Şanlıurfalı Kadınlar En İyi İsot İçin Yarıştı - Son Dakika

Şanlıurfalı Kadınlar En İyi İsot İçin Yarıştı

29.10.2016 16:28
Şanlıurfalı Kadınlar En İyi İsot İçin Yarıştı, System.String[]

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince ödüllü geleneksel isot (biber) yarışması düzenlendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince ödüllü geleneksel isot (biber) yarışması düzenlendi.

Mutfak Müzesi'nde gerçekleştirilen yarışmaya, yaptıkları isotlara "Urfa kalesi", "Zakkum", "Zılgıt", "Aynzeliha gölü" gibi ilginç rumuzlar veren 167 kadın yarışmacı katıldı.

Yarışma kapsamında oluşturulan 7 kişilik jüri, 87 biberi rengine, tuzuna ve tohum oranına bakarak ön elemeyle eledi.

Kalan 80 isota koklayarak ve tadarak not veren jüri üyelerinin, değerlendirme yaparken zorlandıkları görüldü.

Jürinin değerlendirmesinin ardından, "Zerde" rumuzlu isotla Fehime Erikli birinci, "Zeytin" rumuzlu isotla Dursun Esen ikinci, "Firuzbey" rumuzlu isotla da Ayşe Esen üçüncü oldu.

Yarışmada birinciye bin 500, ikinciye bin 250, üçüncü ve mansiyon ödülüne layık görülenlere de bin lira para ödülü verildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Necmi Karadağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, jüri üyelerinin isotların tadına, rengine, yağ oranına bakarak değerlendirmede bulunduklarını dile getirerek, "Amacımız Şanlıurfalı kadınların kendi elleriyle yaptıkları isotların en iyisini bulmak ve tanıtımını yapmaktır." dedi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Şanlıurfalı Kadınlar En İyi İsot İçin Yarıştı - Son Dakika


Son Dakika

Sağlık Bakanlığı'nın korona raporunda İstanbul ile birlikte alarm veren 3 şehir dikkat çekti Azerbaycan ordusu Ermenistan'a ait savaş uçağı ve İHA düşürdü TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama Kongrede sahneye çıkan yaşlı kadın Erdoğan'dan ricada bulundu: Damadına benim için sarıl Aydın'da esrarengiz olay! Arılar, Arapça yazılar yazıp kovanlarını terk ediyor Son Dakika! Aliyev ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi verdi: Azerbaycan işgal altındaki topraklarını geri alıyor Kan donduran vahşet! Boşandığı kocasını öldürüp ikiye böldüğü cesedini yaktı Oksijen tüpüne bağlı yaşayan KOAH hastası adam, uyuşturucu satıcısı çıktı