Son Dakika Haberleri: Okullarda Başörtüsü Ayırımcılığı Eylemi

Okullarda Başörtüsü Ayırımcılığı Eylemi

6 yıl önce

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ilk, orta ve liselerde formayı kaldırarak serbest kıyafet uygulaması getiren yönetmelikte başörtüsünün ayrımcılığa uğradığını iddia eden sendika üyeleri eylem yaptı.

Okullarda Başörtüsü Ayırımcılığı Eylemi, System.String[]
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ilk, orta ve liselerde formayı kaldırarak serbest kıyafet uygulaması getiren yönetmelikte başörtüsünün ayrımcılığa uğradığını iddia eden sendika üyeleri eylem yaptı.

 Tokat Yeraltı Çarşısı üzerinde, okullara kıyafet serbestliği getiren MEB'i ve hükümeti başörtüsü ayrımı iddiası ile protesto eden sendika üyeleri pankart açarak slogan attı. TOKAD adına basın açıklaması yapan Sedanur Tokel, sadece İmam Hatip Liselerinde ve seçmeli din ve Kur'an derslerinde başörtüsü serbestiyetinin kabulünün başörtülü kızların inançlarıyla alay etmek olduğunu ileri sürdü. Tokel, "Kimse Müslüman kadınların, kızların kulluk görevlerinin sınırlarını belirleyemez. Kulluğun sınırlarını Rabbimiz bize bildirmiştir. Resmi kurumlar ya da başka otoriteler buna müdahale edemez. İnsanlarda açık bir şekilde kişilik ve inanç tahribatı yapmayı amaçlayan, onları ikiyüzlülüğe zorlamak isteyen yasaklar bizim için yok hükmündedir; insana ve İslam'a açık saldırıdır" dedi.

Tokel, okullarda tek tip kıyafetin kaldırılmasının kendilerinin de istediğini ifade ederek, "İnsanların devletin zorlaması olmaksızın kendi özgür tercihleriyle kılık kıyafet seçiminde bulunmalarını savunuyorduk. Başörtüsü yasağından genel anlamda kıyafet dayatmalarına, oradan resmi ideolojinin eğitim üzerindeki vesayetine kadar geniş bir alanda her zaman özgürlükleri dillendirdik. Gelin görün ki AKP iktidarının eğitim bakanlığı başörtüsü hariç her türlü kıyafeti serbest hale getirirken başörtüsünü yine yasaklar listesinin en başına aldı" diye konuştu. - TOKAT


Tarkan'ı Meşhur Eden Şarkının Klibinde Gülben Ergen'in Eski Kocası Mustafa Erdoğan da Varmış Afrin Operasyonuna Destek Veren ÖSO'nun Komutanı: PKK, Onların Saflarına Katılmamazı İstedi
Afrin Operasyonunun 4 Günlük Bilançosu Belli Oldu: 260 Terörist Öldürüldü