İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakıncı Açıklaması - Son Dakika

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakıncı Açıklaması

02.01.2012 14:05
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakıncı Açıklaması, System.String[]

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Cengiz Yakıncı, su çiçeğinin özellikle bağışıklık yetersizliği olan lösemili hastalarda ölüm nedeni olduğunu bildirdi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, su çiçeğinin özellikle bağışıklık yetersizliği olan lösemili hastalarda ölüm nedeni olduğunu bildirdi.

Yakıncı, yaptığı yazılı açıklamada, su çiçeği hastalığının en hızlı yayılan enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtti.

Su çiçeği hastalığının hastanın odasına girmeden daha koridordayken bile solunum yoluyla bulaştığı için bu adla anıldığını anlatan Yakıncı, "Çocuğumuzu su çiçeği hastalığından aşı yaparak koruyabiliriz" dedi.

Su çiçeği hastalığının çok hafif geçebildiği gibi beyni tutacak kadar çok ağır hastalığa da yol açabildiğini kaydeden Cengiz Yakıncı, şunları ifade etti:

"Bu hastalık özellikle bağışıklık yetersizliği olan lösemili hastalarda ölüm nedeni olmaktadır. Su çiçeği aşısının bir yaşından sonra çocuklara iki doz halinde yapılması önerilmektedir. Erişkinler ve sağlık çalışanları bu hastalığı geçirmemişse kanda bağışıklık durumları araştırıldıktan sonra bir ay arayla iki doz aşı yapılması önerilmektedir."

Yakıncı, bu hastalığı geçirmemiş bir kişinin hastalıkla karşılaştığında ilk 3-5 gün içinde su çiçeği aşısını yaptırdığı takdirde bu hastalıktan korunabildiğini aktardı.

- MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakıncı Açıklaması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı