Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül - Son Dakika

Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül

14.12.2017 10:48
Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül, System.String[]

KARADAĞ, Orhan Pamuk'a "Edebi Ateş Ödülü" verildi.

KARADAĞ, Orhan Pamuk'a "Edebi Ateş Ödülü" verildi.

2006 referandumuyla Sırbistan- Karadağ'dan ayrılıp bağımsızlığını kazanan, Avrupa ve Balkanlar'ın en genç ülkelerinden Karadağ, Orhan Pamuk'a "Edebi Ateş Ödülü" verdi. Geçtiğimiz yıllarda 2010 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Perulu yazar Mario Vargas-Llosa ve Türkiye'de de tanınan İtalyan romancı Claudio Magris'e verilen ödüle 2017 yılında Orhan Pamuk layık görüldü.

Mario Vargas-Llosa, verilen ödülün gerekçesini açıklarken, Orhan Pamuk'un eserlerindeki edebi derinlik ve edebiyata kendini adamışlığının yanı sıra, insan haklarına dair duyarlılığından övgüyle bahsetti.

Ayrıca Karadağ'ın Budva kentinde 16 Aralık Cumartesi günü Orhan Pamuk'un eserleri üzerine sempozyum düzenlenecek.

SON İKİ ROMANI DÜNYA LİSTELERİNDE

2006 yılında Türkiye'ye ilk Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıran Orhan Pamuk, son iki romanının çevirileriyle de dünya listelerine girdi. "Kafamda Bir Tuhaflık", Fransızca çevirisiyle, Fransa'nın en çok satan haftalık dergisi Le Point'in 2017 yılının "En iyi 25 kitap" listesine üçüncü sıradan girerken, İngilizce'ye "Red-Haired Woman" adıyla çevrilen son romanı "Kırmızı Saçlı Kadın", ünlü Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi dergisi Financial Times'ın "Yılın Önde Gelen Kitapları" listesinde yer aldı.

- İstanbul

Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül
Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül

- Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Orhan Pamuk'a Karadağ'dan Ödül - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Azerbaycan, Ermenistan'ın önemli iletişim hatlarını kontrol altına aldı Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Atama kararları Resmi Gazete'de Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi