İngiltere'de Muhafazakar Partili Başkan, Greenpeace üyesini yaka paça dışarı attı - Son Dakika

İngiltere'de Muhafazakar Partili Başkan, Greenpeace üyesini yaka paça dışarı attı

21.06.2019 11:59

İngiltere'de Greenpeace üyesi bir protestocuyu yaka paça dışarı sürüklemesiyle büyük tepki çeken Asya ve Pasifik'ten sorumlu Devlet Bakanı Mark Field davranışı için özür diledi ancak bu politikacının soruşturulmasını engellemedi.

Kamuoyunda tepki çeken olay dün başkent Londra'da Maliye Bakanı Philip Hammond'ın yıllık Mansion House toplantısında Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi üzerine yaptığı konuşma sırasında gerçekleşti.

Bu esnada takım elbiseli ve kırmızı giysili Greenpeace aktivistleri iklim değişikliğini protesto etmek için salona girdi.

Videoya alınan olayda, Muhafazakâr Partili Mark Field sandalyesinden kalkarak kadın protestoculardan birini sütunlardan birine doğru kabaca iterken görülüyor. Kadının boğazına sarılan Field daha sonra onu ensesinden iterek salonun dışına sürüklüyor.

Yapılan çağrı üzerine polis olay yerine gelerek protestocuları dışarı çıkardı. Yapılan açıklamada, "Eylemciler işbirliği yaptılar ve mekanı terk ettiler. Gözaltı işlemi yapılmadı" denildi.

SİLAHLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜŞ

İçgüdüsel hareket ettiğini söyleyerek kendisini savunan Field, kadının silahlı olabileceğinden korktuğunu söyledi. Field, "Güvenlik görevlisi yoktu ve bir anlığına gerçekten silahlı olabileceğinden endişe ettim" dedi.

Yaşananlar nedeniyle pişman olduğunu söyleyen Field, protestocuya seslenerek "Koşulsuz özür diliyorum" diye konuştu.

Muhalefet milletvekilleri Field'ın istifa etmesi ya da görevden alınması çağrısında bulunurken, politikacı hakkında soruşturma başladı.

"PARLAMENTOMUZDA YERİ OLMAMALI"

Kadınlar ve Eşitlik Sekreteri Dawn Butler, "Bu korkunç, (Field) derhal uzaklaştırılmalı ya da kovulmalı" dedi.

İşçi Partisi'nden Tonia Antoniazzi, "Barışçıl bir protestocuya bu şekilde davranan birinin parlamentomuzda yeri olmamalı" ifadelerini kullandı.

Muhafazakar Partisi başkanı Brandon Lewis, insanın bu sabah yayınlanan videoya bakıp utanmamasının mümkün olmadığını söyledi.

Öte yandan Mark Field'a sahip çıkanlar da oldu. Yine Muhafazakâr Parti'den Sir Peter Bottomley, bakanın 'yanlış bir şey yapmadığını' iddia ederken, Liberal Demokrat vekil Chuka Umunna ise davranışın 'tamamen kabul edilebilir' olduğunu savundu.

Greenpeace ise yaşananları 'utanç verici' olarak nitelendirdi. Field'in davranışı nedeniyle arkadaşlarının 'şok içinde' olduğunu söyleyen örgüt, siyasetçilerden ve kamuoyundan gelen desteğe de teşekkür etti.

İngiltere'de Muhafazakar Partili Başkan, Greenpeace üyesini yaka paça dışarı attı

Son Dakika Güncel İngiltere'de Muhafazakar Partili Başkan, Greenpeace üyesini yaka paça dışarı attı - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Beşiktaş ile Başakşehir, Vodafone Park'ta kozlarını paylaşıyor! Canlı anlatım Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli aşı mesajı: İnşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız Baba yüreği! Bisiklet kazasında yaralanan oğlunu, yanına yatarak teselli etti AK Partili Mahir Ünal'dan Alaattin Çakıcı açıklaması: Erdoğan'a karşı darbe ve ölüm tehditleri yapılırken sus pus olanlar, şimdi ağlıyorlar Restoran yasağına Türk işi çözüm! Yemeklerini alıp büfelerin önünde oturup yediler Son Dakika! Bakan Koca salgındaki kötü gidişatı bu sözlerle gözler önüne serdi: Ağır hasta sayısı 4 ayda 8 kat arttı Tedavisine evde devam edilen Mehmet Ali Erbil'den yeni fotoğraf Üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı