Kahramanmaraş'ta düzenlenecek EXPO 2023'ün "sembol çiçeği" vatandaşların oylarıyla belirleniyor - Son Dakika

Kahramanmaraş'ta düzenlenecek EXPO 2023'ün "sembol çiçeği" vatandaşların oylarıyla belirleniyor

08.05.2021 10:13
Kahramanmaraş'ta düzenlenecek EXPO 2023'ün

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde "Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık" ana temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023'ün sembol çiçek oylaması devam ediyor.

Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde "Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık" ana temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023'ün sembol çiçek oylaması devam ediyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Onikişubat Belediyesi bir süre önce EXPO 2023 projesinin sembol çiçeğinin belirlenmesi amacıyla kentin doğasında yetişen Maraş sümbülü, salep orkidesi, ters lale ve Maraş gülünü sosyal medya platformu üzerinden vatandaşların beğenisine sundu.

Yaklaşık 2 milyon ziyaretçiyi Kahramanmaraş'a çekmesi, kent ekonomisine de yıllık 1 milyar 250 milyon dolar katkı sağlaması öngörülen EXPO 2023'ün sembol çiçeği için kısa bir sürede 60 bin oy kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş'ın eşsiz doğasıyla birçok endemik bitki çeşitliliğine ev sahipliği yaptığını belirtti.

EXPO 2023'ün sembol çiçeğini kente özgü endemik bitkiler arasından vatandaşların oylarıyla belirlemek istediklerine dikkati çeken Mahçiçek, şunları kaydetti:

"Bu türler arasında, geçmişten bugüne Topkapı Sarayı'nın bahçesini süsleyen Maraş sümbülü, çiçekler arasında en özel yere sahip güllerin en nadidesi Maraş gülü, efsanelere konu olmuş hüznün sembolü ters lale, benim de yemekten keyif aldığım Maraş'ın en önemli simgesi dondurmanın ana maddesi salep orkidesi mi diye sormuştuk ve oylamaya sunmuştuk. Halkımız yoğun bir teveccüh göstererek bu anketimize katılıyor."

"Oylamaya lavanta da dahil edildi"

Mahçiçek, Afşin ilçesinde yetişen, ilçeye önemli önemli turizm potansiyeli oluşturan lavantayı da sembol çiçek oylamasına dahil ettiklerini belirterek, "Afşin Belediyesi'nin yetiştirdiği önemli bir turizm ve ticaret girdisi oluşturacak aromatik bitkilerden olan lavantayı da ekliyoruz. Afşin Belediyesi'nin 15 kök ile başlayan serüveni bugün 380 dekarlık alanda 15 bin köklük bahçeye ulaşmış durumda. Afşin'e büyük katma değer sağlayacak lavanta yetiştiriciliğine destek olmak adına çiçeklerimiz arasına lavantayı dahil ettik." ifadelerini kullandı.

Oylama sonucu seçilen sembol çiçek, EXPO 2023'ün logosunda yer alarak, rekreasyon alanında oluşturulan özel bahçede yetiştirilecek.

Dört endemik tür ve bir aromatik bitkiden oluşan sembol çiçek anket oylamasında vatandaşlar, "www.expo2023.org" sitesinden 1 Haziran'a kadar oylarını kullanabilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kahramanmaraş'ta düzenlenecek EXPO 2023'ün 'sembol çiçeği' vatandaşların oylarıyla belirleniyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

İBB'nin organizasyonunda Akşener'in yakasındaki rozet dikkat çekti 00:10 İBB'nin organizasyonunda Akşener'in yakasındaki rozet dikkat çekti Camdaki Kız'ın Nalan'ı Burcu Biricik'in dergi için verdiği pozlar olay oldu 22:39 Camdaki Kız'ın Nalan'ı Burcu Biricik'in dergi için verdiği pozlar olay oldu Aşı olanlar dikkat! Son dönemde sıkça görülen kalp iltihaplanması ile aşının bağlantısı ortaya çıktı 21:55 Aşı olanlar dikkat! Son dönemde sıkça görülen kalp iltihaplanması ile aşının bağlantısı ortaya çıktı
Uçakta taciz rezaleti! Sapığın eli, yol boyunca genç kızın vücudunda gezdi 21:35 Uçakta taciz rezaleti! Sapığın eli, yol boyunca genç kızın vücudunda gezdi Herkes panik içinde kaçıştı! 5 dakikalık kum fırtınası Denizli'yi yıktı geçti 20:57 Herkes panik içinde kaçıştı! 5 dakikalık kum fırtınası Denizli'yi yıktı geçti Tecavüzlerin patladığı kampta genç kızlara düzenli olarak hamilelik testi yapıyorlar 17:44 Tecavüzlerin patladığı kampta genç kızlara düzenli olarak hamilelik testi yapıyorlar
Mansur Yavaş, 16:55 Mansur Yavaş, "Lezzet Ankara" projesine tepki gösteren Yemek Sepeti CEO'suna cevap verdi: Doğru yolda olduğumuz görülüyor Gözyaşları içinde Müge Anlı'ya sarıldı! Anne babasının katillerini arayan adam canlı yayında kriz geçirdi 15:21 Gözyaşları içinde Müge Anlı'ya sarıldı! Anne babasının katillerini arayan adam canlı yayında kriz geçirdi
Advertisement