HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir'in Haziran ayında Erbil'e çıkış kaydı ortaya çıktı - Son Dakika

HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir'in Haziran ayında Erbil'e çıkış kaydı ortaya çıktı

22.02.2021 21:47

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Gara'ya giden HDP'li vekilin Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu açıklamasının ardından konuyla ilgili yeni detaylara ulaşıldı. Dirayet Dilan Taşdemir'in Gara'da görüldüğü 9 Haziran'da Diyarbakır'dan havayolu ile Erbil'e "çıkış" kaydı olduğu ve bölgede 5 gün kaldığı ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı A Haber canlı yayınında, Gara'ya giden HDP'li vekilin Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu açıklamıştı. Açıklamaları ihbar kabul eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Taşdemir hakkında silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan soruşturma başlattı. İçişleri Bakanının açıklamalarını reddeden Taşdemir'le ilgili yeni detaylara ulaşıldı.

"TÜM YAŞAMINI TERÖR ÖRGÜTÜ FAALİYETLERİNE ADAMIŞ BİRİ"

Edinilen bilgilere göre güvenlik güçlerine teslim olan ve söz konusu soruşturmaya konu olan terör örgütü mensubu S.B., ifadesinde Dirayet Dilan Taşdemir'in 2009 yılında Diyarbakır'da KCK ana davasından dolayı tutuklandığını, 2014 yılında tahliye olduktan sonra HDP il binasına sıklıkla gidip geldiğini ifade etti. Terörist ifadesinde, Dilan Dirayet Taşdemir'in tüm yaşamını terör örgütü faaliyetlerine adayan örgüt mensuplarından biri olduğunu söyleyerek, " Türkiye'de yapılan genel ve yerel seçimlerde geçmişte adı BDP, günümüzde HDP olan yasal siyasi partiler terör örgütünün Kandil'de bulunan üst yönetimi tarafından belirlendi. Örgüt kadrolarından oluşan adayları listelerine dahil ederek yerel veya genel seçimlerde seçilmeleri sağlandı. Bu sayede terör örgütü KCK-TM adına faaliyet yürüten kadroların yerel yönetimlere ve milletvekili olarak meclise girmeleri sağlandı" dedi.

"ÖRGÜT ÜST YÖNETİMİ TARAFINDAN HDP MİLLETVEKİLİ SEÇTİRİLDİ"

U. isimli örgüt mensubu ise ifadesinde Dirayet Dilan Taşdemir'in PKK/KCK terör örgütüne bağlı KCK-TM Siyasal Alan Merkezi'ne bağlı olarak faaliyetler yürüttüğünü belirterek, Taşdemir'in örgütün kadrolu mensubu olduğunu söyledi. Örgüt mensubu ifadesinde, Taşdemir'in 2009 yılı öncesinde illegal yollardan Irak'ın kuzeyine gittiğini ve Kandil'de kadın örgüt yapılanması tarafından verilen "Özgün Kadın İdeolojik Eğitimi" kapsamında bir dönem eğitimler aldığını söyledi.

Örgüt mensubu ifadesinde, "Kandil'de yer alan örgüt üst yönetimi ve KCK'nın önerisiyle HDP milletvekili seçtirildi. Milletvekili seçildikten sonraki süreçte HDP içerisinde PKK sekretaryası olarak görev yaptı" dedi.

"TAŞDEMİR, 9 HAZİRAN 2019 TARİHİNDE IRAK'IN MAHMUR BÖLGESİNE GEÇTİ"

Güvenlik güçlerine teslim olması sağlanan örgüt mensubu M.U. da ifadesinde, Dirayet Dilan Taşdemir'in 9 Haziran 2019 tarihinde özel kuvvetler mensubu Pirdoğan kod adlı örgüt mensubunun şoförlüğünde Özgür Çiya kod adlı, Arin Botan kod adlı ve Arin kod adlı örgüt mensupları ile beraber Irak'ın Mahmur bölgesine geçtiğini ifade etti. M.U, araçta kod isimlerini hatırlamadığı 3 erkek örgüt mensubunun daha olduğunu, herkesin yanında silah ve teçhizat bulunduğunu, Gara'dan araçla 1.5 saat yolculuk yaptıktan sonra yolda başka bir aracın yanında durduklarını ve bu araçtan Dirayet Dilan Taşdemir isimli sonradan televizyondan HDP milletvekili olduğunu öğrendiği şahsın inerek kendi araçlarına bindiğini söyledi. Örgüt mensubu ifadesinde, sivil kıyafetli olan Dirayet Dilan Taşdemir'in yanında sırt çantası ve poşetler bulunduğunu, kendisinin araçlarına bindikten sonra sadece selamlaştığını, başka bir konuşma olmadığını, yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonrası Mahmur kampına vardıklarında kendilerine "Hoşçakalın" diyerek araçtan indiğini ve Taşdemir'i başka bir aracın aldığını ifade etti.

HAZİRAN AYINDA ERBİL'E ÇIKIŞ KAYDI ORTAYA ÇIKTI

Ayrıca örgüt mensubunun "Gara'da gördüm" dediği tarihte Dirayet Dilan Taşdemir'in 9 Haziran 2019 günü Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 01.06'da Diyarbakır'dan Irak'ın Erbil kentine çıkış yaptığı, 5 gün bölgede kaldıktan sonra 13 Haziran 2019 tarihinde Erbil'den dönerek İstanbul Havalimanı'ndan ülkeye "giriş" kaydının olduğu ortaya çıktı.

HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir'in Haziran ayında Erbil'e çıkış kaydı ortaya çıktı

HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir'in Haziran ayında Erbil'e çıkış kaydı ortaya çıktı
HDP'li vekili Gara'da gördüğünü söyleyen teröristin ifadesi ortaya çıktı

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir'in Haziran ayında Erbil'e çıkış kaydı ortaya çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • Maxmax: Bunlara maas vermeyin. Hem ülkenin ekmeğini yiyorlar hem de ihanet ediyorlar. Asmak lazım bunları ki ibret olsun dünyaya... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • vatandaş: bu ülkenin ekmeğini yiyorlar vatan hainleri daha ne bekliyorsunuz bunları meclisden bu ülkeden sınır dışı edin gitsinler desteklediği terörisle yaşasınlar Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Belhanda Sivas maçından sonra yönetimi eleştirdi, tercüman açıklamaları çevirmedi Bitlis Belediye Başkanı'ndan 11 şehit verdiğimiz helikopter kazasıyla ilgili açıklama: Hava şartları yarım saat içinde değişti Türk asıllı iş insanı Sina Estavi, Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in attığı ilk 'tweet'i 2,5 milyon dolara satın aldı Son Dakika: Akşener'den İmamoğlu'nun Kadınlar Günü paylaşımına ilk yorum: Arkadaşlarımız beğenmedi, saygı duyuyorum Ekrem İmamoğlu'nun Pervin Buldan'lı Kadınlar Günü paylaşımına tepki yağıyor Askeri darbeyle karışan Myanmar'la ilgili kan donduran iddia: Gözaltındaki 2 Müslüman vekil işkenceyle öldürüldü Mbaye Diagne, Premier Lig'de en yüksek gol beklentisine sahip oyuncu oldu Çocukluk hayalinin peşinden koştu, İstanbul'un ilk kadın jandarma karakol komutanı oldu