Kohl'e Yumurta Sahra'ya Pasta - Son Dakika

Kohl'e Yumurta Sahra'ya Pasta

30.05.2016 10:39
Kohl'e Yumurta Sahra'ya Pasta

Kohl, aynı zamanda Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) Genel Başkanı'ydı.

Kohl, aynı zamanda Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) Genel Başkanı'ydı. O günlerde eski Doğu Almanya'ya yaptığı ziyaretlerde hep halka "Yeşeren vadiler yaratacağız" vaadinde bulunuyordu. Ama birleşmeden kısa bir süre sonra, eski Doğu Almanya sınırları içinde yaşayanların büyük bir bölümü beklediklerini bulamadıkları için hayal kırıklığına uğradı.

Helmut Kohl, 1991 yılı Mayıs ayında eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden SaksonyaAnhalt'tın Halle kentini ziyaret ediyordu. Kalabalık arasından biri Kohl'ü yumurta yağmuruna tuttu. Birkaçı isabet de etti.

Kohl, korumalarının engelleme çabalarına rağmen yumartalı saldırganın üzerine doğru yürüdü. Belli ki, kafaya koymuş yumruklayacaktı. Ama korumalar araya girip Almanların 'Kara dev' olarak nitelediği Kohl'ü güç bela durdu.

2001 yılında Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Edmund Stoiber, uzun süre Berlin Eyalet Başbakanı olarak görev yapan CDU'lu Eberhard Diepgen'e destek için Berlin'in ünlü Alexander Meydanı'ndna düzenlenen bir mitinge kaltıldı. Bir grup protestocu Stobier'i yumurta yağmuruna tuttu.

Stoiber, "Duvarlar yıkıldığında Alexander Meydanı'nda böyle bir saldırıya uğrayacağım aklımın ucundan bile geçmezdi" diyerek uğradığı hayal kırıklığını dile getirdi.

1998-1999 yıllarında yaşanan Kosova Savaşı dönemiydi. NATO'nun müdahelesi ve Alman askerlerin de görev almasının yoğun olarak tartışıldığı dönem.

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller iktidardaydı. SPD'li Gerhard Schröder Başbakan, Yeşiller'li Joscha Fischer Fedeal Dışişleri Bakanı. Çevre korunması, silahsızlanma politikasıyla iktidara gelen Yeşiller'in çoğu, Alman askerlerin de NATO bünyesinde Kosova'da görev alamsını savunuyordu. Joshka Fischer de. Fischer, "Bir daha savaşa asla" diyordu.

Ama, aynı zamanda "Bir daha Auschiwitz'e (Nazilerin Toplama Kmaplarının bulunduğu kentlerden biri) asla. Bir daha soykırıma asla" diyerek, seyirci kalınmasına karşıydı.

Partinin tutumunun saptanması için Bielefeld'de Yeşiller'in olağanüstü kurultayı düzenlendi 1999 yılı başlarında.

Parti tabanından biri ön tarafta oturan Fischer'e içi kırmızı boya dolu plastik bir torba fırlattı. Fischer baştan aşağı kızıla boyanırken, kulak zarı da patladı. Ama buna rağmen konuşmasını yaptı ve yeni bir soykırımın engellenmesi için Almanya'nın katılımını da kabul ettirdi.

Sağ popülist Almanya için Alternatif'in (AfD) Genel Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch, sığınmacıların kaçak olarak Almanya'ya gelmelerinin engellenmesi için polisin gerkirse silah kullanmasını, hatta kadın ve çocuklara bile ateş açmasını savundu.

Partisinin bir toplantısında salona giren iki kişiden biri Storch'un suratına pasta fırlattı, diğeri de videoya kaydetti.

İşte önceki gün de Sol Parti'nin Magdeburg'daki kurultayında partinin Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht da pastalı saldırya uğradı. Bembayaz yüzü ve kıpkırmızı elbisesi kahverengiye boyandı. Daha önceki bir konuşmasında sığınmacılarla ilgili olarak "Toplumun da bir kapasitesi ve kabullenme sınırı vardır" dediği için.

İşte bu son saldırı bana eski ve benzer saldırıları anımsattı.

4'üncü kattan düşen 7 yaşındaki Alkas, ağır yaralandı (2) 4'üncü kattan düşen 7 yaşındaki Alkas, ağır yaralandı (2) Almanya Başbakanı Scholz, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile görüştü Almanya Başbakanı Scholz, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile görüştü Scholz: 'Orta Doğu ihtilafında siyasi bir çözümün bulunmasına ihtiyaç var' Scholz: 'Orta Doğu ihtilafında siyasi bir çözümün bulunmasına ihtiyaç var'
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Kohl'e Yumurta Sahra'ya Pasta - Son Dakika

Bu haber Hürriyet tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Hürriyet tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Hürriyet kurumudur.

Advertisement