Metamorfoz: İstanbulda Bir Ademin Dönüşümü Kitabı - Son Dakika

Metamorfoz: İstanbulda Bir Ademin Dönüşümü Kitabı

28.04.2013 16:59
Metamorfoz: İstanbulda Bir Ademin Dönüşümü Kitabı, System.String[]

Metamorfoz: İstanbulda Bir Ademin Dönüşümü Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Metamorfoz: İstanbulda Bir Ademin Dönüşümü Kitabı kitabının kısa özeti.

Mehmet Ballı'dan bir tarihi roman daha: İstanbul'da bir âdemin dönüşümü Metamorfoz.Dolandırıcılığın filozofu bir âdemin zihinsel dönüşümünü bilinç akışı tekniği ile kaleme alan yazar, İstanbul'da küllenen tarihi bitpazarlarını anlatıyor. İstanbul'un yakın tarihinin sosyo-ekonomik ve kültürel kesitini içeren bu romanda; "Taşı toprağı altın" diye İstanbul gelerek işsiz güçsüz kalan saf insanların, -yalanın endazesini- kullanarak nasıl dolandırıldıklarını yalnızca kriminal vakıalar olarak yansıtmayıp meziyet ve maharetleri, kişilik özellikleri ve insani yönleriyle anlatılıyor. Hapishanede, hayatında geçen olayların ruh çizginde yaptığı kalıcı tesirleri bilinçaltında sorgulayarak dönüşüm türbülansına giren ve rızkını artık bitpazarlarında aramaya başlayan romanın baş kahramanı Topkapı Tarihi Bitpazarında tanıştığı velî bir kul sayesinde Cibalibaba Dergâhı'na intisap edip, orada öğrendiği tasavvufla -sevdiğine kalbinden yürüyüp- insan-ı kamile erişir.Çoğumuzun bilmediği, hemen yanıbaşımızdaki, bitpazarlarının sırlı öyküsü ve her kaybettiğimiz değerlerden biri; yüzyıllardan beri süre gelen tarihi bitpazarlarının kapatılarak yok edilmesi... Buna rağmen hala devam edegelen o pazarlarının kesif yoksullukları...Ve tüm bunları göğsünde taşıyan mahzun ama aziz bir kent: Bütün kentler ölümlüdür İstanbul hariç!...Kaç asır yaşadınız siz ihtişamlı, Ayasofya ve sütkardeşi Sultanahmet... Seninle asırları bekleyen iklimleri, harmanında savuran çınarlar gibisiniz. İşte belki de bu yüzden çınarlar bekler yaşlanan zamanın gölgesinde... Ve koyu gölgeler sarıp sarmalar bütün akşamları. Gün yeniden doğar yaşanmış taşlar üstüne. Yeşilin en hafifinden bir dokunuş değer gözlere. Selama durur hüzün, selama durur tarih...Hüzün ve tarih ne kadar yakışır birbirine, belki de birlikte yaşlandıkları içindir. Belki de ezel ve ebede var oldukları içindir. İçinden sessiz gemiler geçer. Uzaklar yolculuklara demir atıyor. Bilinmez bir vakitte bilinmez ses bölüyor yolculukları...(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Mehmet Ballı

Yayınevi: Arı Sanat Yayınevi

ISBN: 9789944742849

Boyut: 14.0x21.0

Sayfa Sayısı: 240

Basım Yılı: Nisan 2013

Cilt Durumu: Ciltsiz

Kağıt Türü: 2. Hamur

Dil: Türkçe

Metamorfoz: İstanbulda Bir Ademin Dönüşümü Kitabı

Son Dakika Güncel Metamorfoz: İstanbulda Bir Ademin Dönüşümü Kitabı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kolombiya'da vergi reformu tansiyonu yükseldi: Evdeki insanları diri diri yakmak istediler Kolombiya'da vergi reformu tansiyonu yükseldi: Evdeki insanları diri diri yakmak istediler Songül Karlı estetiksiz halini paylaştı: Ben hep güzeldim Songül Karlı estetiksiz halini paylaştı: Ben hep güzeldim Başkan Çebi'den Sergen Yalçın açıklaması: Herkesin çalışabileceği bir hoca değil Başkan Çebi'den Sergen Yalçın açıklaması: Herkesin çalışabileceği bir hoca değil Adana'da aşiretler birbirine girdi, sokaklar savaş alanına döndü Adana'da aşiretler birbirine girdi, sokaklar savaş alanına döndü Hakan Sabancı'nın aşk defteri hayli uzun! Hadise'den, Merve Boluğur'a kadar liste uzadıkça uzuyor Hakan Sabancı'nın aşk defteri hayli uzun! Hadise'den, Merve Boluğur'a kadar liste uzadıkça uzuyor Muğla'da çıplak poz veren kadınlar gözaltına alındı Muğla'da çıplak poz veren kadınlar gözaltına alındı Koronvirüs belediyeye sıçradı, personeller karantinaya alınınca işler başkana kaldı Koronvirüs belediyeye sıçradı, personeller karantinaya alınınca işler başkana kaldı Son Dakika: Tam kapanmada 1.100 TL'lik nakdi yardım ihtiyaç sahiplerine ödenmeye başlandı Son Dakika: Tam kapanmada 1.100 TL'lik nakdi yardım ihtiyaç sahiplerine ödenmeye başlandı
Advertisement