Mardin'de 'Güvercin Festivali' - Son Dakika

Mardin'de 'Güvercin Festivali'

2 yıl önce

Mardin'de 'Güvercin Festivali'MARDİN Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen 'Güvercin Festivali' renkli görüntülere sahne oldu.

Mardin'de 'Güvercin Festivali', System.String[]

Mardin'de 'Güvercin Festivali'


MARDİN Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen 'Güvercin Festivali' renkli görüntülere sahne oldu. Kortej yürüyüşü ile başlayan festivalda, dünyaca ünlü Mardin güvercinleri sergilendi.


Mardin Büyükşeir Belediyesi'nin organize ettiği 'Güvercin Festivali', sabah saatlerinde Diyarbakırkapı'dan start alan kortej yürüyüşü ile başladı. Festivale, Mardin Valisi Mustafa Yaman, TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, daire başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Açılış töreninin ardından Vali Mustafa Yaman ve beraberindekiler festivalde sergilenen güvercinleri gezdi. Festivalde ayrıca Mardin Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Mazruna Gösteri Topluluğu'nun yöresel oyun gösterisi sergilendi.


Törende bir konuşma yapan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman, Mardin'in artık güven ve huzur şehri olduğunu belirterek, "Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce bu sokaklar ve caddelerde kimse yoktu. Mardin'de kimse yoktu. Esnaf ve turizmcimizin yüzü gülmüyordu. Şu son günlerde turist sayımızda yüzde 300 üzerinde artış var. Otellerimiz tamamen dolu. Esnafımızın yüzü gülüyor. Türkiye'de artık herkes Mardin'i görmek istiyor. Mardin yüzyıllardır barış şehriydi. Bildiğiniz gibi bu az bir süre kesintiye uğramıştı. Ama sabrettiniz ve hep beraber mücadele ettik. Mardin tekrar barış ve huzur şehri oldu. Bu şehri daha temiz ve daha güzel bir şehir haline getireceğiz. Bu festival şehrimizin, bölgemizin, ülkemizin huzuruna vesile olacaktır. Mardin bir barış şehridir ve hep öyle kalacaktır."dedi.


TBMM İdare Amiri ve Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise Mardi'in, dinlerin, dillerin beraber ve kardeşçe yaşadığı güzel bir şehir olduğunu belirterek, "Bir süre bu kardeşliğimizin arasına nifak tohumları ekmeye çalıştılar, ama başaramadılar. Bizim birlik ve beraberliğimiz daim oldu."dedi.


Ak Parti Milletvekili Orhan Miroğlu ise "Bugün Arapça, Türkçe, Kürtçe ve başka dillerde türkülerimizi haykıracağız. Güvencilerimizi uçuracağız ve Mardin'i Ortadoğu'nun sembolü tıpkı Kudüs gibi yüz yıllarca barışın, semavi dinlerin sembolü olmuş bir şehir olduğunu dosta, düşmana herkese göstereceğiz."diye konuştu.


Konuşmalarında ardından protokol üyeleri ile vatandaşlar hep birlikte güvercin uçurdu. Vali Yaman, daha sonra protokol üyeleri ile birlikte vatandaşlara pilav dağıttı.

Mardin'de 'Güvercin Festivali'

Haber Yayın Tarihi: 14.04.2018 07:38 Kaynak: DHASon Dakika

İlkokul öğrencisi, valinin makam aracındaki bayrağı öptü
Çocuğunun babasını aramaya geldi, gerçeklerle Esra Erol'da programında yüzleşti Canlı yayında Nedim Şener ve Sevilay Yılman arasında çözüm süreci gerginliği!

Son Dakika Haberleri