İlahiyat Mozaiğine "Artuklu Akademi"yle Yeni Bir Nefes - Son Dakika

İlahiyat Mozaiğine "Artuklu Akademi"yle Yeni Bir Nefes

20.10.2014 08:48
İlahiyat Mozaiğine "Artuklu Akademi"yle Yeni Bir Nefes

İlahiyat Bilimleri Fakültesi tarafından hazırlanan, geniş ve etkin bir okuyucu profiline hitap edecek "Artuklu Akademi" dergisinin ilk sayısı yayınlandı.

Yılda iki defa yayın yapan, aynı zamanda ilahiyat ve sosyal bilimler alanındaki akademik hayata katkı sunmayı hedefleyen "Artuklu Akademi" hakemli dergisinde; Türkçe, Arapça ve İngilizce yazılmış birçok akademik çalışma yer alıyor.

İlahiyat Bilimleri Fakültesince hazırlanan ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça'nın editörlüğünü yaptığı derginin ana temasını, Tefsir, Hadis, Fıkıh, İslam Tarihi, Kelam, Felsefe Tasavvuf Edebiyatı gibi konular oluşturuyor.

Kur'ân ve Sünnete bağlılığın, ilmi geçmişe ve geleneğe olan saygının herkesi daha sağlam ilmi araştırmalara ulaştıracağını da ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi Dekanı Ağırakça, 2012 yılında Bakanlar Kurulunun kararıyla kurulan ve 2014-2015 eğitim öğretim yılında faaliyetine yabancı dil Arapçayla eğitime başlan İlahiyat Bilimleri Fakültesinin ilahiyat bilimleri alanına farklı bir ses ve renk katacağını ifade etti.

Fakülte bünyesinde ilk sayısı yayınlanan Artuklu Akademi dergisinin İlahiyat Bilimleri ve dolayısıyla Sosyal Bilimler alanındaki ilmi hayata katkısının büyük olacağına işaret eden Ahmet Ağırakça,
"Dergimizin her sayısı yerli ve yabancı ilim adamlarının Türkçe, Arapça ve İngilizce telif edecekleri çalışmalarına açık olduğunu belirtmek isteriz. Bu üç dilin dışında bize ulaştırılacak çalışmalar da mutlaka değerlendirilecektir." bilgisini verdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi merkezli olarak bu ay okurlarıyla buluşacak "Artuklu Akademi" hakemli dergisinin altı ayda bir yayınlanacağını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, derginin bu sayısında:
"Hz.Ebu Bekir'in Fetih anlayışı", "Milaslı Dr. İsmail Hakkı'nın Hayatı, Eserleri ve İslam ileilgili Görüşleri", "Kullanıldığı Bağlamlar ve İfade Ettiği Anlamlar Açısından Kur an da "Ferah" Kavramı", "VII.Yüzyıldaki İslam Fetihlerinin ve Müslüman Hâkimiyetinin Hıristiyan TarihYazımına İzdüşümleri","Molla Sadrâ'da Meâd Problemi","Allah ve Ahiret İnancı Bağlamında Muhammed Esed'in Sembolizm Algısına Eleştirel Bir Yaklaşım","İmam Şâfî'nin Sahâbe Kavline Bakışı" adlı makalelerin yer aldığını aktardı.

YORUMLAR
500
Cuma mesajları: En yeni Cuma mesajları neler? Kısa, ayetli ve anlamlı Cuma mesajları hangisi? Hadisli ve en güzel Cuma mesajları! Cuma mesajları: En yeni Cuma mesajları neler? Kısa, ayetli ve anlamlı Cuma mesajları hangisi? Hadisli ve en güzel Cuma mesajları! Tunus'ta halk oylamasına sunulacak yeni anayasa taslağı Resmi Gazete'de yayımlandı Tunus'ta halk oylamasına sunulacak yeni anayasa taslağı Resmi Gazete'de yayımlandı Diyarbakır'da 'Medeniyetler ve Bilim Tarihinde İslam Aydınlanması' söyleşisi Diyarbakır'da 'Medeniyetler ve Bilim Tarihinde İslam Aydınlanması' söyleşisi
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İlahiyat Mozaiğine 'Artuklu Akademi'yle Yeni Bir Nefes - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement