İTÜ'de "Asistan" Eylemi - Son Dakika
Güncel

İTÜ'de "Asistan" Eylemi

İTÜ\'de "Asistan" Eylemi

İstanbul Teknik Üniversitesi Asistan Dayanışması üyesi bir grup, Asistan Hüseyin Mercan'ın işe iadesi için rektörlük bahçesinde kurduğu çadır önünde oturma eylemi yaptı.

23.10.2014 15:20  Güncelleme: 15:24

* İstanbul Teknik Üniversitesi Asistan Dayanışması üyesi bir grup, Asistan Hüseyin Mercan'ın işe iadesi için rektörlük bahçesinde kurduğu çadır önünde oturma eylemi yaptı.

Mercan oturma eyleminden sonra basın açıklamasını okudu.

İTÜ Rektörlüğü ise 'Yasal süreç devam ediyor" dedi.

Haber: Hasan YILDIRIM Kamera: Özgür EREN İSTANBUL DHA

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından işten atılan Asistan Hüseyin Mercan mahkeme kararına rağmen işe iade edilmediğini öne sürerek rektörlük bahçesinde oturma eylemine başladı.

Pazartesi gününden itibaren rektörlük bahçesinde çadırda kalan Mercan için oturma eylemi yapıldı. Saat 12.30'da İTÜ bahçesinde bir araya gelen akademisyen ve öğrenciler Mercan'a destek verdi. 'Hukuk yoksa direniş var" 'Direne direne kazanacağız" şeklinde slogan atan grup üyeleri bir süre oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından Rektörlük önünde çadır kuran araştırma görevlisi Hüseyin Mercan; 'İTÜ rektörü Mehmet Karaca'nın, bölüm kararlarına rağmen 33/a kadrosuna atamayarak işsiz bıraktığı araştırma görevlileri, davaları birer birer kazanmaya başlamıştır. Ancak Mehmet Karaca, davayı kazanan üç araştırma görevlisinin işe iadesini yapmayarak, mahkeme kararlarını tanımayarak, hukuka tahammülsüzlüğünü bir üst boyuta taşımıştır. Açıkça anayasal suç işlemektedir. Mehmet Karaca ve yönetimi 33/a başvurularının ilgili kurullarda gündeme alınmaması için sözlü talimatlar vermekte, araştırma görevlilerinin yasal hakkını kullanmasını engelleyerek bölüm ve fakültelere aylardır baskı uygulamaktadır" dedi.

İTÜ REKTÖRÜ HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSNDA BULUNDUK

Açıklamasını sürdüren Hüseyin Mercan; 'Bugün araştırma görevlilerinin atanmasını engelleyen Mehmet Karaca, yarın başka mahkeme karalarlarını da uygulamayacaktır. Dolayısı ile bu yaşanan zorbalık sadece 50/d araştırma görevlilerinin değil, başta idari ve akademik personel olmak üzere bütün İTÜ'lülerin sorunudur. Mahkeme kararlarını hiçe sayarak, kamuoyunu yanıltan Mehmet Karaca hakkında suç duyurusunda bulunduk. Savcı dosyayı YÖK'e göndererek, soruşturma izni istedi. YÖK üzerindeki bu sorumluluğu yerine getirmeli, yargılanmasının önünü açmalıdır. Hatta, İTÜ yönetimini zavallı ve komik duruma düşürerek basiretsiz bir yönetim sergileyen rektör hakkında, disiplin soruşturması açmalıdır" diye konuştu.

Eyleme Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca da destek verdi.

İTÜ REKTÖRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada ise 'Sayın Mercan'ın yansıttığı ve basında yer aldığının aksine hukuki süreç henüz tamamlanmamıştır. Sayın Mercan tarafından açılan davada, ilk aşamada ilk derece mahkemesince davacı lehine karar verilmiş olmakla birlikte, karara karşı İTÜ tarafından üst derece mahkemesi olan Danıştay nezdinde temyiz yoluna başvurulmuştur. İlk derece mahkemelerinde açılan davalarda aynı konuda birbiriyle çelişen farklı kararlarla karşılaşılması nedeniyle, Üniversite yönetimimiz temyiz sonucunun beklenmesine karar vermiştir. Danıştay nihai kararı verecek olup, bu karar elbette ki uygulamaya koyulacaktır" denildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İTÜ'de 'Asistan' Eylemi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement