Robotların, 15 Yıl İçinde İnsanlardan Daha Akıllı Olması Bekleniyor - Son Dakika

Robotların, 15 Yıl İçinde İnsanlardan Daha Akıllı Olması Bekleniyor

24.02.2014 16:00
Robotların, 15 Yıl İçinde İnsanlardan Daha Akıllı Olması Bekleniyor, System.String[]

"Ölümsüzlük Teorisi" ile ün kazanan Kurzweil, 2029'da robotların deneyimlerinden öğreneceğini öngördü.

İnternet devi Google'ın yeni Mühendislik Direktörü Ray Kurzweil, sadece 15 yıl içinde robotların en akıllı insanoğlundan daha zeki olacağı öngörüsünde bulundu.

Google'ın yapay zeka alanında ilerleme kaydetmek için 2012'de işe aldığı Kurzweil, The Observer gazetesine yaptığı açıklamada, 2029'da robotların deneyimlerinden öğrenecek, sohbet edebilecek, şaka yapabilecek ve hatta flört edebilecek kadar ileri bir düzeye ulaşacağını ileri sürdü.

1990 yılında internetin günlük yaşamın önemli bir parçası olacağını ve 1998'e kadar bir satranç şampiyonunun bilgisayara yenileceği öngörüsünde bulunan Kurzweil, "Robotların internetteki her şeyi ve her bir kitabın her bir sayfasını okuyup sonra kullanıcısının sorularını yanıtlamak için zekice bir sohbete girebilmesini amaçlıyoruz" dedi.

Kurzweil'in öngördüğünden iki yıl önce, 1996'da IBM'in Deep Blue adlı bilgisayar programı satranç şampiyonu Garry Kasparov'u yenilgiye uğratmıştı.

Kurzweil, bilgisayarlarla insanların aynı şey haline geleceği "Ölümsüzlük Teorisi" ile tanınıyor.

Toplam serveti 57 milyar doları aşan Google, dünyanın en büyük yapay zeka laboratuvarını kurmak için aralarında robot yapımında uzmanlaşmış DeepMind ve ileri askeri robot üreten Boston Dynamics'in de olduğu bazı şirketleri satın almıştı. - Ankara

Robotların, 15 Yıl İçinde İnsanlardan Daha Akıllı Olması Bekleniyor

- Kaynak: AA

Son Dakika Teknoloji Robotların, 15 Yıl İçinde İnsanlardan Daha Akıllı Olması Bekleniyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Kırmızı Oda'daki kadına şiddet yanlısı sözler sosyal medyada gündem oldu Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca olay yerinde bekledi Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi