Kmü'de Varlık Olarak İnsan Konferansı - Son Dakika

Kmü'de Varlık Olarak İnsan Konferansı

02.04.2019 12:00
Kmü'de Varlık Olarak İnsan Konferansı, System.String[]

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Münazara Öğrenci Topluluğu, "Varoluşunu Gizleyen Varlık" konulu konferans düzenledi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Münazara Öğrenci Topluluğu, "Varoluşunu Gizleyen Varlık" konulu konferans düzenledi.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yazar Prof. Dr. Kadir Çüçen, KMÜ Edebiyat Fakültesinin konferans aalonunda, insanoğlunun varoluşu ve varlık olarak insanı ele aldığı konferansında Ortaçağ filozofları ve düşünce yaşantılarına ilişkin anlatımlarda bulundu.

Bilimlerin öne çıkmaya başlaması ile birlikte sorgulanmaya başlayan varlık kavramının 17. ve 20. yüzyılın başlarına kadar kartezyen gelenekle başlayan cogito merkezli felsefe ve bilim anlayışları ile devam ettiği ifade eden Çüçen, şunları kaydetti:

"Daha sonraki zamanlarda Descartes ve modern felsefe ile birlikte yeni felsefeler ve kuramlar ele alınmıştır. Özellikle Descartes sonrası felsefelerden Pozitivizm ve Yeni Kantçılık, varlığı obje veya nesne olarak sorgulamış ve bilgi açısından tanımlamışlardır. İnsan, düşünen özne yani cogito olarak algılanmış ve tüm modern felsefe insanı, cogito'nun içerikleri açısından ele alınmıştır. Felsefe, epistemolojik soruşturmaya dönüştürülmüştür."

Konferans, plaket ve hediye takdimlerinin ardından Çüçen'in kitaplarını imzalaması ile son buldu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kmü'de Varlık Olarak İnsan Konferansı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kısıtlamaya uymayan kardeşler terör estirdi: 3 polis yaralı Ellen Page transeksüel olduğunu açıkladı, Elliot ismini aldı Emre Bol'dan Diagne'yle ilgili çirkin yorum: Ülkesinde timsah yiyordu, Türkiye'de topçu oldu Yeni pozlarını paylaşan Hadise'ye beğeni üstüne beğeni yağdı Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırı gerçekleştirebilir "Millet İttifakı'nın çatı adayı kim olsun?" anketinde ilk iki sırada İmamoğlu ve Yavaş var Yasak aşkın ortaya çıkmaması için ölen sevgilisini giydirip kapı önüne bıraktı Müge Anlı dehşete düştü! Anne, 6 aylık bebeğini tandırda diğerini de boğarak öldürdü