yeni metrobüs hattı üzerine yeni otobüsler mi gelecek? ya da yeni duraklar mı ortaya çıkacak?" sorusuna da, Baraçlı, "Bununla ilgili gerekirse hattın kapasitesinin arttırılması için çalışmalarda ne sonuçlar çıkarsa onları uygulayacağız. Ama birinci etapta araçlarla ilgili bir çalışma sonucu çıkabilir. Onun işte ilk etapta zaten ilk 6 ayda bunun sonuçlarına göre uygulamalarımızı yapacağız" diye yanıt verdi.


Baraçlı, "Metrobüs hattını ileride troleybüs hattına çevirecek misiniz? Bununla ilgili bir söz söylemiştiniz Yıldız Teknik Üniversitesi'nde?" hatırlatması üzerine, "Bununla ilgili elektrikli olur mu, olmaz mı bir çalışmamız var. O da kendi aşamamızda bir AR-GE projesi. Daha henüz netleşmiş bir şey yok" dedi.


DG (MK) - İstanbul

Haber Yayın Tarihi: 10.10.2013 05:25 Kaynak: DHASon Dakika

Emekli maaşlarına 74 ile 356 lira arasında artış göründü
Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek partisiyle ilgili ilk anket değerlendirmeleri geldi AK Parti'de 3 ilçe başkanı görevlerinden istifa etti