Koronavirüs salgınında kartla en çok harcama yapılan üç sektör belli oldu - Son Dakika

Koronavirüs salgınında kartla en çok harcama yapılan üç sektör belli oldu

Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre, Mart ayında kartlı ödeme tutarı yüzde 9 artarak toplam 85,5 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu dönemde kartlı ödemede en çok artış yaşanan sektörler ise market-gıda, elektronik eşya ve sağlık-kozmetik oldu.

Bankalararası Kart Merkezi, Türkiye'de koronavirüs salgınının yayılmaya başladığı Mart ayına ilişkin, kartlı ödeme verilerini paylaştı. Bu dönemde kartlı ödeme işlem adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 arttı, nakit çekim adedi ise yüzde 14 azaldı. Aynı dönemde kartlı ödeme tutarı yüzde 9 artış gösterdi ve toplam 85,5 milyar liraya ulaştı. Mart ayında kartlı ödemede en çok harcama yapılan 3 sektör de dikkat çekti.

GIDA, ELEKTRONİK EŞYA VE SAĞLIK HARCAMALARI ARTTI

Mart ayında kartlı ödeme tutarının geçen yıla göre en fazla arttığı üç sektör; market-gıda, elektronik eşya ve sağlık-kozmetik oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre market-gıda sektöründe yüzde 44, elektronik eşya ve sağlık-kozmetikte ise yüzde 16 artış gerçekleşti.

HAVA YOLLARI VE KONAKLAMADA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Yaşanan salgınla beraber alınan tedbirlerin de etkisiyle hava yolları ve konaklama sektörlerinde yüzde 42, seyahat acentelerinde ise yüzde 33 oranında daralma gözlemlendi.

Koronavirüs salgınında kartla en çok harcama yapılan üç sektör belli oldu

Son Dakika

Türkiye'nin en zenginleri listesine Denizli'nin Babadağ ilçesinden iki isim girdi Havuzlu hobi bahçelerine tarımsal üretime zarar verdiği için yasak geliyor Bursalı firma 45 gün kullanılabilen maske üretti 2. Abdülhamit'in rüya projesi olan Filyos Limanı, ülkeye milyarlarca dolar gelir sağlayacak Almanlardan Türk SİHA'larına büyük övgü: ABD'de bile böylesi yok Kredilerin düşmesiyle otomobil almayı düşünenler dikkat! İşte marka marka en ucuz 2020 model araçlar Son dakika: Ekonomiye yıllık 1,5 milyar lira kazandıracak Yusufeli Barajı'nda sona geliniyor THY'den bilet değişikliği duyurusu: Planlamalar en kısa zamanda açıklanacak İstanbul'dan Tekirdağ'daki yazlıklara talep patlaması yaşanıyor, fiyatlar yüzde 30 arttı Film karesi gibi görüntülerle sardalye sezonu başladı 4 ton gül yaprağından 1 kilo üretilen gül yağının kilosu 46 bin liraya satılıyor Borsa, 13 gün üst üste yükselerek tarihi bir rekora imza attı İkinci el online otomobil pazarında fiyatlar da satışlar da arttı Enerjide normalleşme 1 Temmuz'da başlıyor! Fatura borcu olanların elektrik ve gazı kesilebilecek Dünyanın en zengin insanı olan Amazon'un CEO'su Bezos, ABD'deki protestoları destekliyor