KDK'den Manisa Büyükşehir Belediyesine ulaştırma kartları için tavsiye kararı - Son Dakika

KDK'den Manisa Büyükşehir Belediyesine ulaştırma kartları için tavsiye kararı

02.10.2020 15:09
KDK'den Manisa Büyükşehir Belediyesine ulaştırma kartları için tavsiye kararı, System.String[]

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin 65 yaş üstündekilerin şehir içi toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanması için aldığı karttan vize ücreti talep etmemesi yönünde tavsiye karar verdi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin 65 yaş üstündekilerin şehir içi toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanması için aldığı karttan vize ücreti talep etmemesi yönünde tavsiye karar verdi.

Şehzadeler ilçesinde yaşayan Hasan Karaoğlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından 65 yaş üstündeki kişilerin toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanması amacıyla sağlanan "Manisa Kart" aldı.

Kartı çalışmadığı için yaptığı başvuru sonrası kartının vizelenip yeniden kullanıma açılması için kendisinden 10 lira ücret istenen Karaoğlu, bunun doğru bulmadığını savunarak Büyükşehir Belediyesine başvurdu.

Karaoğlu, şikayetine yanıt alamaması üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna müracaat etti.

Şikayeti inceleyen KDK, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'un imzasıyla verilen tavsiye kararında Manisa Büyükşehir Belediyesinin iyi niyet yönetim ilkelerinden "nezaket, şeffaflık, hesap verilebilirlik, makul sürede karar verme ve kararın geciktirilmeksizin bildirilmesi" ilkelerine uymadığını belirledi.

Manisa Büyükşehir Belediyesine bu ilkelere uygun davranmasını öneren kurum, 65 yaş üzerindeki şikayetçinin, her yıl kart ücreti ya da vize ücreti gibi bir külfete katlanmaması, sadece nüfus cüzdanının ibraz edileceği bir uygulamaya geçilmesi ve bu yönde gerekli düzenlemenin makul sürede yapılması yönünde tavsiye kararı verdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel KDK'den Manisa Büyükşehir Belediyesine ulaştırma kartları için tavsiye kararı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur dizisinde Yamaç'a hayatının dayağını atan maskeli dövüşçünün kimliği ifşa oldu Fox TV'nin sevilen dizisi Yasak Elma'ya sürpriz konuk DSÖ'den koronavirüs aşısı açıklaması: Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde 13. kattan beton zemine düşen genç, doğum gününde hayatını kaybetti Feci kazada bir aile paramparça oldu: Anne ve oğlu öldü, baba ağır yaralı Kadıköy'de bir gol daha! Fenerbahçe, golcüleriyle farka koşuyor Kadın doktora tacizci şoku! Hastası gibi muayene odasına girdi, aylardır peşinde olduğu ortaya çıktı Felç geçiren oyuncu Sabina Toziya, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden ayrıldı