Rus uzay aracı Soyuz MS-22 uzaya gönderildi! Mart 2023'te Dünya'ya dönecek - Son Dakika

Rus uzay aracı Soyuz MS-22 uzaya gönderildi! Mart 2023'te Dünya'ya dönecek

21.09.2022 18:50

Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ile Dmitriy Petelin ve Amerikan astronotu Francisco Rubio'yı taşıyan Rus uzay aracı Soyuz MS-22, Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya gönderildi. Soyuz MS-22, yörünge kompleksinde yaklaşık altı ay geçirmesinin ardından, Mart 2023'te Dünya'ya dönecek.

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos ile ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) arasında imzalanan ortak çapraz uçuşlar anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilen ilk uzay uçuşu, TSİ 16.54'te Kazakistan'ın güneyindeki Baykonur Uzay Üssü'nden yapıldı.

Soyuz MS-22 uzay aracını fırlatma anı, Roscosmos ile NASA'nın resmi sosyal medya sitelerinden canlı yayınlandı.
Bu kez Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ), Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ile Dmitriy Petelin ve Amerikan astronotu Francisco Rubio gönderildi.

188 GÜN ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU'NDA KALACAK

Yaklaşık 3 saat 16 dakika sürecek uzay yolculuğu sonrası ekibin TSİ 20.11'de Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki küçük araştırma modülü Rassvet'e kenetlenmesi bekleniyor. Soyuz MS-22 uzay aracı, bilimsel deneyler için UUİ'ye 120 kilogram kargo götürüyor. UUİ'de 188 gün kalacak uzay ekibi, bu sürede 5 kere uzay yürüyüşüne çıkacak ve Mart 2023'te Dünya'ya dönecek.

YORUMLAR
500
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Rus uzay aracı Soyuz MS-22 uzaya gönderildi! Mart 2023'te Dünya'ya dönecek - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement