Son Dakika Haberleri: Erdoğan'dan BM'ye Tavır Eleştirisi

Erdoğan'dan BM'ye Tavır Eleştirisi

5 yıl önce

Başbakan Erdoğan,"Şu anda BM Güvenlik Konseyinin, BM'nin dünya barışına karşı onların da ne yazık ki hala ciddi bir tavır alamadıklarını görüyoruz." dedi.

Erdoğan'dan BM'ye Tavır Eleştirisi, System.String[]
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip ErdoğanBM Güvenlik Konseyi'nin, BM'nin dünya barışına karşı onların ciddi bir tavır alamadıklarını ifade ederek, "Bir defa süratle BM'nin dünya barışına katkısının nasıl olduğunu veya olacağını burada tekrar test ediyoruz. Önümüzde biliyorsunuz eylülde BM Genel Kurulu olacak. Orada da bunları Türkiye çok farklı şekilde dile getirecektir" dedi. 

Başbakan Erdoğan, cuma namazını kıldığı Mimar Sinan Camisi'nden ayrılırken, gazetecilerin  İsrail'in  Gazze'ye başlattığı kara operasyonu ve Türkiye ile diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürme kararına ilişkin sorularını yanıtladı. 

Batı'nın Tayyip Erdoğan'ı farklı tanımlayabileceğini, "gerilimcidir, gergin bakar, şöyledir, böyledir" diyebileceğini, kendilerine göre arayış içinde olabileceklerini anlatan Erdoğan, "Ama ben Hakk'ın ve halkın rızasını kazanmakla görevliyim. Bütün hedefim, bütün arzum bunun üzerine kurulu. Ben güçlere şirin görünmenin gayreti içinde bugüne kadar olmadım, bundan sonra da olmayacağım. Çünkü bizim için egemen güçlere şirin görünmek değildir aslolan. Mazlumların, mağdurların yanında yer almaktır" diye konuştu.

Hukukun, gücün tayin ettiği bir unsur olması durumunda zulüm olacağını anlatan Erdoğan, onun için hukukun, Hakk'ın ve haklının elindeki bir unsur olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Böyle değerlendirildiği  sürece de er geç İsrail'in bu zulmüyle devam edemeyeceğini ifade eden Erdoğan, "Şu anda burada galip gibi görülebilir, sonunda mağlup olacak olan İsrail'dir" dedi.

Erdoğan, İsrail'in mevcut tutumumun başka ülkelerde yaşayan Museviler tarafından da hoş karşılanmayacağını belirterek, "Burada İsrail devleti çok yanlışı oynamaktadır. Biz tabi bu noktada başta ABD olmak üzere Rusya, Batılı diğer ülkeler onlar da bu konuda endişe belirtmekle bir yere varmak istiyorlar. Endişe belirtmekle bir yere varılmaz. Şu anda BM Güvenlik Konseyi'nin, BM'nin dünya barışına karşı onların da ne yazık ki hala ciddi bir tavır alamadıklarını görüyoruz. Onlar da yine endişelerden falan bahsediyorlar. Bir defa süratle BM'nin dünya barışına katkısının nasıl olduğunu veya olacağını burada tekrar test ediyoruz. Önümüzde biliyorsunuz eylülde BM Genel Kurulu olacak. Orada da bunları Türkiye çok farklı şekilde dile getirecektir" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Erdoğan, "Saldırıların arkasında yatan asıl neden,  Hamas ile Fetih arasında kurulan mutabakat hükümeti midir?" sorusuna "O sebeplerden bir tanesidir, yani Filistin'in yek vücut haline gelmesini kabullenemiyorlar. Buna tahammül edemiyorlar, bu işin bir yanı. Zaten baştan itibaren  Hamas-Fetih birleşimini engellemek istediler. Bu kırıldı. Burada Hamas'ın gerçekten olumlu yaklaşımları, bu işin kırılmasını sağladı. ve bir teknokratlar hükümeti burada kuruldu. Fakat buna dahi tahammül edemiyorlar. Bu akşam Sayın Abbas ile de il iftarından sonra bir arada olacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız" karşılığını verdi. 

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin süreçte Mısır'ın rolüne ilişkin sorusu üzerine, "Zaten bu ateşkesin yanlış olduğunu söylerken benim ifadem oydu. Taraf burada Hamas. Hamas'ı masaya çağırmıyorsun.  Mısır ile yapıyorsun. Mısır taraf değil ki, Mısır ile bu işin ne alakası var. Ondan sonra da işte '5 saatlik, 6 saatlik ateşkes yaptım' deyip, kendisi dünyaya şirin gözükmek istiyor. Bu İsrail devletinin her zamanki maalesef yanlışlarının devamıdır" diye konuştu. 

 

"Sisi'nin kendisi zalimdir"

 

Erdoğan, "Mısır, ateşkesin sağlanamamasından Türkiye'yi sorumlu tuttu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:  

"İster Sisi'den gelsin ister İsrail'den gelsin, bir defa burada Sisi taraf mıdır? Değildir. Sisi bir defa kendisi de zalimdir. Niye? Çünkü darbecidir. Diğerlerinden farkı yok. Şu anda Hamas'ın bütün gıda yollarını kapayanlardan biri de odur. İnsani yardım noktasında yolları kapayan odur. Mısır şu anda Gazze'ye bir defa insani yardımın bile yollarını kapamıştır. Kimin talimatıyla İsrail'in talimatıyla. Müşterek hareket ediyorlar. Burada bir defa Mısır olarak sen taraf değilsin ki... Olacaksan arabulucu ol ama taraf, Filistin'dir, Gazze'dir. Şimdi taraf ortada yok, mazlum ortada yok, mağdur ortada yok, siz ikiniz çalıyorsunuz, ikiniz oynuyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi?"

Başbakan Erdoğan, "Mısır'a yeni bir rol mü veriliyor?" sorusuna "Meşruiyet kazandırmak istiyorlar Mısır'a. Çünkü Mısır'ın şu andaki yönetimi meşru değildir, gayrımeşrudur. Yüzde kaçla orada seçim yapıldığı bellidir. Darbeci hükümet kendisi çaldı, kendisi oynadı. Kendisini seçtirdi, olay bu. Demokrasi bu mu soruyorum sizlere? Demokrasi bir defa halkın kendi iradesini rahatlıkla kullanabildiği, herkesin seçilme hakkını rahatlıkla ortaya sürebildiği bir rejimdir ama orada 'ben kimi istiyorsam onlar aday olabilir, onlar seçime girebilirler' derseniz bunun adı demokrasi olmaz. Bu güdümlü demokrasidir. Güdümlü demokrasi ile de hiç bir zaman barışı yakalayamazsınız. Orada huzursuzluk devam eder" karşılığını verdi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin "Türkiye'nin, İsrail'e karşı diplomatik tavrı ne olacak?" sorusu üzerine, "Şu anda onlara karşı diplomatik tavrımız var. Şu an maslahatgüzar seviyesine düşürülmüştür, biliyorsunuz. Bunları da ayrıca tekrar değerlendireceğiz" dedi.

- İstanbul



Komşuları Tarafından Şikayet Edilen Zanlı, Evine Gelen Polis Memurunu Bıçakladı Oyuncu Melisa Aslı Pamuk'un Adnan Oktar'ın Programına Konuk Olduğu Video Sosyal Medyayı Salladı Türkiye'nin Gündemine Oturan Taksici Hakkında Karar Verildi