Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Trabzon'da Taş Ocağı Tepkisi - Son Dakika

Trabzon'da Taş Ocağı Tepkisi

Trabzon'un Maçka ilçesi Mataracı Mahallesi'nde taş ocağı kurulması için başlatılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci çalışmalarına yöre sakinlerinin tepkisi sürüyor.

24.10.2018 - 13:14,

Trabzon'un Maçka ilçesi Mataracı Mahallesi'nde taş ocağı kurulması için başlatılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci çalışmalarına yöre sakinlerinin tepkisi sürüyor. 1 hektar alanın uzun süreli kiralanmasıyla başlayan ancak, ileride yaklaşık 10 hektarlık alanı kaplayacağı belirtilen Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Projesi'nin uygulanması halinde bölgede yaşamın sona ereceğini öne süren mahalle sakinleri karardan dönülmesini istiyor.

Trabzon'un Maçka İlçesi Mataracı Mahallesi'nde yapılması planlanan Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Projesi'ne karşı yöre sakinlerinin tepkisi sürüyor. Şirketin, taş ocağı açabilmek için başlattığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tepkileri artırdı. Mahalleye gelerek taş ocağı bölgesinde inceleme yapmak ve vatandaşlarla görüşmek isteyen şirket yetkililerinin çalışmasına izin verilmedi. 1 hektar alanın uzun süreli kiralanmasıyla başlayan ancak, ileride yaklaşık 10 hektarlık alanı kaplayacağı belirtilen Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Projesi'nin uygulanması halinde bölgede yaşamın sona ereceğini öne süren mahalle sakinleri karardan dönülmesini istiyor.

'OLUMLU RAPOR VERİLMEYİNCE BİZİ İKNAYA ÇALIŞIYORLAR'

Taş ocağı alanının heyelan bölgesi olduğunu ve alanda suni ağaçlandırma yapıldığını belirten Erkan Yılmaz, Daha önce burada taş ocağı açılmak istenmişti. Ancak olumlu rapor verilmemişti. Şimdi aynı şirket yeniden girişimde bulunarak taş ocağını açmak istiyor. Vatandaşları ikna etmeye çalışıyor. Taş ocağı açılırsa burada yaşam biter. Taş ocağının açılmasına yönelik çevrecilerin yaptığı değerlendirmelerde hiçbir kamu kuruluşu buraya olumlu rapor vermedi. Bugün ise taşocağına uygun olmamasına rağmen köy halkını ikna etmek için gelip buralarda sunum yapıyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz burayı gelecek kuşaklarımıza koruyarak bırakmak istiyoruz dedi.

'TEMİZ HAVA SOLUMAK İSTİYORUZ'

Köylerinde temiz hava soluyarak yaşamak istediklerini ifade eden Yılmaz Öztürk de Kesinlikle köyümüzde taşocağı istemiyoruz. Burada bizim sağlığımız tehlike altında. Buna asla müsaade etmeyeceğiz diye konuştu.

Evinin açılması planlanan taşocağına çok yakın olduğunu belirten Aynur Arslan ise Orası zaten heyelan bölgesi. Heyelan bölgesi olduğu için de suni ağaçlandırma yapıldı.Benim eşim rahatsız. Oradaki evimiz yıkıldığı zaman biz mahfoluruz. Bütün servetimizi oraya harcadık. Bizim başka hiçbir şeyimiz yok ifadelerine kullandı.

Hasta olduğunu anlatan Turan Arslan da evinin açılmak istenen taş ocağına 100 metre mesafede olduğunu belirterek Ben emekliyim ve kanser hastasıyım. Hayatımın geri kalanını köyümde huzur içinde geçirmek için buralara geldim. Eğer burada taşocağı yapılırsa benim ömrüm yok olacak. Mis gibi havayı solumak varken toz toprak solumak istemiyorum diyerek karardan vazgeçilmesini istedi.

Bölgenin dik yamaçlardan oluştuğunu belirten Rahmi Yılmaz, Arazide kayma ve çatlamalar var. Taşocağından gelecek olan titreme ve baskılar nedeni ile toprak harekete geçecektir. İçme sularımız o bölgeden geliyor. Her bakımdan hayati risk taşıyoruz. O bölgede taşocağını istemiyoruz ve yapılmasına da izin vermeyeceğiz dedi.

'MAHALLELİ TAŞOCAĞINI KESİNLİKLE İSTEMİYOR'

Mahalle sakinlerinin avukatı Nihan Göktürk de daha önce açtıkları itiraz davasını kazandıklarını hatırlattı. Göktürk, Mataracı mahallemizde bugün taşocağı yapmak üzere ÇED raporu almak adına ilk işlemlerden biri olan halkı bilgilendirme çalışması yapmak için yetkililer geldi. Köy halkı onları buraya sokmamak için toplandı. 2014 yılı itibari ile bir süreç yaşadık. Bu süreçte 'ÇED raporu almak gerekli değildir' kararı üzerine taş ocağının açılması söz konusu olacaktı. Bu kararın iptali için dava açtık ve davamızı da kazandık. ÇED raporu almak üzere müteahhidin talebi ile çalışmalara yeniden başladılar. Taşocağı yapılacak olan yerde sağlık problemi yaşayan insanlarımız var. Yönetmelik gereği mesafelerin korunması gerekirken hemen 50 metre ilerisinde kanser hastası var. Toz bulutunun insanlara zarar vermeyeceğinin hiçbir garantisi yok. Su kaynakları oradan geçiyor. Yasal sürecimize takip edeceğiz. Mahalleli taşocağını kesinlikle istemiyor ifadelerine yer verdi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Trabzon'da Taş Ocağı Tepkisi - Son Dakika


Advertisement