Londra Moda Haftası Bora Aksu Defilesi ile Başladı - Son Dakika

Londra Moda Haftası Bora Aksu Defilesi ile Başladı

14.02.2014 18:32
Londra Moda Haftası Bora Aksu Defilesi ile Başladı

Bora Aksu, Londra Moda Haftası'nın açılış gününde 2014-15 SonbaharKış koleksiyonunu sunarken yabancı basının ve Helene George gibi tanınmış artisleri kendisine hayran bıraktı.

Bora Aksu, Londra Moda Haftası'nın açılış gününde 2014-15 SonbaharKış koleksiyonunu sunarken yabancı basının ve Helene George gibi tanınmış artisleri kendisine hayran bıraktı. Kolleksiyonun başlangıç noktası olarak Bora 1953 yılına gidiyor. 1953 ile 1957 yılları Bora Aksu'nun annesinin Izmir Kız Lisesinde yatılı olarak okuduğu dönem. Evden ayrılıp yatılı okulda yeni bir yaşama başlayan Birsen Aksu'nun genç kızlık dönemi, eve gönderdiği mektuplar, fotoğraflar, arkadaşlıkları, okulun katı disiplini ve uniformaları. Ayda bir okul olarak hocaları gözetiminde gittikleri sinemalar, kurdukları hayaller, her bir anı bir şekilde bu kolleksiyon içinde sunulmuş.

Çocukların sınırsız özgürlüklerini yaşadıkları ve hayal gücünün alabildiğince koşulsuz olduğu renkli bir dönemden sonra okulla başlayan kurallar, formalar, monoton renkler, örgülü saçlar çocukların dünyasını da ikiye ayırıyor. Kimisi o eşsiz çocuksu dünyayı içinde koruyabilirken; kimileri de büyüdükçe unutmaya başlıyor. Önce silikleşiyor renkler sonra da yavaş yavaş yok oluyor.

Deriyi oldukça ön plana çıkaran tasarımcıya koleksiyonunda tüm derileri DTG sağlıyor. Deri hem asil yapısı hem de kurallara karşı duran asi bir havayı bir arada taşıması sebebiyle koleksiyonun konseptini çok iyi yansıtıyor. Hem romantik hem de maskülen parçalarda kullanılan deri, yünlü kuzu derisi ve cavalino olarak adlandırılan yünlü dana derileri kolleksiyona bambaşka bir boyut getiriyor.

Bora Aksu, Kış 2014-15 koleksiyonunda bu iki dunyayı bir çocuk gözüyle; hem dokular aracılığıyla hem de renk paleti ile yansıtıyor. Siyah, gece mavisi, gri ve beyaz kuralların olduğu okulun simgelediği dış dünyayı yansıtırken,toz pembe, hardal, çivit Mavi ve koyu kırmızı tonları çocuksu hayal dünyalarını simgeliyor.

Yün, corduroy, kaşmir gibi kumaşlarla bir arada kullanılan ipek tül, organze, kırık boncukla işlenmiş couture kumaşlar kontrast yaratıyor.

2003 yılında Moda dünyasının en prestijli okullarından Central Saint Martins College of Art' ta Master eğitimini en iyi derece ile tamamlayıp mezun olan Aksu'nun mezuniyet koleksiyonunun tüm parçalari Dolce & Gabbana ikilisi tarafından satın alındı. Bora Aksu ilk defilesinden sonra İngiltere Moda konseyi tarafından resmi listeye alındı ve üst üstte dört kez yeni jenerasyon ödülünü kazandı.

Tori Amos, Siena Miller, Keira Knightley gibi dünyaca ünlü sanatçıları giydiren ve 2010 yılında Buckingham Sarayında Kraliçe Elizabeth'e takdim edilen Bora Aksu Londra Moda haftasında yarattığı farklı çizgiyle etki yaratmaya devam ediyor.

Türk derisini de modanın en sıkı takipçileri ve uluslararası kamuoyunun önüne kendi yorumlarını katarak sunan Bora Aksu, Sonbahar-Kış 2014-15 koleksiyonuyla birlikte Londra Moda Haftası'nda 21'inci showunu gerçekleştiriyor. - Londra

YORUMLAR
500
Sevgilisiyle Yakalandı! Utangaç Tavırlar Sergilediler Sevgilisiyle Yakalandı! Utangaç Tavırlar Sergilediler Aşk Tatilinde Görüntülendiler Aşk Tatilinde Görüntülendiler
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Londra Moda Haftası Bora Aksu Defilesi ile Başladı - Son Dakika


Advertisement