Prof. Dr. Akbaş'tan GAÜN öğrencilerine konferans - Son Dakika

Prof. Dr. Akbaş'tan GAÜN öğrencilerine konferans

01.11.2019 16:36
Prof. Dr. Akbaş'tan GAÜN öğrencilerine konferans, System.String[]

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akbaş tarafından Emperyalizmle Mücadelede İki Adam Bir Hareket Hasan El Benna ve Said Nursi Konferansı verildi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akbaş tarafından Emperyalizmle Mücadelede İki Adam Bir Hareket Hasan El Benna ve Said Nursi Konferansı verildi.

GAÜN Akademik Düşünce Eğitim ve Medeniyet Topluluğu tarafından GAÜN Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansta, Hasan el-Benna ve Said Nursi'nin heyecan kaynakları kurutulmuş bir ümmeti harekete geçiren iki adam olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Akbaş, "Her iki adam da büyük hayaller kurdu. Biri Nil nehri kenarında hayaller kurarken diğeri Van gölü kenarında hayaller kuruyordu. Her ikisi de İslam toplumlarının eğitilmesini zaruri gördü. Her ikisini de harekete geçiren şey, İslam aleminin içinde bulunduğu buhrandı. İngiliz Sömürge Bakanı W. Gladston'un, 'Kur'an'ı Müslümanların elinden almadıkça muvaffak olamayız' sözü, onların Kur'an'a hizmet yolunda azimlerini daha da biledi. Her ikisinin de derin bir ibadet hayatı vardı. Zühd ve takva içinde yaşadılar, dünyalık süsler onları aldatamadı" şeklinde konuştu.

Hasan el-Benna ve Said Nursi'nin bu ümmetin evlatlarına umut aşıladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Akbaş şunları söyledi:

"Her ikisi de İslam'ın modern asra hitabını ortaya koydu. Muhatap oldukları insanları etkilediler. İslam aleminin asırlardır eşine rastlamadığı adamlardı. Boyun eğmediler, duraksamadılar, tehditler ve saldırılar karşısında geri adım atmadılar. Davetlerinin müntesipleri tarafından yayılması, onlar için en büyük makam olmuştu. Onlar şöhret alanlarından uzak durmuş ve lüks hayatın etkilerinden sıyrılmışlardı. Her ikisi de özgürlük ve bağımsızlık yolunda birer fedai oldular ve korkmadılar. Biri bu hayattan 43 yaşında şehadetle ayrılırken diğeri 82 yıllık bir ömrü İslam'ı neşretmeye adadı." - GAZİANTEP

Prof. Dr. Akbaş'tan GAÜN öğrencilerine konferans
Prof. Dr. Akbaş'tan GAÜN öğrencilerine konferans

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Akbaş'tan GAÜN öğrencilerine konferans - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın Güneş gören yüzünde su bulundu Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım