Malatya'da Fitoterapi Kursu Düzenlendi - Son Dakika

Malatya'da Fitoterapi Kursu Düzenlendi

20.04.2019 14:27
Malatya'da Fitoterapi Kursu Düzenlendi, System.String[]

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Merkezi tarafından Fitoterapi Kursu düzenlendi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Merkezi tarafından Fitoterapi Kursu düzenlendi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi Kongre ve Kültür Merkezindeki eğitimin başlaması dolayısıyla düzenlenen törende, eğitime 30 kişinin katıldığını, bunların çoğunun doktor ve profesörlerden oluşmasının dikkati çektiğini söyledi.

Bitkilerle terapi yöntemi olan fitoterapiyi önemsediğini dile getiren Kızılay, üniversiteleri bünyesindeki GETAT'ta 2 yıldır sağlık hizmeti verdiklerini anımsattı.

GETAT'ın 15 farklı alanı bulunduğunu, bunların tamamınında sağlık hizmeti vermek istediklerini aktaran Kızılay, şöyle devam etti:

"Doktor ve diş hekimlerimize GETAT alanında kurslar vermeye devam edeceğiz. GETAT, doktor ve diş hekimleri dışındaki uzmanlık sahiplerinin elinde. Kendi mesleklerini söylemekten belki çekiniyorlar, 'Neden bunu yapıyorsunuz?' demesinler diye. Veterinerler, ziraatçılar, diğer alanlardan insanlar veya bir eğitim disiplininden geçmemiş insanlar var. Burada hekimler yok, varsa da tek tük. Onlar da böyle bir kurstan sertifika alarak geçtiler mi, onu da bilmiyorum. Onun için bu kurslar çok önemli. Bu işe doktorlar ve diş hekimleri kurs alarak sahip çıkmalı. Sahayı boş bırakırsak birileri doldurur."

GETAT konusunda vatandaşlara bu alanda eğitim alan doktorlar tarafından doğru bilgi aktarılmasının önemine değinen Kızılay, "Yanlış bilgileri de her mecrada engellememiz gerekiyor. Hukuk yoluyla yanlış olan uygulamaları durduracağız." dedi.

Kursun sorumlusu Prof. Dr. Hakan Parlakpınar ise ayda en az 2 gün yapılması planlanan kursun 280 saat süreceğini bildirdi.

Açılış konuşmalarının ardında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İffet İrem Tatlı Çankaya, katılımcılara kurs verdi.

İlk gün dersine İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, İl Sağlık İl Müdürü Recep Bentli katıldı.

Malatya'da Fitoterapi Kursu Düzenlendi
Malatya'da Fitoterapi Kursu Düzenlendi
Malatya'da Fitoterapi Kursu Düzenlendi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Malatya'da Fitoterapi Kursu Düzenlendi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de sahte akreditasyon kartı taşıyan şüpheli, dolu silahıyla Kongre binasının etrafında yakalandı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu Pentagon'dan Trump'a son dakika golü! Veda töreni yapılmayacak Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi En zenginler listesindeydi! Rothschild ailesinin tek varisi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı ücret belli oldu! 3,5 yıllık transferin maliyeti dudak uçuklattı Tutuklanan Savunma Sanayii Başkanlığı casusunun ifadesi ortaya çıktı Amerika'da gündem Trump ailesi! Şimdi de Ivanka'nın tuvalet zulmü olay oldu