8 yıl hapse çarptırılan sahte doktor Ayşe Özkiraz tahliye edildi: Çok pişmanım, dersimi aldım - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

8 yıl hapse çarptırılan sahte doktor Ayşe Özkiraz tahliye edildi: Çok pişmanım, dersimi aldım

29.03.2023 10:58

Tekirdağ'ın Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini pratisyen hekim olarak tanıtan, sahte diploma ile görev yaptığı anlaşılınca tutuklanan Ayşe Özkiraz 5'inci kez hakim karşısına çıktı. Özkiraz, "Ben gerçekten çok pişmanım, dersimi aldım. Psikoloji olarak çok kötü durumdayım. Ben bu durumdan utanç duyuyorum." diyerek kendini savundu. Mahkeme, Özkiraz'ın 8 yıl hapis cezası ve 18 bin lira adli para cezasına çarptırarak tahliyesine karar verdi. Özkiraz, özel bir otomobille cezaevinden ayrıldı.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini pratisyen hekim olarak tanıtan ve diğer doktorların şüphelenip şikayette bulunmasıyla gözaltına alındıktan sonra sahte diploma ile hastanede görev yaptığı anlaşılan Ayşe Özkiraz, 25 Ekim'de tutuklandı. Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne konulan Özkiraz, avukatı aracılığıyla karara itirazda bulundu.

'Sahte doktor' Ayşe Özkiraz'a 8 yıl hapis ve tahliye

HAKKINDA DAVA AÇILDI

Özkiraz'ın avukatının bir üst mahkeme olan Çerkezköy 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ne yaptığı tutukluluğa itirazı reddedildi. Soruşturmanın ardından Ayşe Özkiraz hakkında Çerkezköy 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde "resmi belgede sahtecilik" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, "özel belgede sahtecilik" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve "yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla dava açıldı.

'Sahte doktor' Ayşe Özkiraz'a 8 yıl hapis ve tahliye

HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Ayşe Özkiraz, davanın 5'inci duruşmasında hakim karşısına çıktı. Özkiraz, duruşmaya SEGBİS ile bağlanırken, salonda avukatı ile Çerkezköy Devlet Hastanesi'nin avukatı hazır bulundu. Duruşmada savunmasını yapan Özkiraz, yaptıklarından pişman olduğunu belirterek, özür diledi.

'Sahte doktor' Ayşe Özkiraz'a 8 yıl hapis ve tahliye

"YAPTIĞIM HATANIN BİR BEDELİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUM"

Özkiraz, "Tekrar çok çok özür diliyorum. İntörn kartımı sadece eski erkek arkadaşıma gösterdim. Onun dışında hiçbir yerde kullanmadım. Maddi bir kazanç sağlamadım. Ameliyata girdiğimi kabul ediyorum. Dikiş işlemini bir kez yaptım. Ben gerçekten çok pişmanım, dersimi aldım. Psikoloji olarak çok kötü durumdayım. İlaç tedavisine başladım. Ailem ve kardeşlerim son dönemlerde çıkan haberler nedeniyle alay konusu oldu. Ben bu durumdan utanç duyuyorum. Okulda öğrenciler, kardeşimle 'sende mi sahte öğrencisin' diye dalga geçiyorlarmış. Yaptığım hatanın bir bedeli olduğunu biliyorum. Sizler de uygun görürseniz sağlığım ve eğitimim için tahliyemi talep ediyorum" dedi.

'Sahte doktor' Ayşe Özkiraz'a 8 yıl hapis ve tahliye

"MADDİ MENFAAT ELDE ETMEDİ"

Duruşma savcısı, önceki celse açıkladığı esasa ilişkin mütalaasını tekrar ettiğini belirterek, mütalaa doğrultusunda ceza verilmesini ve tutukluluk halinin devamını talep etti. Ayşe Özkiraz'ın avukatı Oğuz Kağıtçı da "Müvekkilim doktor sıfatını kullandığını ancak maddi menfaat elde etmedi. Bir kişi de çıkıp Ayşe Özkiraz beni tedavi etti diyemez. Dava basında büyük yer aldı. Hayatı boyunca çıkan haberlerden dolayı da cezalandırılmıştır. Bu hatayı hep omzunda yük olarak taşıyacak. Yaptığı hatanın bedelini fazlasıyla da ödemiştir. Yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edilmesini talep ediyoruz" dedi.

'Sahte doktor' Ayşe Özkiraz'a 8 yıl hapis ve tahliye

TAHLİYE EDİLDİ

Savunmanın ardından mahkeme heyeti Ayşe Özkiraz'ı, özel belgede sahtecilikten 1 yıl, resmi belgede sahtecilikten 3 yıl, yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen kanuna muhalefet suçundan 4 yıl olmak üzere toplam 8 yıl hapis cezası ve 18 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, özel belgede sahtecilik suçundan verdiği 1 yıllık cezada hükmün açıklanmasını geri bırakarak, Özkiraz'ın tahliyesine karar verdi.

8 yıl hapse çarptırılan sahte doktor Ayşe Özkiraz tahliye edildi: Çok pişmanım, dersimi aldım

CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Tekirdağ'ın Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini 'pratisyen hekim' olarak tanıtıp hastalara tıbbi müdahalede bulunan ve sahte diploma ile görev yaptığı anlaşılınca tutuklanarak 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan Ayşe Özkiraz, 8 yıl hapis cezası ve 18 bin lira adli para cezasına çarptırılıp, tahliye edildi. Tahliye kararının ardından Özkiraz, tutuklu bulunduğu Tekirdağ T Tipi Cezaevi'nde işlemlerin tamamlanmasının ardından saat 20.00 sıralarında yakınları tarafından alındı. Özkiraz, özel bir otomobille cezaevinden ayrıldı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR (9)
  • Murat YILDIZ: Ayşe hanım bir kez dikiş attım diyor avukatı kimseyi tedavi etmedi diyor. Ameliyat olmuş birine dikiş atmak tedavi değilmi. Kaldı ki o dikiş atılan hastaya bunun vebalini kim ödeyecek. ( Adam istemeyerek trafik kazası yapıp karşı tarafa zarar verince ceza alıyor. Burda bilinçli şekilde yapılan hem sahtekarlık, hemde insanların sağlığını tehdit etme var. Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
  • AHMET GEZER GEZER: Burası Türkiye ve Türk adaleti, şaşırtmadılar. Cevap Yaz 13 1 Yayından Kaldır
  • Talha Öz: Aciklama ne kadar iyi olursa olsun sahsiyeti 1000 magduriyet yasanir 1kisi sikayet eder elimde imkan olsa hakimi ayakta alkislatdim zaten turk hakimlerinden boyle bir hareket beklenirdi tebrikler her zaman oldugu gibi gene duygularinizla hareket ettiniz MANTIKLA degil duygulu insanlari bu konumda tuttugunuz surece hic olacak koca bir hic devletide zahmet ettirdik keske sikayetci olmasalardi sitem etmekten baska caremizmi kaldi ne oldu adalet mulkun temelidir oylemi o masada hakimin cocugu olsa Cevap Yaz 22 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Güncel 8 yıl hapse çarptırılan sahte doktor Ayşe Özkiraz tahliye edildi: Çok pişmanım, dersimi aldım - Son Dakika


Advertisement